www.what2do.co.il

בקשה למינוי אפוטרופוס

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 13/02/2011
בקשה למינוי אפוטרופוס

קשישים רבים מוצאים עצמם בגילאים מבוגרים כאשר הם אינם מסוגלים יותר לדאוג לענייניהם מחמת מחלה או תשישות. סעיף 33 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות קובע כי אדם אשר אינו יכול, דרך קבע או באופן זמני, לדאוג לענייניו, כולם או מקצתם, ואין מי שמוסמך ומוכן לדאוג להם במקומו, יש למנות בעבורו אפוטרופוס. פעמים רבות הקשיש איננו מודע למצבו ויש צורך למנות את האפוטרופוס באופן עצמאי, אף נגד רצונו של החסוי, על ידי הגשת בקשה לבית המשפט לענייני משפחה.

 

      קראו עוד בתחום:


בבקשה זו צריכים להיות כלולים הפרטים הבאים – פרטיו של החסוי (שם, כתובת ותעודת זהות), הסיבות להגשת הבקשה (אלצהיימר, תרדמת וכו’), ותקופת הזמן הדרושה לתקפות המינוי (באופן חלקי, לדוגמא לאחר תאונת דרכים, או לצמיתות במקרים של קשישים הסובלים ממחלות כרוניות).

 

מסמכים שכדאי לצרף לבקשה

בכדי להביא לקבלת הבקשה, מומלץ למבקש לתמוך טענותיו בחוות דעת רפואית בעניינו של החסוי או תצהיר החתום על ידי פסיכיאטר בנוגע לקשיש נשוא הבקשה. על הפסיכיאטר לחוות דעתו לגבי יכולתו של החסוי להבין את משמעות מינוי האפוטרופוסות והאם הוא מסוגל להביע דעתו בנושא.

 

לבקשת מינוי אפוטרופוס יש לצרף גם דו"ח של עובד סוציאלי ובו תסקיר מפורט בנושא פסול הדין, לרבות פרטים על מצבו הבריאותי, המשפחתי והחברתי. בנוסף, במסגרת הבקשה יש לציין האם הקשיש מעוניין במינוי האפוטרופוס. בקשה למינוי אפוטרופוס צריך שתהיה מאושרת על ידי המבקש, המצהיר כי כל הפרטים שנמסרו הינם נכונים. כמו כן, על הבקשה להיות מאושרת בחתימתו של עורך דין. בנוסף, יש לציין את שמו ופרטיו של האדם אשר מעוניין להיות אפוטרופוס ואת הסכמתו בכתב על גבי הבקשה.

 

מי רשאי להגיש בקשה למינוי אפוטרופוס?

 

בקשה למינוי אפוטרופוס לקשיש יכולה להיות מוגשת על ידי בן זוגו של החסוי או קרוב משפחה שלו (אחד מהוריו, ילדיו, אחיו, סבו או נכדו). בקשה זו יכולה להיות מוגשת ישירות על ידי קרוב המשפחה, וניתן ואף רצוי להסתייע בעורך דין לשם הגשתה. כמו כן, היועץ המשפטי לממשלה או נציגו (כגון עובד סוציאלי) רשאי להגיש בקשה למינוי אפוטרופוס בהתאם לנסיבות המקרה.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.