www.what2do.co.il

דחיית תביעה נגד הידוע בציבור בעילת עושק

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 02/12/2010
דחיית תביעה נגד הידוע בציבור בעילת עושק

דחיית תביעה נגד הידוע בציבור בעילת עושק

 

עובדות המקרה

תביעת התובעת לפסק דין הצהרתי לפיו יוצהר כי חלק מרכוש הנתבע שייך לתובעת מכח חזקת השיתוף והחיים המשותפים שחיו הצדדים משך 11 שנים כידועים בציבור. פסק דין הצהרתי ספיציפי הקובע כי התובעת הינה בעלת מחצית הזכויות בדירת מגורים. לחילופין, להורות על אכיפת הסכם כך שהתובעת תשוחרר מהמשכנתא על הדירה.

 

האם יש לדחות את התביעה כנגד הידוע בציבור?

הגדרת ידועים בציבור לעניין חזקת השיתוף

1. שני תנאי סף לקיומה של מערכת יחסים של ידועים בציבור: האחד - חיי משפחה והשני - ניהול משק בית משותף. נקבע כי שאלת קיומם של תנאים אלה נבחנת במשקפיים סוביקטיביות, דהיינו כיצד ראו בני הזוג עצמם את מערכת היחסים ביניהם . יש לבחון כל מקרה לפי נסיבותיו, מתוך ראיה כוללת של העובדות ומתוך סקירת מערכת היחסים לפי מרכיביה השונים.


2. התנאי של "חיי משפחה" - תנאי זה מורכב מחיים אינטימיים, כמו בין בעל ואישה המושתתים על אותו יחס של חיבה ואהבה מסירות ונאמנות המראה שהם קשרו את גורלם זה בזו.


3. התנאי של "ניהול משק בית משותף" - לא סתם משק בית משותף מתוך צורך אישי, נוחות, כדאיות כספית או סידור ענייני, אלא כפועל יוצא טבעי מחיי המשפחה המשותפים, כנהוג והמקובל בין בעל ואשה הדבקים אחד בשני בקשר של גורל חיים.

חזקת השיתוף אצל בני זוג ידועים בציבור

 


1. על בני זוג ידועים בציבור, חלה הלכת השיתוף.עם זאת בעוד אצל בני זוג נשואים, בהעדר ראיה לסתור, די בהתקיימות התנאים להקמתה של חזקת השיתוף, כדי להחיל דין שיתוף ביחס לכל נכסיהם, הרי שאצל בני זוג ידועים בציבור, הקמתה של חזקת שיתוף, שלא הובאו ראיות לסתירתה, עשויה להעיד רק על שיתוף בנכסים המשמשים את בני הזוג בחיים היום יומיים או בכאלה שנרכשו על ידיהם במשותף. להחלת דין שיתוף על נכסים אחרים כולל אלו שנצברו בתקופת החיים המשותפת, תידרש ראיה נוספת כלשהי, שתעיד על כוונת שיתוף.


2. נטל השכנוע המוטל על הטוען לשיתוף בנכסים, הרובץ על ידוע בציבור, כבד יותר מזה הרובץ בנסיבות דומות על בני זוג נשואים, במיוחד כאשר אין מדובר בנכס משפחתי מובהק.


3. במקרה דנן, נראה כי התובעת חתמה על החוזה מתוך רצון חופשי ושקול דעת. זאת ועוד, גם לגופם של דברים נראה כי ההסכם אינו מקפח את התובעת.

לסיכום,

הצדדים עצמם טוענים למחויבות להסכם. ההסכם מסדיר את יחסיהם הכלכליים של הצדדים ולפיו הצדדים מבקשים להפרד ולהסדיר את מערכת היחסים הממוניים ביניהם כאשר הדירה מועברת לידי הנתבע תמורת שחרור התובעת מתשלומי המשכנתא. הנתבע סילק את מלוא חובות התובעת המפורטים בהסכם ולפיכך אין לקבל את תביעתה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מזונות אישה ידועה בציבור, אימתי?

האם אישה אשר הינה ידועה בציבור זכאית למזונותיה לפני הפרידה ואחריה? 

כוונת שיתוף בין ידועים בציבור

האם כל אימת שבני זוג מוגדרים "ידועים בציבור", חלה עליהם הלכת השיתוף? כיצד בוחן בית המשפט את סוגייה זו? על מי מוטל נטל ההוכחה?  

ידועים בציבור - נסיבות שונות וראייתן בעיני הפסיקה

במישור היחסים הפנימיים, תוביל הכרה בבני הזוג כ"ידועים בציבור", בין היתר, להחלת מערכת דיני הגירושין על הצדדים בעת הפירוד. כך, עשוי הידוע בציבור להיות מחויב במזונות האישה (חובת מזונות מכוח תום הלב לזון את הידועה בציבור, מה שנקרא מזונות אזרחיים, תשלום מדור לאישה, חלוקת הרכוש שנצבר על פי כללי חזקת השיתוף, זכויות פנסיה שצבר הידוע בציבור, ויתכן אף זכאות לנכסי קריירה)... 

ידועים בציבור - חלוקת רכוש

ידועים בציבור - חלוקת רכוש

כיצד מחלקים רכוש בעת פרידת בני זוג ידועים בציבור? כיצד מחולק הרכוש במקרה של צוואה וירושה? קראו עוד...  

החלת חזקת השיתוף בבני הזוג ידועים בציבור, אימתי?

החוק הישראלי מכיר בזכויות רבות של "ידועים בציבור כנשואים", זכויות המוקנות להם מכוח חייהם המשותפים, אף בהעדר נישואים כדין ... מה לגבי הרכוש? 

ידועה בציבור וזכויות בירושה

ידועה בציבור וזכויות בירושה

מחלוקת בשאלה האם הנתבעת היתה ידועה בציבור של המנוח לנושא זכויות בירושה ... 

בקשה לצו ירושה של ידוע בציבור של המנוחה

שארי בשרה של המנוחה הגישו התנגדות בטענה להיותם יורשיה על פי חוק 

מזונות בציבור החרדי

פסה"ד עוסק בבחור ישיבה הלומד במסגרת פנימייתית ושעבר את גיל 18, שהוריו חרדים משתי חצרות חסידיות שונות וקיים סכסוך מתמשך ביניהם 

דחיית תביעה נגד הידוע בציבור בעילת עושק

דחיית תביעה לפסק דין הצהרתי ששל תובעת את הידוע בציבור שלה לשעבר בין היתר בעילת עושק 

תביעה לעזבון של שתי ידועות בציבור

תביעתה של התובעת כנגד עיזבונו של המנוח, ליתן פסק דין הצהרתי בדבר זכויותיה הנטענות כידועתו בציבור (עת היה בין החיים, ט.ס), ולהצהיר כי מחצית מכל הזכויות מכל מין וסוג שהוא, אשר נצברו במהלך חייה המשותפים עם המנוח, (לטענתה, 11 שנים קודם לקיץ 1997, ט.ס), בין אם הזכויות הועברו בחייו של המנוח על שם בנו ונכדיו, ובין אם אלה ירשו את הנכסים לאחר מותו- הינם שלה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.