www.what2do.co.il

לינה אצל האב - מאיזה גיל?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 06/10/2016
לינה אצל האב - מאיזה גיל?

הסדרי ראייה נועדו להעניק להורה שאינו משמורן, שהוא בדרך כלל האב, אפשרות לגיטימית לשמור על קשר יציב ורציף עם ילדיו הקטינים. מידת האינטנסיביות של המפגשים משתנה בהתאם לגיל הילד ולפי הנסיבות המסוימות של כל מקרה ומקרה.

 

ברוב המקרים הסדרי ראייה נקבעים בהתאם להמלצת פקידת סעד, שאותה ממנה בית המשפט לענייני משפחה, או בית הדין הרבני. הסדרי הראייה המקובלים הם פעמיים בשבוע באמצע שבוע כולל לינה ובסופי שבוע ובחגים מתחלקים ההורים באופן שווה ביניהם לסירוגין.

 

ההורים רשאים לקבוע במסגרת הסכם גירושין מי מהם יהיה ההורה המשמורן, ואיזה הסדרי ראיה וביקורים יוענקו להורה שאינו משמורן. ואף ניתן לקבוע הסדרי ראייה מורחבים, ותקופות שהות ולינה ארוכות יותר.

 

תינוק שיונק אינו יכול ללון אצל אביו

 

כאשר הדבר נוגע לתינוקות, ישנם שיקולים אחרים, כמו זמני הנקה והקושי לקבוע הסדרי ראייה העולים על זמן קצוב, אלא אם ישנה הסכמה הדדית כי האם תהיה נוכחת במהלך השהות אצל האב. בייחוד כאשר האב צריך ללמוד את המיומנויות השונות שלהן הוא נדרש לצורך טיפול בתינוק רך בשנים.

 

בעבר הנטייה הייתה להחיל באופן כמעט אוטומטי את חזקת הגיל הרך, שלפיה ילדים עד גיל 6 יהיו במשמורת האם, והפעוט יהיה חייב ללון בבית אחד במיטה אחת מדי לילה. ברוב המקרים בתי המשפט לא התירו הסדרי ראייה אצל האב הכוללים לינה לפני שהילד הגיע לגיל שנתיים.

 

בית המשפט מעודדים משמורת משותפת

 

כיום חל שינוי משמעותי בתפיסה, וישנם לא מעט מקרים שבהם נקבעת משמורת משותפת להורים, גם בנוגע לפעוטות בגיל הרך. ההנחה הרווחת כיום היא שלילד יש צורך בשני הוריו, ולכן מכוח עיקרון טובת הילד יש לו זכות לקשר סדיר עם אביו החל מגיל הינקות, גם אם הדבר כרוך בקשיים.

 

בעקבות השינוי בתפיסה בתי המשפט מעודדים הורות משותפת ואחריות הורית משותפת, וכיום נקבעות יותר משמורות משותפות, או משמורת לאם עם הסדרי ראייה נרחבים לאב כולל לינה באמצע השבוע, ולא רק בסוף שבוע.

 

עם זאת, כאשר הפעוט עדיין יונק, ככל הנראה שלא ניתן יהיה לנתק אותו ליותר משעות ספורות מאמו, והוא לא יוכל ללון אצל אביו כל עוד הוא ממשיך לינוק. בסוגיה זו יש הטוענים שלינה אצל האב תורמת לילד בכל גיל, אולם המתנגדים טוענים שלינה אצל האב עלולה להקשות על תינוקות וילדים בגיל הרך.

 

המצדדים בסוגיה טוענים כי דווקא תינוק יכול להסתגל לגירושין יותר טוב מאשר ילדים בוגרים, מכיוון שהוא גדל לתוך המציאות שבה הוריו פרודים, והוא יוכל לקבל אותה ביתר קלות מילד בוגר יותר אשר חווה את פירוק התא משפחתי.

 

בכל מקרה, קביעת הסדרי הראייה עבור תינוקות אינה אחידה ומשתנה על פי הנסיבות הייחודיות, בפועל ישנם שופטים שיאפשרו לינה של תינוק אצל אביו גם אם הוא בן מספר חודשים, וישנם שופטים שיגלו נוקשות ויאפשרו לינה רק החל מגיל שנה או מאוחר יותר על פי עיקרון טובת הילד.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
4.5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 11)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.