www.what2do.co.il

גירושין של ידועים בציבור, מה הזכויות שלכם?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 28/05/2017
גירושין של ידועים בציבור, מה הזכויות שלכם?

מערכת יחסים זוגית של ידועים בציבור דומה למערכת יחסים בין בני זוג נשואים, הם אמנם אינם נחשבים לנשואים מבחינה משפטית, אך זכאים לחלק גדול מהזכויות שלהן זכאים זוגות נשואים. בכל הנוגע למשמורת ולמזונות ילדים, אין הבדל בין זוגות נשואים לידועים בציבור, אולם מכיוון שהתרת קשר זוגי בין ידועים בציבור אינה כרוכה בהליך ממוסד, ההגנה המשפטית על הצדדים חלשה יותר.

 

זכויות וחובות של ידועים בציבור

 

כאשר זוגות ידועים בציבור מעוניינים לסיים את מערכת יחסים ביניהם הם לא מתגרשים בבית משפט לענייני משפחה, או בבית דין רבני, אלא נפרדים ללא התערבות ממסדית. זוגות ידועים בציבור שהחליטו לוותר על החתונה ברבנות, חסכו לעצמם את ההליך הארוך והמורכב הנדרש מזוגות שעוברים הליך גירושין.

 

עם זאת, העובדה שהצדדים לא מיסדו את הקשר אינה שוללת את הזכויות והחובות שנוצרו במהלך החיים הזוגיים, כאשר התנאי הבסיסי להגדרת בני זוג כידועים בציבור, הוא מגורים משותפים וניהול משק בית משותף.

 

בני זוג נשואים אשר מעוניינים להיפרד באופן רשמי, חייבים להגיש תביעת גירושין ולקבל אישור להתרת נישואין בבית דין רבני, לעומתם ידועים בציבור אינם צריכים לערב כל גורם או מוסד כדי להיפרד. הם אינם רשומים כזוג במשרד הפנים ובתעודת זהות, גם אם קיבלו הטבות או זכויות כידועים בציבור, כמו בעת קבלת הלוואת משכנתא או בכל הקשור למוסד לביטוח לאומי, וההכרה התבססה על מסמכים והצהרות שהוכיחו כי ניהלו משק בית משותף.


קביעת משמורת ילדים

 

חובת תשלום המזונות ילדים חלה על כל הורה, בין אם הוא נשוי, ידוע בציבור, או לא מנהל כל קשר זוגי. בדומה לחובת תשלום המזונות, גם יתר החובות ההוריות זהות לחובות של הורים נשואים וכאשר בני זוג ידועים בציבור מחליטים לפרק את התא המשפחתי, המשמורת על הילדים תחולק ביניהם בדיוק כמו בהליך גירושין.


מזונות אישה ידועה בציבור

 

בן הזוג יכול להיות מחויב לשלם מזונות לזוגתו בשיעור שייקבע בבית המשפט לענייני משפחה. ייתכנו גם מקרים שבהם האישה תיאלץ לשלם מזונות לבן זוגה, בהתאם לנסיבות של כל מקרה ולפי רמת הכנסתם של בני הזוג. תשלום מזונות משקמים חל בדרך כלל ממועד הפרידה לתקופה מוגבלת, עד שהזכאי למזונות יוכל להתבסס מהבחינה הכלכלית. עם זאת, היו מקרים שבהם קבע בית המשפט מזונות לידועה בציבור למשך כל ימי חייה.

 

חלוקת רכוש משותף

 

בהתאם להלכת השיתוף, הרכוש המשותף שנצבר במהלך חיי הנישואין מחולק במקרה של גירושין באופן שווה בין בני הזוג. הלכת השיתוף חלה גם על ידועים בציבור, ולפיה כל עוד שררו בין השניים יחסי זוגיות תקינים והם קיימו חיים משותפים, ניהלו יחד משק בית והשקיעו מאמצים משותפים, הדבר מהווה אסמכתה כאילו חתמו ביניהם על הסכם שלפיו הרכוש המשותף שייך להם בחלקים שווים.

