www.what2do.co.il

משמורת ילדים, האם עניין לבוררות?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 27/02/2011
משמורת ילדים, האם עניין לבוררות?

מערכת המשפט בישראל מכירה בהליך הבוררות כמערכת חלופית ואלטרנטיבית בעזרתה ניתן ליישב סכסוכים בין בעלי דין. בישראל, מוסד הבוררות התפתח כבר בתקופת המשפט העות'מאני, וקיבל מאוחר יותר ביטוי מהמנדט הבריטי בשנת 1926.

 

בשנת 1968 נכנס לתוקפו חוק הבוררות אשר הסדיר את מוסד הבוררות בישראל בדרך עצמאית המבוססת על פסיקות בתי המשפט בארץ. האם ניתן לקבוע, במסגרת הסדר בוררות, סוגיות הנוגעות לדיני המשפחה כגון משמורת ילדים?


פרופ' סמדר אוטולנגי, בספרה "בוררות דין ונוהל", התייחסה לסוגיה זו וקבעה כי יש לענות על שאלה זו בשלילה. לשיטתה של פרופ' אוטולנגי, בתי המשפט הם הערכאה היחידה היכולה לבחון הסדרי משמורת ילדים, זאת משום שהם מעניקים חשיבות גדולה לעיקרון טובת הילד ולבחינת צרכיהם הספציפיים של הקטינים.

 

סעיף 24 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות קובע כי הורי קטין החיים בנפרד רשאים להחליט מי מביניהם יהיה ההורה המשמורן ומי יזכה להסדרי ראיה. לכאורה, ניתן לקבוע כי מדובר בעניין אשר ניתן להגיע לגביו להסכמה בין הצדדים ועל כן הוא עניין בסמכות מוסד הבוררות. עם זאת, בהמשך הסעיף נקבע כי הסכמה בין ההורים חייבת להיות מונחת לאישורו של בית המשפט. לאחר אישורו, ניתן להגיש ערעור על החלטת בית המשפט בערכאות המתאימות (דין ההסכם כדין פסק דין). במילים אחרות, לא מדובר בעניין אשר מצוי באופן מוחלט בתחום האוטונומיה של ההורים. לפיכך, הורים אינם יכולים למסור משמורת קטינים להכרעת בוררות.

 

      קראו עוד בתחום:


עמדתה של פרופ' אוטולנגי קיבלו ביטוי ותמיכה גם בפסיקה. השופטת בן עתו, בתא (ת"א) 3771/84 גליק נ' גליק פ"מ תשמ"ז, פסקה כי עניינים של מזונות ילדים ומשמורת אינם מסמכותו של בורר. קביעתה של בן עתו התבססה על כך שההלכות בדין האישי, כמו למשל נושא המזונות מדין צדקה, נוגעות באופן ישיר לטובת הילד ומשכך הבורר אינו מוסמך במקום בית משפט. לדעה זו הצטרף גם השופט רובינשטיין בה"פ (י-ם) 505/96 אוקסהנדלר נ' אוקסהנדלר.


מאידך, השופט גרוס אישר בהמ' (ת"א) 268/88 דלרחים נ' דלרחים פ"מ תשמ"ט פסק בוררות אשר כלל גם סוגיות של מזונות ילדים ומשמורת. למעשה, מדובר בסוגיה הנבחנת על בסיס המקרה לגופו ובהתאם לבחינת טובת הקטינים באופן ספציפי.
 

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.