www.what2do.co.il

השבת קטינים לארה``ב למרות טענה שהאב משתמש בסמים

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 08/08/2020
השבת קטינים לארה``ב למרות טענה שהאב משתמש בסמים

בית המשפט לענייני משפחה נדרש לדון בתביעה על בסיס אמנת האג שהוגשה על ידי אזרח אמריקני המתגורר בניו יורק, שטען כי אשתו חטפה את ילדיו במסגרת תביעתה לגירושין ואיננה מוכנה לשוב מישראל. התובע טען כי בתחילת קיץ 2009, וכמידי שנה, הודיעה לו אשתו על רצונה לבקר את משפחתה בישראל ולחזור ב-10/8/2009 (בטרם תחילת שנת הלימודים בניו יורק ב- 8/9/2009). התובע טען בבית המשפט כי מעולם לא הסכים שילדיו יחיו בישראל וכעת נמנעות ממנו הזכות למשמורת והזכות לראות ולגדל את הקטינים.

 

לדבריו, הסכים הוא לצאתם של הקטינים לישראל לתקופה מוגבלת בלבד שכן ארה"ב היא מקום המגורים הטבעי שלהם. אי לכך, האב טען שכל העברה של הקטינים ממדינה למדינה תלויה בהסכמתם של שני ההורים, ולא יכולה להיעשות באופן חד צדדי.

 

      קראו עוד בתחום:


האישה טענה בבית המשפט כי הגבר מכניס אל הבית סמים, ודבר זה פוגע בילדים. כמו כן, הנתבעת טענה כי האב נוקט כלפיה באלימות והילדים נפגעים מהריבים בין השניים. בנוסף, האם טענה כי האב משדל אותה לצרוך סמים, מביא סמים הביתה ודבר זה הינו הרסני לגבי הילדים.

 

השופטת: השבת הילדים לארה"ב לא תגרום להם נזק פסיכולוגי חמור

 

בית המשפט דחה את טענותיה וקבע כי היות והנתבעת הודתה בשימוש עצמי בסמים, ולא הוכחה טענה זו לגבי התובע, הסיכון לילדים בגין עילה זו זהה בשני הצדדים. זאת ועוד, הנתבעת לא הסתירה בעדותה שכל מטרת חטיפת הקטינים הינה לקבל גט מבעלה, ואי לכך ניכר כי עיקרון טובת הילד לא היה אור לנגד עיניה.

 

השופטת מצאה שבין בני הזוג התקיימה מערכת יחסים קשה ומורכבת שחשפה את ילדיהם למעשי אלימות מילולית ולתחושות של חרדה. עם זאת, אין בכך כדי לקבוע שהחזרתם של הילדים לארה"ב תגרום להם נזק פיזי או פסיכולוגי חמור בעל עוצמה רבתי.

 

      קראו עוד:

 

"נהפוך הוא, לילדים נגרם נזק מעצם הפרדת שניים מהם מאחותם הבוגרת. שלושת הילדים ודאי מצאו תמיכה ונחמה האחד במחיצת השני ובמיוחד השניים הצעירים באחותם הבוגרת ממנה הופרדו", כתבה השופטת בפסק הדין. "בית המשפט נחשף לציור שציירה הבת הצעירה ציור המבטא את הלכידות של הילדים אל מול מערכת היחסים הקשה של ההורים".

 

תכליתה של אמנת האג נועדה לשמש אמצעי דחוף לאכוף החזרתו של קטין שהורחק שלא כדין על ידי אחד מהוריו, היינו החזרת המצב לקדמותו. לאור תכלית זו מבוקש להחזיר לאלתר את הקטינים למקום מגוריהם הקבוע בארה"ב.


להלן עיקרי פסק הדין - הקטינים יחזרו לארה"ב:

 

  • הקטינים הורחקו ממדינתם וממקום מגוריהם שלא כדין. לא הוכח שיגרם נזק בעל עוצמה רבתית לקטנים אם יוחזרו למקום מגוריהם הרגיל.
  • הקטינים יוחזרו לאלתר לארה"ב למדינה ממנה נחטפו.
  • הנתבעת תרכוש כרטיסי טיסה לה ולקטינים ותעזוב איתם את הארץ תוך 14 יום ממועד פסק הדין.
  • כדי להקטין את הנזק והחיכוך בין התובע לנתבעת וחשיפת הקטינים לסכסוך בין השניים ישכור התובע דירה שבה תוכל הנתבעת להתגורר בנפרד וזאת עד החלטה אחרת של בית משפט מוסמך . לצורך כך אני משהה את חזרתם של הקטינים ב - 14 ימים.
  • הנתבעת תשלם לתובע הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד בסך 15,000 ₪ זאת עקב העובדה שאפשרתי לתובע שלא להגיע לארץ לצורך חקירתו.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.