www.what2do.co.il

הפריה חוץ גופית – מי זכאי למימון טיפולי IVF מטעם קופת חולים?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 23/01/2017
הפריה חוץ גופית – מי זכאי למימון טיפולי IVF מטעם קופת חולים?

אחד הכלים העיקריים לטיפול בעקרות בקרב נשים וגברים הוא הפריה חוץ גופית, אשר במסגרתה הזרע מפרה את הביצית מחוץ לגוף האישה ולאחר מכן הביצית המופרית מועברת לרחם, ושם מתפתח ההריון, כמו כל הריון רגיל.

 

טיפולי הפריה חוץ גופית כלולים בסל הבריאות לצורך הולדת ילד ראשון ושני. על פי חוק ביטוח בריאות ממלכתי, הזכאות לטיפולי הפריה חוץ גופית ניתנת לאישה שאין לה ילדים עד גיל 45, או לבני זוג ללא ילדים לצורך הולדת ילד ראשון או שני. טיפולי הפוריות משולמים על ידי קופת החולים שבהן מבוטחת האישה, גם כאשר הגבר מהווה את הסיבה לאי פוריות.

 

מי זכאי למימון של קופת חולים?

 

הזכאות למימון טיפולי IVF מטעם קופת חולים ניתנת לבני זוג שאין להם ילדים בנישואיהם הנוכחיים, לבני זוג בפרק ב' הרוצים להביא לעולם ילד משותף, גם אם יש להם ילדים מנישואים קודמים, לאישה ללא ילדים המעוניינת להקים משפחה חד הורית, או ללדת מזרעו של גבר שאינו בן זוגה, ומטופלים אשר עוברים תהליך אבחון גנטי טרום השרשתי.

 

גילה של אישה שבביציותיה נעשה טיפול הפריה חוץ גופית יכול לנוע בין 18 ל- 45, ובמקרה של תרומת ביצית, היא זכאית לקבל טיפול עד גיל 54. האישה זכאית לקבל טיפולי פוריות במסגרת סל הבריאות, עד הולדת שני ילדים, ובמקרה שכתוצאה מהטיפול נולדו תאומים, היא תיחשב כמי שמיצתה את זכותה.

 

הסכמה מדעת לביצוע הפריה חוץ גופית

 

כדי לממש את הזכות לטיפולי הפריה חוץ גופית, על המבקשים לפנות למומחה פוריות מטעם קופת חולים כדי לקבל הפניה לטיפולים, ולקבל אישור של ועדת הפוריות בקופת חולים שאליה שייכת המבוטחת. עם מתן האישור ניתן לפנות לאחת מיחידות ההפריה החוץ גופית שבבתי החולים הציבוריים, באמצעות טופס התחייבות מקופת חולים.

 

רק לאחר שהרופא האחראי הסביר לבני הזוג את משמעות ההפריה והתוצאות העשויות לנבוע ממנה, והתקבלה הסכמה מדעת של כל אחד מהם בנפרד, ניתן להתחיל בהליך הפריה חוץ גופית. במקרה של הפריית אישה נשואה יש לקבל את הסכמתו של בעלה, ובהפריה של אישה באמצעות זרע של מי שאינו בן זוגה, המבקשת להביא ילד בהורות משותפת ללא קשר זוגי, יש לערוך הסכם בין הצדדים, העונה על דרישות החוק.

 

מחזורי טיפולי הפריה חוץ גופית בסל השירותים

 

תהליך ההפריה החוץ גופית מתחלקים לשלושה שלבים עיקריים: הראשון, טיפול הורמונלי להשראת ביוץ. השני, טיפול לשאיבת ביציות, הפרייתן והחזרת עוברים מופרים. והשלישי, טיפול להפשרת עובר קפוא והחזרתו לרחם. מחזורי הטיפול בהפריה חוץ גופית מתבצעים על פי שיקולים רפואיים לנשים שמלאו להן 39 שנים ומעלה, כאשר לנשים שמלאו להן 42 לא ניתן לבצע יותר משלושה מחזורי IVF עוקבים, שלא הגיעו לשלב החזרת עוברים. במקרה שמתבצעת החזרת עוברים, תתחיל הספירה מחדש.

 

לאחר ארבעה מחזורי טיפול עוקבים, ללא שלב החזרת עוברים, או לאחר שמונה מחזורי IVF ללא הריון קליני, נערך דיון של הצוות הרפואי עם עובדת סוציאלית. הדיון מתייחס לכלל טיפולי הפוריות שבוצעו, הסיבות לכישלון והצעות לגבי המשך הטיפול. התכנית להמשך הטיפולים תקבע בהתאם למסקנות הדיון.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הסכם ממון שלא אושר

עקרונית, הסכם ממון בטרם נישואין שלא אושר ע"י הערכאה משפטית הקבועה בחוק ... הינו חסר תוקף משפטי, וככזה לא ניתן לתבוע את קיומו 

מה ניתן להכיל בהסכם ממון?

חשיבותו העיקרית של הסכם ממון היא בהסדרת חלוקת הרכוש והממון בין בני הזוג. באופן זה מוגדרים מראש זכויות ונכסים של כל אחד מבני הזוג ... 

שינוי הסכם ממון

האם ניתן לשנות או לבטל הסכם ממון לאחר שאושר?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.