www.what2do.co.il

קביעת שם ורישום ילד במשרד הפנים להורים לא נשואים

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 15/12/2016
קביעת שם ורישום ילד במשרד הפנים להורים לא נשואים

חוק השמות קובע את אופן מתן השמות הפרטיים ושמות המשפחה בישראל ורישומם במרשם האוכלוסין. החוק מסדיר את קביעת השמות של קטינים במקרה שלא ניתן להם שם, או במצב שבו שם האב אינו ידוע, וקובע כללים לשינוי שם אחרי נישואין או גירושין, או כאשר אדם מעוניין לשנות את שמו.

 

חוק השמות קובע כי לכל אדם הרשום במרשם הפנים חייב להיות שם משפחה ושם פרטי. החוק מתיר ששם המשפחה יהיה כפול, ואף מתיר לאדם לשאת יותר משם פרטי אחד. שר הפנים רשאי על פי החוק לפסול שם שעלול להטעות או לפגוע בתקנת הציבור, אולם אינו מוסמך לפסול שם שנבחר עקב קשר בין ידועים בציבור.

 

קביעת שם פרטי ושם משפחה לקטין

 

מיד לאחר הלידה ניתן שם פרטי לילד על ידי הוריו, כאשר אין הסכמה בין ההורים, רשאי כל אחד מהם לתת לילד שם פרטי אחד. כל ילד מקבל את שם משפחת הוריו, אם להורים יש שמות משפחה שונים, הילד מקבל את שם משפחתו של אביו, אלא אם ההורים הסכימו שהילד יקבל את שם משפחת האם או שמות המשפחה של שני ההורים.

 

כאשר ילד נולד להורים לא נשואים, הוא מקבל את שם משפחת אמו, אלא אם האם רצתה שיקבל את שם משפחתו של אביו והאב הסכים לכך, או שהאם הייתה ידועה בציבור. הילד יכול לקבל את שמות המשפחה של שני הוריו, אם הם הסכימו על כך.

 

שינוי שם לאחר הנישואין

 

סעיף 6 לחוק קובע כי כל אישה נשואה רשאית להמשיך לשאת את שם משפחתה הקודם, או לבחור בשם המשפחה של בן הזוג, או לצרף לשם משפחתה את שם המשפחה של בעלה. במידה והוחלט לשנות את שם המשפחה, יתבצע השינוי על ידי רשם הנישואין, והשם ייכנס לתוקף מיד עם הנישואין.

 

הבעל רשאי לבחור בשם משפחתה של אשתו, כמו כן, ניתן לבחור שם משפחה זהה לשם המשפחה שבחר בן הזוג, גם אם שם זה שונה משמות המשפחה הקודמים, ולצרף שם משפחה שבן הזוג בחר לצרף לשם משפחתו.


קביעת שם כאשר האב אינו ידוע

 

סעיף 9א לחוק עוסק בקביעת שמו הפרטי של האב, במקרה ששם האב אינו ידוע. לילד שטרם מלאו 16 שנים, רשאית האם לקבוע את שם האב כפי שיירשם במשרד הפנים. אם מלאו לילד 16 שנים, הוא רשאי לקבוע את שם האב בעצמו.

 

אדם בגיר רשאי לשנות שם משפחתו ושמו הפרטי, על פי רצונו. כאשר לא נבחר לקטין או בוגר שם על ידי הוריו, והוא לא בוחר לעצמו שם, שר הפנים יכול לקבוע לו שם. בעת בחירת השם, השר יתחשב בשמות הוריו וסביו של אותו אדם, ואם הוא נשוי, יתחשב בשם של בן הזוג. השר יודיע על השם שנבחר לאותו אדם, וזה יהיה שמו אלא אם יבחר בתוך חודשיים שם אחר. במקרה של אימוץ, שמו הפרטי של הילד לא משתנה והוא מקבל את שם משפחת הוריו המאמצים. עם זאת בית המשפט רשאי לקבוע בצו האימוץ שהילד יקבל גם שם פרטי חדש.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הסכם ממון שלא אושר

עקרונית, הסכם ממון בטרם נישואין שלא אושר ע"י הערכאה משפטית הקבועה בחוק ... הינו חסר תוקף משפטי, וככזה לא ניתן לתבוע את קיומו 

מה ניתן להכיל בהסכם ממון?

חשיבותו העיקרית של הסכם ממון היא בהסדרת חלוקת הרכוש והממון בין בני הזוג. באופן זה מוגדרים מראש זכויות ונכסים של כל אחד מבני הזוג ... 

שינוי הסכם ממון

האם ניתן לשנות או לבטל הסכם ממון לאחר שאושר?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.