www.what2do.co.il

האם בת הזוג זכאית למזונות משקמים מתוקף היותה ידועה בציבור?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 17/06/2015
האם בת הזוג זכאית למזונות משקמים מתוקף היותה ידועה בציבור?

התובעת עתרה לבית משפט לענייני משפחה בתל אביב - יפו וביקשה לחייב את בן זוגה לשעבר במזונות משקמים מתוקף היותה ידועה בציבור, ודרשה סך של 15,380 שקלים בחודש למשך חמש שנים.

 

במשך כארבע שנים הצדדים ניהלו קשר חברי אשר במהלכן מימן הנתבע, שהוא עורך דין נשוי ואב לילדה, חלק מהוצאות התובעת, גרושה ואם לילד קטן העוסקת בתיווך נדל"ן, ואף גילה רוחב לב כלפי בנה. עם התערערות היחסים, הנתבע ערך מסמך והחתים את בת זוגו, על כך שהיא מביעה צער על התנהגותה כלפיו ומוותרת על כל טענה או דרישה בעקבות הקשר הזוגי והמגורים המשותפים.

 

בן הזוג הבטיח כי יתמוך בה גם לאחר הפרידה

 

לטענת התובעת, במשך ארבע שנים הם קיימו חיי אהבה ושיתוף כידועים בציבור לכל דבר. הם התגוררו תחת קורת גג אחת יחד עם בנה, והוא מימן את שכר הדירה, תמך בה כלכלית ואף רכש עבורה רכב, ומימן את לימודיה ואת כל צרכיה.

 

התובעת טענה כי בן זוגה כפה עליה לחתום על המסמך מבלי שהסביר לה את תוכנו והודיע לה כי אין לה מה לדאוג מכיוון שמדובר במסמך פנימי שאין לו כל משמעות, ואף התריע בפניה כי אם לא תחתום על המסמך הוא ייפרד ממנה. לאחר החתימה הנתבע נטש והותיר אותה המומה וכואבת ואף שהבטיח כי ימשיך לתמוך בה כלכלית, לא עמד בהבטחתו. לפיכך עתרה לחייבו במזונות משקמים עבורה.

 

התובעת איימה עליו כי תרדוף אותו עד המוות

 

מנגד טען הנתבע כי התובעת ניצלה את טוב ליבו ואת רחמיו, והתביעה שהוגשה היא המשך ישיר להצקות ולאיומים שלה מתוך כוונה לסחוט ממנו כספים. לדבריו מערכת היחסים היתה מבוססת על חברות וקשר ומיני, והיא הגיעה לסיומה, כאשר הרגיש כי הוא מנוצל לרעה. בנוסף היא תקפה אותו ונהגה כלפיו באלימות והציקה לבני משפחתו וללקוחותיו, על כן החתים אותה על מסמך המסיר ממנו כל חבות.

 

עוד הוסיף כי במהלך תקופה זו, התובעת ניהלה קשרים עם גברים אחרים ללא כל הגבלה. ובפועל הם לא ראו עצמם כבני זוג ולא היו מגורים משותפים, אלא היו נפגשים למספר שעות לקיום יחסי מין בדירה ששכר עבורה.

 

בית המשפט קבע כי התובעת אינה זכאית למזונות משקמים

 

מעיון במסמך, עלה כי התובעת הבינה והסכימה שאין בינה לבין הנתבע כל יחסי שיתוף ברכוש, אין לו כל כוונה להביא עמה ילד והיא אף מתנצלת על הנזק ועל עגמת הנפש שגרמה לו בהתנהגותה. במהלך החקירה הנגדית הודתה לראשונה כי תקפה את הנתבע בנוכחות בני משפחתה.

