www.what2do.co.il

האם הבנות ייסעו לקנדה עם אמן, בניגוד להסכמת האב?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 25/05/2014
האם הבנות ייסעו לקנדה עם אמן, בניגוד להסכמת האב?

אב גרוש לשתי בנות קטינות, הגיש נגדן צו עיכוב יציאה מהארץ, מאחר וגרושתו מתכוונת לקחת את הבנות לקנדה, לצורך לימודי התמחות ברפואה למשך שנה.

בית משפט לענייני משפחה בבאר שבע, נדרש להכריע האם יש לאפשר לאם לצרף את הבנות לנסיעתה, בניגוד להסכמת האב.

 

הבנות יעברו למשמרת האב במקרה והאם תחליט לגור בחו"ל

 

במסגרת הסכם הגירושין נקבע כי הקטינות, בנות ארבע ושש, יהיו במשמורת האם, ולאב נקבעו הסדרי ראיה, הכוללים לינה בכל סוף שבוע שני ולינה אחת באמצע שבוע. עוד נקבע בהסכם כי מרכז חייהם של הבנות הוא בישראל, ובמידה והאם תחליט להעתיק את מגוריה לחו"ל, המשמורת תעבור באופן אוטומטי לאב.

 

בדיון שנערך ביוני 2013, הוסכם כי הבנות יישארו בארץ, עד שימלאו להן 18 שנים, או עד שתתקבל החלטה אחרת קודם לכן. בעקבות בקשת האם להוציא את הבנות לקנדה, בית המשפט מינה מומחה, אשר בחן את המקרה ואת טובתן של הקטינות.

 

לא ניתן להתמחות בארץ בתחום זה

 

האם טענה כי היא מבקשת לבצע את ההתמחות בתחום הרפואה בקנדה, מכיוון שאין אפשרות לבצע את ההתמחות בארץ והדבר הכרחי להתפתחותה המקצועי כרופאה וכמרצה באקדמיה. עוד הוסיפה כי היא בחרה מסלול מקוצר שנמשך שנה אחת בלבד, במקום שנתיים, תוך ראיית טובת הקטינות.

 

האם ציינה כי לדעתה המעבר לתקופה קצובה וקצרה, לא יגרום להן כל נזק והיא הבטיחה לשמור על קשר יום יומי עם האב, ואף הציעה לממן לו כרטיס טיסה על חשבונה, בכל עת שיחפוץ לבקר את בנותיו. לדבריה, הסעיף בהסכם בנוגע להעברה אוטומטית למשמורת האב, אינו מתייחס לתקופה קצובה של שנה אחת.

 

האם הציגה בפני המומחה תכנית המפרטת היכן יגורו הקטינות, ותיארה כי הדירה השכורה שלהן נמצאת בסמוך לבית החולים בו היא תעבור את ההתמחות, ובאזור מתגוררים ישראלים רבים. האם ציינה כי מוסד הלימודים שילמדו הבנות נמצא גם הוא באותו אזור. בנוסף העידה כי על מנת להכין את בנותיה לנסיעה, היא החלה ללמד אותן אנגלית.

 

המעבר יפגע ביחסים של האב עם הבנות

 

מנגד טען האב, כי הנסיעה תגרום לנזק ממשי בקשר שבינו לבין בנותיו, וכי זכויותיו בהסדרי הראיה ייפגעו. על כן הוא ביקש שבמהלך הלימודים של גרושתו בחו"ל, הקטינות ישהו במשמורתו. כמו כן, האב הביע את החשש כי האם תחליט להישאר בקנדה לצמיתות ולא תשיב את הבנות ארצה.

 

המומחה התרשם כי האם מצליחה לאזן היטב בין תפקידה בתור אשת קריירה לבין תפקידה בתור אם ושאין לה כל כוונה להרחיק את הבנות מהאב. על כן המליץ המומחה על נסיעת הבנות, יחד עם אמן לקנדה לתקופה של כשנה. לדבריו, הנסיעה לא תגרום להן נזק ממשי ויש לאפשר לאם להמשיך במשמורת, מפני שהיא מתאימה יותר לגידולן. עוד ציין כי יש לדאוג שהאב ייפגש עם הבנות פעמיים במהלך התקופה הזאת.

 

האם תפקיד עירבון בכדי להבטיח את השבת הבנות ארצה

 

בית המשפט קיבל את חוות דעתו של המומחה, והתיר את מעברן של הקטינות לקנדה לתקופה קצובה של שנה אחת, בתום לימודיה של האם. בית המשפט קבע כי האב רשאי לבקר את הבנות בכל עת והאם תממן עבורו שלוש טיסות לביקור הקטינות בקנדה. על מנת להבטיח את חזרתן של הבנות האם תפקיד בקופת בית המשפט סכום של 50,000 שקל.

 

תמ"ש 37853/11/13 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.