www.what2do.co.il

מי הוא פסול דין?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 08/08/2022
מי הוא פסול דין?

על פי חוק הכשרות והאפוטרופסות, בית המשפט רשאי להכריז "פסול דין" על אדם אשר סובל ממחלת נפש או מליקוי בשכלו אשר אינו מסוגל לדאוג לענייניו. הכרזה זו נובעת בבקשה של קרוביו משפחתו של האדם, מבן זוגו או בהתאם לבקשה של ב"כ או היועץ המשפטי לממשלה. הכרזת "פסול דין" על ידי בית המשפט תעשה לאחר שמיעת השופט את האדם או נציגו.


מחלת נפש או ליקוי שכלי


לא כל אימת שאדם סובל ממחלת נפש או ליקוי בשכלו, יראה בית המשפט לנכון להכריז עליו כאדם אשר איננו מסוגל לדאוג לענייניו ואי לכך יש לקבוע כי "פסול דין" הוא. בית המשפט יבדוק בציציותיו של האדם על מנת לתהות האם מחלתו או הליקוי ממנו הוא סובל הביא לכך שהוא איננו מסוגל לדאוג לעצמו ויש צורך באפוטרופוס אשר ייקחהו תחת חסותו. כמו כן, חולשה פיסית איננה סיבה מספקת להכרזה זו ויש להוכיח בבית המשפט מחלה או ליקוי ברור.

 

      קראו עוד בתחום:


מיהו אדם אשר איננו מסוגל לדאוג לענייניו?


אדם אשר איננו מסוגל לדאוג לענייניו הינו אדם אשר אינו מסוגל להבחין בנוגע להיבטים הקשורים לחייו, לרבות ענייניו הכלכליים, הבריאותיים וכו’. אדם אשר אינו מסוגל לנהל את עניינים אלו, מרביתם או כולם, ייחשב על פי בית המשפט כ-"פסול דין". מגבלה אחת בתחום מצומצם וספציפי לא תהה תמיד גורם שיהיה בו די על מנת להכריז על אדם כ"פסול דין".


מהו הדין המשפטי החל על פסול דין?


באופן עקרוני, כל פעולה אשר ביצע פסול הדין בטרם הוכרז ככזה על ידי בית המשפט, הינה פעולה משפטית תקפה. פעולות אלו תהנה תקפות גם במידה וכבר בעת לקיחתן, נוצרו התנאים לפסילתו של האדם מדין. עם זאת, באופן הגיוני קיימים הבדלים בין ההחלטה החקיקתית למציאות הפסיקתית, כאשר פעולות אשר יוכחו בבית המשפט כי פגעו בפסול הדין, והתקבלו על ידו בטרם הוכרז באופן רשמי ככזה, סביר כי יבוטלו במידה ויוכחו בבית המשפט.

 

      קראו גם:


כיצד מבצע פסול דין פעולות משפטיות?


פסולי דין רבים נדרשים לבצע פעולות משפטיות רבות (לדוגמא – חולי אלצהיימר הנדרשים לערוך צוואתם) ולכן בית המשפט מורה בעבורם על מינוי אפוטרופוס לדין. אפוטרופוס זה יהיה הסמכות היחידה לאשר כל פעולה משפטית או תביעה של פסול דין. הסכמתו של האפוטרופוס יכולה להינתן לפני הפעולה, במהלכה ואף בדיעבד. כמו כן, יכולה הסכמה זו להינתן בכתב, בעל פה ואף תוך כדי התנהגות (הנהון בראש למשל). במידה ואישר האפוטרופוס פעולה כלשהיא של פסול הדין, רשאי הוא לבטלה במידה והיא טרם נעשתה.


פעולות של אפוטרופוס אשר דרושות אישור של בית משפט, אימתי?


על פי החקיקה קיימות מספר פעולות אשר אין האפוטרופוס יכול לעשותן ללא אישור מפורש של בית המשפט. פעולות אלה הן בעיקר פעולות של העברה, שעבוד, חלוקה או חיסול של נכסים, השכרת דירה שחוקי הגנת הדייר חלים עליה, פעולה שתוקפה תלוי ברישום בפנקס המתנהל כחוק, נתינת מתנות שאינן בגדר הנסיבות המקובלות, הענקת ערבות או כל פעולה אחרת אשר ראה בית המשפט לנכון לבטל.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 3)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.