www.what2do.co.il

האם האבא, שמגדל לבד את הילד, צריך להמשיך לשלם דמי מזונות לאם?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 16/01/2014
האם האבא, שמגדל לבד את הילד,  צריך להמשיך לשלם דמי מזונות לאם?

אב לנער בן 15, הגיש בקשה לבית המשפט לענייני משפחה בתל אביב, במטרה לבטל את תשלום המזונות לאמו של הקטין, בטענה כי הבן נמצא תחת משמורתו הבלעדית מאז 2010.

 

האם טענה כי הבן חי עמה, אך סתרה את עצמה מספר פעמים

 

בכתב ההגנה האם טענה מנגד, כי הנער נמצא במשמורתה המלאה, אך טענה זו נסתרה פעמים רבות על ידה במהלך מתן העדות.

האם הצהירה כי הבן נמצא אצלה על בסיס יום יומי ואף אין יום שהוא לא מגיע אליה.
האם הגדילה לעשות והציגה תצלומים שלה עם בנה כשהם מבלים יחד במצבים שונים, וחזקה את דבריה, עם עדות שמסרה אמה, הסבתא של הנער, בה נמסר כי היא פוגשת את הנכד שלה, שלוש פעמים בשבוע בבית אמו. על סמך טענה זו, דרשה האם לקבל דמי אירוח מהאב, עבור שלושה ימים בשבוע.

 

גורמי הרווחה מסרו שהאב מגדל את הבן לבדו

 

אך כאמור, עדותה של האם לא היתה אמינה. האם עצמה הודתה מספר פעמים, בהיסח דעת, כי הנער גר אצל אביו. כמו כן, נמסרו דיווחים של גורמי רווחה ועדויות של צוות בית הספר, בהן צוין באופן חד משמעי, שהאב מגדל לבדו את הנער.

העניין אומת עם הנער, ובעת שדיווח לעובדת הסוציאלית, התברר כי הוא גר אצל אביו ומבקר את אימו, אחת לשבוע, בארוחת ליל שבת.

 

מי מגדל את הילד, אמא או אבא?

 

השאלה המרכזית בדיון המשפטי היתה, האם הנער אכן גר אצל האב ומתכלכל על ידו, או נמצא מרבית הזמן אצל האם, כפי שהיא טוענת. מאחר וכל הראיות העידו כי האב מגדל את הנער, ואת האם הוא מבקר אחת לשבוע, לא התקשה בית המשפט להכריע בסוגיה זו.

 

שאלה נוספת שעלתה בעת הדיון, היא האם הבן צריך להמשיך לחיות תחת משמרתו הבלעדית של האב, או שמא עדיף לו לחזור למשמורת האם. בעניין זה דעתם של אנשי המקצוע היתה גורפת, ולפי עיקרון טובת הנער, החליטו כי עדיף לו שיגור עם אביו. גורמי הרווחה אף שללו את האפשרות למשמורת משותפת.

 

הנער רוצה להמשיך לגור עם אבא

 

בית המשפט התרשם כי הנער, בן ה 15, הוא נבון, פיקח ואסרטיבי, וכאשר נשאל בנוגע לרצונו, הוא ענה בהחלטיות כי הוא מעוניין להמשיך לגור עם אביו, ומסר כי אינו שומר טינה כלפי אמו, ורוצה להמשיך לבקרה במתכונת חד שבועית.

 

השופט קיבל את התביעה ופטר את האב מתשלום המזונות

 

תביעתו של האב התקבלה בבית המשפט, ומשמרתו הקבועה של הנער, תמשיך להיות אצלו. לכן, האב פטור מתשלום דמי מזונות בגין הנער לידי אמו.
כמו כן, נקבע כי קצבת הילדים שמשלם המוסד לביטוח לאומי, תמשיך להיות מועברת לידי האם, עד שיגיע הנער לגיל 18, למרות שאינו במשמורתה. תשלום זה יהווה תחליף לדמי האירוח שאמור לשלם האב לאם, והקצבה תסייע לאם לשאת בהוצאות המועטות שיש לה, כאשר הנער מגיע לביתה, פעם בשבוע, לסעודת שבת.  

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
4.5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 3)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.