www.what2do.co.il

תביעה לעזבון של שתי ידועות בציבור

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 02/12/2010
תביעה לעזבון של שתי ידועות בציבור

תביעתה של התובעת כנגד עיזבונו של המנוח, ליתן פסק דין הצהרתי בדבר זכויותיה הנטענות כידועתו בציבור, ולהצהיר כי מחצית מכל הזכויות מכל מין וסוג שהוא, אשר נצברו במהלך חייה המשותפים עם המנוח, בין אם הזכויות הועברו בחייו של המנוח על שם בנו ונכדיו, ובין אם אלה ירשו את הנכסים לאחר מותו - הינם שלה. הגב’ ל, צורפה כנתבעת נוספת, אשר במסגרת צוואתו של המנוח אשר קוימה, הונחלה לה למגורים לכל ימי חייה דירת המנוח, כספים בהיקף ניכר, ו- 2 יצירות אומנות בעלות שווי כספי גבוה.


האם יש לקבל את תביעתה של הידועה בציבור?

הסמכות על-פי תקנה 101(א)(3), לדחות תובענה "מכל נימוק אחר" מתייחס גם לדחייה מחמת התיישנות, וראו להלן. כאשר מוכח כי התביעה התיישנה, שומה על בית המשפט לדחותה על הסף. בענייננו, שעל פי עדותה של התובעת עצמה, תביעתה זו של התובעת הוגשה למעלה מ-8 שנים לאחר ש"שולחה" מדירתו של המנוח.

 

      קראו עוד:

 

ודוק: ההתיישנות חלה בענייננו, וללא כל קשר לבחינת טענתה המרכזית של התובעת באם הייתה ידועתו בציבור של המנוח. מטרתו של סעיף 132 בחוק הירושה בקציבת מועדים בהם ניתן להעלות טענות הנוגעות לרכוש העומד לחלוקה במסגרת עיזבונו של נפטר, על מנת שיורשיו ידעו במסגרת זמנים כקבוע בחוק, מי ואלה טענות מועלות כנגדו רכושו של המוריש, ובעצם כנגדם כיורשיו.

 

מי שטוען לזכויות שכאלה - התובעת - עליו להעלות את טענותיו בפני מנהל העיזבון טרם חולק העיזבון, ובמועדים הקבועים בחוק הירושה. כך, כפי שכבר בואר, לא עשתה התובעת.


תביעה שביושר מתיישנת עכשיו כדרך שתביעה שבדין מתיישנת, אך תביעה שביושר יכול שתידחה גם מחמת שיהוי, אף אם תקופת השיהוי היתה קצרה מתקופת ההתיישנות: תקופת ההתיישנות שנקבעה בחוק היא עכשיו "הגבול העליון" של תקופת השיהוי. במקרה דנן, לתובעת היו מספר הזדמנויות לעמוד על זכויותיה הנטענות. התובעת לא טענה בכל אותן הזדמנויות לזכות או רכוש, ויתכן כי היא עצמה סברה כי אין בידה עילה אמיתית, כמו גם וויתור על זכויותיה?

לסיכום,

יש לדחות את תביעתה, ומהטעמים המהותיים של התיישנות, שיהוי ניכר מניעות, ויתור וטעמים נוספים - וכפי שעולה מהליך הראיות שהתקיים בבקשה נשוא פסק דין זה.

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מזונות אישה ידועה בציבור, אימתי?

האם אישה אשר הינה ידועה בציבור זכאית למזונותיה לפני הפרידה ואחריה? 

כוונת שיתוף בין ידועים בציבור

האם כל אימת שבני זוג מוגדרים "ידועים בציבור", חלה עליהם הלכת השיתוף? כיצד בוחן בית המשפט את סוגייה זו? על מי מוטל נטל ההוכחה?  

ידועים בציבור - נסיבות שונות וראייתן בעיני הפסיקה

במישור היחסים הפנימיים, תוביל הכרה בבני הזוג כ"ידועים בציבור", בין היתר, להחלת מערכת דיני הגירושין על הצדדים בעת הפירוד. כך, עשוי הידוע בציבור להיות מחויב במזונות האישה (חובת מזונות מכוח תום הלב לזון את הידועה בציבור, מה שנקרא מזונות אזרחיים, תשלום מדור לאישה, חלוקת הרכוש שנצבר על פי כללי חזקת השיתוף, זכויות פנסיה שצבר הידוע בציבור, ויתכן אף זכאות לנכסי קריירה)... 

ידועים בציבור - חלוקת רכוש

ידועים בציבור - חלוקת רכוש

כיצד מחלקים רכוש בעת פרידת בני זוג ידועים בציבור? כיצד מחולק הרכוש במקרה של צוואה וירושה? קראו עוד...  

החלת חזקת השיתוף בבני הזוג ידועים בציבור, אימתי?

החוק הישראלי מכיר בזכויות רבות של "ידועים בציבור כנשואים", זכויות המוקנות להם מכוח חייהם המשותפים, אף בהעדר נישואים כדין ... מה לגבי הרכוש? 

ידועה בציבור וזכויות בירושה

ידועה בציבור וזכויות בירושה

מחלוקת בשאלה האם הנתבעת היתה ידועה בציבור של המנוח לנושא זכויות בירושה ... 

בקשה לצו ירושה של ידוע בציבור של המנוחה

שארי בשרה של המנוחה הגישו התנגדות בטענה להיותם יורשיה על פי חוק 

מזונות בציבור החרדי

פסה"ד עוסק בבחור ישיבה הלומד במסגרת פנימייתית ושעבר את גיל 18, שהוריו חרדים משתי חצרות חסידיות שונות וקיים סכסוך מתמשך ביניהם 

דחיית תביעה נגד הידוע בציבור בעילת עושק

דחיית תביעה לפסק דין הצהרתי ששל תובעת את הידוע בציבור שלה לשעבר בין היתר בעילת עושק 

תביעה לעזבון של שתי ידועות בציבור

תביעתה של התובעת כנגד עיזבונו של המנוח, ליתן פסק דין הצהרתי בדבר זכויותיה הנטענות כידועתו בציבור (עת היה בין החיים, ט.ס), ולהצהיר כי מחצית מכל הזכויות מכל מין וסוג שהוא, אשר נצברו במהלך חייה המשותפים עם המנוח, (לטענתה, 11 שנים קודם לקיץ 1997, ט.ס), בין אם הזכויות הועברו בחייו של המנוח על שם בנו ונכדיו, ובין אם אלה ירשו את הנכסים לאחר מותו- הינם שלה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.