www.what2do.co.il

האם ידועים בציבור יכולים לאמץ ילדים?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 14/04/2016
האם ידועים בציבור יכולים לאמץ ילדים?

ידועים בציבור הם בני זוג שמקיימים חיי שיתוף אך לא נשואים האחד לשנייה. התנאי הבסיסי להגדרת בני זוג כידועים בציבור, הוא מגורים משותפים וניהול משק בית משותף, אולם מעבר לכך יש לקיים יחסי אמון, אהבה וחיבה הכוללים גם יחסים אינטימיים כמקובל בין בני זוג נשואים.


ידועים בציבור אינם רשאים לאמץ ילדים בישראל

 

לבני זוג החיים כידועים בציבור ישנן מספר זכויות משפטיות, כמו זכאות לקצבת שארים מהמוסד לביטוח לאומי, תשלום מזונות אישה לידועה בציבור לאחר פרידה ועוד, אולם זכויותיהם של בני זוג ידועים בציבור, אינן זהות לחלוטין לזכויות של זוגות נשואים. בכל הנוגע לילדים ביולוגיים, לא קיים הבדל בין זוגות שמוגדרים כידועים בציבור לבין זוגות נשואים, ובניגוד לזוגות נשואים, ידועים בציבור אינם רשאים לאמץ ילדים בישראל והם אינם זכאים לטיפולי פוריות.

 

חוק אימוץ ילדים משנת 1981 מסדיר את התנאים שבהם ניתן אישור לאימוץ בישראל. החוק קובע את הדרך וההליך שבהם יבוצע האימוץ, ולפיו אימוץ יוכל להתבצע רק על ידי איש ואשתו, כלומר על ידי בני זוג נשואים, ולא ידועים בציבור.

 

יחד עם זאת בית המשפט לענייני משפחה רשאי לתת צו אימוץ להורה יחיד, אם בן זוגו של המאמץ היחיד, הוא הורה של הילד המאומץ או אימץ אותו לפני כן. כך גם במקרה שהורי הילד המאומץ נפטרו והמאמץ הוא מקרובי הילד ואינו נשוי. לפיכך האימוץ יכול להיעשות על ידי בני זוג שהילד מצטרף אל המשפחה, על ידי מבוגר שמעוניין להקים משפחה חד הורית, או על ידי בן זוג חדש של מי שכבר יש לו ילדים.

 

בדומה לזוגות נשואים, גם ידועים בציבור יכולים לחלוק חופשת לידה, אולם בענייני אימוץ מצבם עדיין לא הוסדר, והם לא רשאים לאמץ ילדים בישראל. אך הם יכולים להיעזר בשירותי אם פונדקאית.

 

אימוץ ילדים ביולוגיים של בן זוג

 

בערעור שהוגש לבית המשפט העליון, ביקשה ידועה בציבור לאמץ את בתו הבגירה, שהיא כבת 21 שנים, של בן זוגה לחיים. זאת לאחר שגידלה אותה כל חייה, מאז שאמה של הבת נפטרה בעודה תינוקת.

 

גורמי האימוץ התנגדו לבקשה בטענה שלפי חוק אימוץ ילדים, רשאי בית המשפט לתת צו אימוץ למאמץ יחיד אם בן זוגו הוא הורה המאומץ, או אם הורי המאומץ נפטרו והמאמץ הוא מקרובי המאומץ. לטענת גורמי האימוץ המערערת אינה עומדת באף אחת מהחלופות בחוק, מאחר שהיא נחשבת לידועה בציבור, אביה של הבת בחיים, והיא אינה קרובת משפחה של הבת.

 

בית המשפט העליון פסק כי החוק מראש לא נועד לאפשר אימוץ בגירים, אך הכיר באפשרות לאמץ בגירים בנסיבות מיוחדות וחריגות. זאת כאשר האימוץ המבוקש משקף באופן אמתי צורך חיוני של המעורבים בהליך, או נותן ביטוי חוקי ליחסים בין ההורה לילד שקיימים במציאות.

