www.what2do.co.il

הבעל ביקש להוציא צו מאסר לאשתו, בעקבות סירובה לאפשר לו לבצע בדיקת רקמות

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 01/10/2014
הבעל ביקש להוציא צו מאסר לאשתו, בעקבות סירובה לאפשר לו לבצע בדיקת רקמות

במסגרת חיי הנישואין נולדה לבני הזוג תינוקת, והיא נרשמה, בשל משבר ביחסים, ללא זהות האב. הבעל הגיש בקשה לבצע בדיקת רקמות, בטענה כי הוא אביה. מנגד התנגדה האם להכיר בבעלה כאב בתה, והיא לקחה את הילדה וברחה עמה מהארץ.

 

בנסיבות אלה הגיש הבעל בקשה בפני בית המשפט לענייני משפחה בחדרה, למתן צו מאסר נגד אשתו, בגין אי קיום החלטת בית המשפט לקביעת אבהות.
מאחר והגבר אינו אזרח ישראל, בני הזוג נישאו בנישואים אזרחיים בקפריסין. לאחר תקופה שקיימו חיים זוגיים משותפים בארץ, החליטו השניים להיפרד, ובסמוך לסיום היחסים, נולדה הקטינה בארץ, ללא רישום אב.

 

המבקש נכח בלידה וליווה את האם בכל שלבי ההריון

 

המבקש הגיש בפני בית המשפט תביעה לאבהות, בטענה הקטינה הינה בתו והוא אביה, מאחר והיא נולדה בעת שהם היו נשואים, וקיימו קשר קרוב ואינטימי. עוד ציין כי הוא נכח בבדיקות הרפואיות בכל שלבי ההריון והיה בלידה.

 

בחודש אפריל 2014 בית המשפט הורה על עריכת בדיקה גנטית לקשרי משפחה, אך עם זאת האם לא התייצבה במועד שנקבע לבדיקה, ועזבה יחד עם הקטינה את גבולות מדינת ישראל.

 

האם טענה כי ניהלה במקביל קשר אינטימי עם גבר אחר

 

בדיון נוסף שחל כעבור שלושה חודשים התברר כי האם הנמצאת בספרד עם הבת, ולפי דברי עורך דינה, היא מתנגדת שהמבקש יוכר כאביה של הקטינה, בטענה כי ניהלה במקביל מערכת יחסים אינטימית עם גבר אחר שהוא אביה של הקטינה, ואף ציינה כי היא אינה מתכוונת לשוב ארצה.

 

המבקש טען כי האם מבזה את החלטת בית המשפט, וביקש להטיל עליה סנקציות, ללא קשר לעובדת מקום המצאה, ולהוציא נגדה צו מאסר, מכוח סעיף 3 לפקודת ביזיון בית משפט.

 

מנגד טען עורך דינה של האם, כי המבקש מעוניין לקבל מעמד חוקי בישראל, ולנצל את עובדת היותו אב לאזרחית ישראלית, וטובת הקטינה כלל אינה חשובה לו.

 

הבעל מנסה להשתמש בקטינה לשם הסדרת מעמדו בישראל

 

בית המשפט שקל את הטענה כי המבקש, שאינו מצליח להשתלב במעגל העבודה, מאחר ואין לו אזרחות ישראלית, מעוניין לעשות שימוש בתוצאות בדיקת האבהות לשם הסדרת מעמדו בישראל, וקבע כי ייתכן שיש בה ממש, בפרט על רקע הודעתו בה הוא חוזר בו מהתביעה להתרת נישואיו. חרף עובדה זו, קבע השופט כי יש לשים בראש סדר העדיפויות את טובת הקטינה, לדעת את זהות אביה, להכיר אותו, ולדעת היכן הוא נמצא.

 

לאחר בחינת מכלול השיקולים, לאור טובת הקטינה, וחוסר שיתוף הפעולה מצד האם, בית המשפט הטיל עליה 20 ימי מאסר בפועל, ובנוסף קנס כספי בסך 10,000 שקל. עוד קבע כי במקרה והאם תודיע על נכונותה לשתף פעולה ולקיים את ההחלטה לביצוע בדיקת רקמות, תישקל בשנית הפעלת הסנקציות שהוטלו.

 

תמ"ש 56017-01-14  

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.