www.what2do.co.il

רב שאיננו מומחה לילדים או פסיכולוג ישמש כבורר?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 08/04/2012
רב שאיננו מומחה לילדים או פסיכולוג ישמש כבורר?

האם בית הדין הרבני רשאי למנות רב שאיננו מומחה לילדים או פסיכולוג, כבורר במסגרת גירושין בין בני זוג? סוגיה זו נדונה במסגרת עתירה שהוגשה לבג"צ, כחלק מהליכים משפטיים בין שני צדדים אשר לא השכילו למצוא פיתרון למחלוקת בנוגע להסדרי ראיה על ילדיהם המשותפים.


בני הזוג במקרה דנן התחתנו בשנת 2001 ובמהלך נישואיהם נולדו להם שלושה ילדים. במסגרת הליך גירושין בין הצדדים, המליץ מומחה אשר מונה על ידי בית הדין הרבני, על מינוי בורר שיעזור לשני ההורים לעבד את המכשולים של הפירוד לגבי הילדים. המומחה הוסיף והמליץ שהילדים יעברו בדיקות פסיכולוגיות כוללניות. בני הזוג אימצו את המלצות המומחה במסגרת הסכם הגירושין, אשר קיבל תוקף של פסק דין, אך המילה בורר שונתה לביטוי – "מומחה שהצדדים יסכימו עליו".

 

      קראו עוד בתחום:


לאחר שהצדדים לא השכילו להסכים על זהות הבורר, הוחזרה הסוגיה לבית הדין הרבני אשר מינה כבורר רב פלוני. הגבר הלין על בחירתו של הרב, משום שמדובר ב"מומחה" שאיננו בעל הסמכה ראויה לדון במחלוקות דנן. לטענת הגבר, הרב שנבחר איננו יועץ זוגי, פסיכולוג או מתמחה בילדים.

 

בית הדין הרבני הגדול, אליו הוגש ערעורו של הגבר, טען כי אמנם לא ברור מדוע מונה הרב כבורר בסכסוך, אך ייתכן שבחירתו נעשתה משום ש"בית הדין מכיר היטב את המצב בין ההורים ובחר ברב מתוך ידיעה שבידו לסייע בפתרון עניין הסדרי הראיה". בית הדין הרבני הגדול החזיר את הדיון לבית הדין הרבני האזורי ונתן לו את הסמכות להעניק תוקף למינוי הרב.

 

הגבר עותר לבג"צ


הגבר לא אמר נואש והגיש עתירה בנושא לבית המשפט העליון, אך גם ערכאה זו דחתה את טענותיו. שופטי בית המשפט העליון קבעו כי באשר לסוגיית המומחה שמונה, עניין זה כשלעצמו אינו מגלה עילה להתערבות בית משפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק. כמו כן, במסגרת ההסכמות שקיבלו תוקף של פסק דין, היה בית הדין מוסמך למנות את הרב פלוני - שכן ההסכמות לא דרשו מינוי פסיכולוג או מומחה לענייני ילדים בדוק (יוזכר, כי בהמלצות שכתב המומחה שמינה בית הדין, פסיכולוג במקצועו, הומלץ למנות בורר - והתפקיד שיועד לו הוא יישוב מחלוקות בין הצדדים).


השופטים ציינו כי מקריאת העתירה עולה שעיקר המחלוקות נובע מחילוקי דעות באשר לתפיסות עולם דתיות. לפיכך, יתכן שזה השיקול שעמד לעיני בית הדין בבואו למנות את הרב כבורר.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.