 

בית המשפט ציין כי תביעה לפסיקת מזונות ידועה בציבור נועדה להבטיח את רמת חייו של בן הזוג ולאפשר את שיקומו לאחר הפרידה. לאחר שמיעת טענות הצדדים, התרשם כי במקרה אין לתובעת כל זכות למזונות משקמים מכיוון שהתנהלותה נעדרה תום לב, היא חתמה על מסמך שהסדיר חלוקת הרכוש של ידועים בציבור, ואף השתהתה בהגשת התביעה במשך כשמונה חודשים.

 

בסופו של דבר דחה בית המשפט את התביעה למזונות משקמים, וחייב את התובעת לשלם לנתבע שכר טרחת עורך דין בסך כולל של 35,000 שקלים.

 

תמ"ש 4574-04-14 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מזונות אישה ידועה בציבור, אימתי?

האם אישה אשר הינה ידועה בציבור זכאית למזונותיה לפני הפרידה ואחריה? 

כוונת שיתוף בין ידועים בציבור

האם כל אימת שבני זוג מוגדרים "ידועים בציבור", חלה עליהם הלכת השיתוף? כיצד בוחן בית המשפט את סוגייה זו? על מי מוטל נטל ההוכחה?  

ידועים בציבור - נסיבות שונות וראייתן בעיני הפסיקה

במישור היחסים הפנימיים, תוביל הכרה בבני הזוג כ"ידועים בציבור", בין היתר, להחלת מערכת דיני הגירושין על הצדדים בעת הפירוד. כך, עשוי הידוע בציבור להיות מחויב במזונות האישה (חובת מזונות מכוח תום הלב לזון את הידועה בציבור, מה שנקרא מזונות אזרחיים, תשלום מדור לאישה, חלוקת הרכוש שנצבר על פי כללי חזקת השיתוף, זכויות פנסיה שצבר הידוע בציבור, ויתכן אף זכאות לנכסי קריירה)... 

ידועים בציבור - חלוקת רכוש

ידועים בציבור - חלוקת רכוש

כיצד מחלקים רכוש בעת פרידת בני זוג ידועים בציבור? כיצד מחולק הרכוש במקרה של צוואה וירושה? קראו עוד...  

החלת חזקת השיתוף בבני הזוג ידועים בציבור, אימתי?

החוק הישראלי מכיר בזכויות רבות של "ידועים בציבור כנשואים", זכויות המוקנות להם מכוח חייהם המשותפים, אף בהעדר נישואים כדין ... מה לגבי הרכוש? 

ידועה בציבור וזכויות בירושה

ידועה בציבור וזכויות בירושה

מחלוקת בשאלה האם הנתבעת היתה ידועה בציבור של המנוח לנושא זכויות בירושה ... 

בקשה לצו ירושה של ידוע בציבור של המנוחה

שארי בשרה של המנוחה הגישו התנגדות בטענה להיותם יורשיה על פי חוק 

מזונות בציבור החרדי

פסה"ד עוסק בבחור ישיבה הלומד במסגרת פנימייתית ושעבר את גיל 18, שהוריו חרדים משתי חצרות חסידיות שונות וקיים סכסוך מתמשך ביניהם 

דחיית תביעה נגד הידוע בציבור בעילת עושק

דחיית תביעה לפסק דין הצהרתי ששל תובעת את הידוע בציבור שלה לשעבר בין היתר בעילת עושק 

תביעה לעזבון של שתי ידועות בציבור

תביעתה של התובעת כנגד עיזבונו של המנוח, ליתן פסק דין הצהרתי בדבר זכויותיה הנטענות כידועתו בציבור (עת היה בין החיים, ט.ס), ולהצהיר כי מחצית מכל הזכויות מכל מין וסוג שהוא, אשר נצברו במהלך חייה המשותפים עם המנוח, (לטענתה, 11 שנים קודם לקיץ 1997, ט.ס), בין אם הזכויות הועברו בחייו של המנוח על שם בנו ונכדיו, ובין אם אלה ירשו את הנכסים לאחר מותו- הינם שלה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.