www.what2do.co.il

האם תקבל האמא אישור לחזור עם ילדיה לארץ מולדתה?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 24/08/2015
האם תקבל האמא אישור לחזור עם ילדיה לארץ מולדתה?

אמא לשני ילדים שהתגיירה ועלתה ארצה עם בן זוגה, ביקשה להגר עם הילדים לארץ מולדתה לאחר שהנישואים הסתיימו. בית משפט לענייני משפחה בתל אביב - יפו נדרש להכריע האם יש לאפשר לאם לנתק את ילדיה מאביהם ולהתיר לה להגר עמם למדינה אחרת על פי עיקרון טובת הילד.

 

בשנת 2005, כשנתיים לאחר עלייתם ארצה, הגיעו בני הזוג להסכם גירושין שאושר וקיבל תוקף של פסק דין. בהסכם נקבע כי משמורת הילדים הקטינים תהיה בידי האם, ולאב נקבעו הסדרי ראיה עם הילדים. האם אשר לא התאקלמה בישראל, וחשה כאן בודדה ללא משפחתה ואף איבדה את עבודתה אשר התאימה לכישוריה, ביקשה לחזור לארץ מולדתה ולקחת עמה את הילדים.

 

היתר להגירת הילדים יגרום לניתוק הילדים מהאב

 

בחוות הדעת הראשונה שהוגשה בשנת 2011, המומחית המליצה שלא להתיר את הגירת הילדים לארץ מולדתה של האם. המומחית סברה כי האם משתמשת בהגירה כאמצעי להרחיק את הילדים מאביהם, מכיוון שיש לה היסטוריה ארוכה של ניסיונות להביא לצמצום סדרי הראייה עם הילדים. עוד קבעה המומחית כי הילדים אמנם רוצים להגר, אך זהו אינו רצונם החופשי והם מושפעים מרצונה של האם, ואף נקבע כי אם היא תחליט להגר בלי הילדים, האב יהיה מסוגל להיות הורה משמורן.

 

בית המשפט לענייני משפחה קיבל את חוות דעתה של המומחית ודחה את הבקשה להגירת הילדים. בשנת 2015, ארבע שנים מאוחר יותר, פנתה האם לבית משפט המחוזי והגישה ערעור אשר התקבל. ונקבע כי התיק יוחזר לבית המשפט לענייני משפחה, כדי שניתן יהיה להתרשם מרצונם וצרכיהם של הילדים, על פי עיקרון טובת הילד.

 

לאחר ארבע שנים חל שינוי מהותי באופן שבו הילדים רואים את אביהם

 

מחוות הדעת השנייה עלה כי האם חדלה לחלוטין מניסיונותיה להרחיק את האב מילדיהם, וכעת הם רואים את אביהם באופן מסודר כפי שנקבע להם בהסדר ראיה, ללא התערבות של שירותי הרווחה. כתוצאה מהשינוי בהתנהלותה של האם, התקבעה בתודעת הילדים דמות אב חיובית ויציבה. עוד עלה מחוות הדעת השנייה כי הילדים רוצים להיות היכן שאמם נמצאת ואביהם, אשר עסוק במאבק הישרדותי ולא יכול להתחייב על המחר, אינו מסוגל לשמש לה כתחליף, לפיכך ההחלטה להגר תשפר את מצבה של האם ובכך תטיב גם עם הילדים.

 

בית המשפט התרשם כי במהלך השנים שחלפו מאז הגשת הבקשה, האם הפנימה את חשיבות הקשר שבין האב לילדים והבינה כי התנהלותה היתה שגויה. בעקבות שינוי זה התחזק הקשר בין האב לילדיו וכיום הם רואים בו דמות חיובית ויציבה ומעוניינים לשמור עמו קשר. בנסיבות אלו קיבל בית המשפט את הבקשה להתיר את ההגירה, זאת בתנאי שהאם תתחייב לשמירה על קשר טלפוני של הילדים עם אביהם, והיא תדאג לכך שהוא יבוא לבקרם מספר פעמים בשנה.

 

תמ"ש 18024-03-11  

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.