 

ואולם ידועים בציבור צריכים לעבוד קשה יותר מזוגות נשואים כדי להוכיח שהלכת השיתוף חלה עליהם, והם ייאלצו לעבור חקירה בבית המשפט לענייני משפחה לגבי הנסיבות שבגינן החליטו שלא להינשא כדת וכדין. בנוסף ישנה אפשרות לחלק את הרכוש המשותף באמצעות עריכת הסכם ממון בין ידועים בציבור, ללא צורך בהגשת תביעה משפטית לחלוקת רכוש.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
4.5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 2)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מזונות אישה ידועה בציבור, אימתי?

האם אישה אשר הינה ידועה בציבור זכאית למזונותיה לפני הפרידה ואחריה? 

כוונת שיתוף בין ידועים בציבור

האם כל אימת שבני זוג מוגדרים "ידועים בציבור", חלה עליהם הלכת השיתוף? כיצד בוחן בית המשפט את סוגייה זו? על מי מוטל נטל ההוכחה?  

ידועים בציבור - נסיבות שונות וראייתן בעיני הפסיקה

במישור היחסים הפנימיים, תוביל הכרה בבני הזוג כ"ידועים בציבור", בין היתר, להחלת מערכת דיני הגירושין על הצדדים בעת הפירוד. כך, עשוי הידוע בציבור להיות מחויב במזונות האישה (חובת מזונות מכוח תום הלב לזון את הידועה בציבור, מה שנקרא מזונות אזרחיים, תשלום מדור לאישה, חלוקת הרכוש שנצבר על פי כללי חזקת השיתוף, זכויות פנסיה שצבר הידוע בציבור, ויתכן אף זכאות לנכסי קריירה)... 

ידועים בציבור - חלוקת רכוש

ידועים בציבור - חלוקת רכוש

כיצד מחלקים רכוש בעת פרידת בני זוג ידועים בציבור? כיצד מחולק הרכוש במקרה של צוואה וירושה? קראו עוד...  

החלת חזקת השיתוף בבני הזוג ידועים בציבור, אימתי?

החוק הישראלי מכיר בזכויות רבות של "ידועים בציבור כנשואים", זכויות המוקנות להם מכוח חייהם המשותפים, אף בהעדר נישואים כדין ... מה לגבי הרכוש? 

ידועה בציבור וזכויות בירושה

ידועה בציבור וזכויות בירושה

מחלוקת בשאלה האם הנתבעת היתה ידועה בציבור של המנוח לנושא זכויות בירושה ... 

בקשה לצו ירושה של ידוע בציבור של המנוחה

שארי בשרה של המנוחה הגישו התנגדות בטענה להיותם יורשיה על פי חוק 

מזונות בציבור החרדי

פסה"ד עוסק בבחור ישיבה הלומד במסגרת פנימייתית ושעבר את גיל 18, שהוריו חרדים משתי חצרות חסידיות שונות וקיים סכסוך מתמשך ביניהם 

דחיית תביעה נגד הידוע בציבור בעילת עושק

דחיית תביעה לפסק דין הצהרתי ששל תובעת את הידוע בציבור שלה לשעבר בין היתר בעילת עושק 

תביעה לעזבון של שתי ידועות בציבור

תביעתה של התובעת כנגד עיזבונו של המנוח, ליתן פסק דין הצהרתי בדבר זכויותיה הנטענות כידועתו בציבור (עת היה בין החיים, ט.ס), ולהצהיר כי מחצית מכל הזכויות מכל מין וסוג שהוא, אשר נצברו במהלך חייה המשותפים עם המנוח, (לטענתה, 11 שנים קודם לקיץ 1997, ט.ס), בין אם הזכויות הועברו בחייו של המנוח על שם בנו ונכדיו, ובין אם אלה ירשו את הנכסים לאחר מותו- הינם שלה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.