 

בית המשפט סבר כי נסיבותיו של המקרה תואמות את הדרישה של "טובת המאומץ", מאחר שהבת הבגירה ואביה הביעו את הסכמתם לאימוץ על רקע יחסים יציבים וממושכים עם המבקשת. בית המשפט השתכנע כי האימוץ הוא לטובתה של המאומצת, ונתקיימו נסיבות מיוחדות המצדיקות את ההליך, על כן קיבל את הבקשה והתיר לידועה בציבור לאמץ את הבת הבגירה של בן זוגה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מזונות אישה ידועה בציבור, אימתי?

האם אישה אשר הינה ידועה בציבור זכאית למזונותיה לפני הפרידה ואחריה? 

כוונת שיתוף בין ידועים בציבור

האם כל אימת שבני זוג מוגדרים "ידועים בציבור", חלה עליהם הלכת השיתוף? כיצד בוחן בית המשפט את סוגייה זו? על מי מוטל נטל ההוכחה?  

ידועים בציבור - נסיבות שונות וראייתן בעיני הפסיקה

במישור היחסים הפנימיים, תוביל הכרה בבני הזוג כ"ידועים בציבור", בין היתר, להחלת מערכת דיני הגירושין על הצדדים בעת הפירוד. כך, עשוי הידוע בציבור להיות מחויב במזונות האישה (חובת מזונות מכוח תום הלב לזון את הידועה בציבור, מה שנקרא מזונות אזרחיים, תשלום מדור לאישה, חלוקת הרכוש שנצבר על פי כללי חזקת השיתוף, זכויות פנסיה שצבר הידוע בציבור, ויתכן אף זכאות לנכסי קריירה)... 

ידועים בציבור - חלוקת רכוש

ידועים בציבור - חלוקת רכוש

כיצד מחלקים רכוש בעת פרידת בני זוג ידועים בציבור? כיצד מחולק הרכוש במקרה של צוואה וירושה? קראו עוד...  

החלת חזקת השיתוף בבני הזוג ידועים בציבור, אימתי?

החוק הישראלי מכיר בזכויות רבות של "ידועים בציבור כנשואים", זכויות המוקנות להם מכוח חייהם המשותפים, אף בהעדר נישואים כדין ... מה לגבי הרכוש? 

ידועה בציבור וזכויות בירושה

ידועה בציבור וזכויות בירושה

מחלוקת בשאלה האם הנתבעת היתה ידועה בציבור של המנוח לנושא זכויות בירושה ... 

בקשה לצו ירושה של ידוע בציבור של המנוחה

שארי בשרה של המנוחה הגישו התנגדות בטענה להיותם יורשיה על פי חוק 

מזונות בציבור החרדי

פסה"ד עוסק בבחור ישיבה הלומד במסגרת פנימייתית ושעבר את גיל 18, שהוריו חרדים משתי חצרות חסידיות שונות וקיים סכסוך מתמשך ביניהם 

דחיית תביעה נגד הידוע בציבור בעילת עושק

דחיית תביעה לפסק דין הצהרתי ששל תובעת את הידוע בציבור שלה לשעבר בין היתר בעילת עושק 

תביעה לעזבון של שתי ידועות בציבור

תביעתה של התובעת כנגד עיזבונו של המנוח, ליתן פסק דין הצהרתי בדבר זכויותיה הנטענות כידועתו בציבור (עת היה בין החיים, ט.ס), ולהצהיר כי מחצית מכל הזכויות מכל מין וסוג שהוא, אשר נצברו במהלך חייה המשותפים עם המנוח, (לטענתה, 11 שנים קודם לקיץ 1997, ט.ס), בין אם הזכויות הועברו בחייו של המנוח על שם בנו ונכדיו, ובין אם אלה ירשו את הנכסים לאחר מותו- הינם שלה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.