www.what2do.co.il

ההורים מתנגדים, האם הסבא והסבתא יזכו להסדר ראייה עם נכדתם?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 20/09/2020
ההורים מתנגדים, האם הסבא והסבתא יזכו להסדר ראייה עם נכדתם?

האם ידון בית המשפט בשאלת הסדרי ראיה ומגע של סבא וסבתא אשר בנם עזב את ביתם בגיל 17, מתכחש אליהם ומסרב לתת להם להיפגש עם נכדתם. תביעתם של הסבא והסבתא נדחתה בבית המשפט לענייני משפחה בב"ש, והוגשה בעקבותיה בקשה לערעור.

בתביעה הראשונית קבע בית המשפט כי המקרה הנדון אינו נופל לגדרו של ההסדר הספציפי הקבוע בסע’ 28 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, התשכ"ה – 1065, המאפשר לביהמ"ש לתת הוראות מגע בין סבים לנכד בנסיבות בהן מת אחד מהורי הקטין. זאת ועוד, הואיל וגם סע’ 68 לחוק מאפשר נקיטת "סעדים זמניים" בלבד, לשם הגנה על קטינים, ולא נועד לפתור בעיה קבועה כמו במקרה הנדון, הרי שאין לביהמ"ש סמכות לחייב את ההורים לקיים הסדרי ראיה בין הסבים לנכדתם והורה על מחיקת התובענה על הסף. למרות האמור לעיל, בית המשפט לענייני משפחה קבע ביושבו בפעם השנייה, כי דין הערעור להתקבל.

 

      קראו עוד בתחום:

 

בראשית החלטתם כתבו השופטים כי במקרה בו עומדת על הפרק סוגיה הקשורה קשר הדוק עם עיקרון טובת הילד. לא קיימת כל שאלה של סמכות – ברי כי בימ"ש לענייני משפחה, הוא ורק הוא, מוסמך לדון בכל המתעורר בעניינם של קטינים. אי לכך קבעו השופטים כי סלע המחלוקת בין הצדדים הינו מקור העילה או הזכות לסעד המבוקש.

 

מהו מקור העילה של הסבים להסדרי הראיה עם נכדתם?

בית המשפט קבע כי מלשונו של סעיף 68 לחוק האפוטרופסות עולה כי הוא יכול לנקוט באמצעים זמניים או קבועים, הנראים לו ראויים לשמירת עניינה של הקטינה, במידה וקיים צד המעוניין בטובתה. במילים אחרות, השופטים קבעו כי יש לבדוק האם תצמח לקטינה תועלת משמעותית, אשר יש להסדירה בפסק דין, במפגשים עם סבה וסבתה.

לא זו בלבד, החל משנת 2007 נקבע תיקון בחוק אשר קבע כי במידה וההורים מונעים מהסבים מפגש עם נכדיהם, רשאים הסבים להגיש בקשה לפיתרון הסכסוך ובמידה ולא משתפים הורי הקטין פעולה עם הבקשה, רשאי בית המשפט לדון בתובענת הסדרת ראיית הנכדים באמצעות סעדים זמניים או קבועים (דהיינו להכריח את ההורים מתוקף פסק דין).

 

בית המשפט מאשר את רשות הערעור


בעניין נשוא התובענה שלפנינו, אמנם לא הגישו הסבים בקשה לפיתרון הסכסוך בינם לבין בנם, אך בית המשפט קמא ניסה ליישב את המחלוקות ונתקל בחומה בצורה מצד הורי הקטינה. אי לכך, קבע בית המשפט הנוכחי כי טעות הייתה לדחות את התובענה על הסף מבלי לרדת לעובי הקורה בעניין טובת הקטינה.

 

השופטים חתמו את פסק דינם כך:

 

"שלילה על סף של יכולת הסבים לפנות לבימ"ש לענייני משפחה, במטרה לנסות להוכיח כי טובת הנכד וזכויותיו מחייבות הענקת זכויות ביקור וקשר עם סביו, אינה משרתת את התכלית כפי שראה אותה המחוקק".

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.