www.what2do.co.il

הילדים החטופים יחזרו לשבדיה מתוקף ``אמנת האג``

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 22/01/2021
הילדים החטופים יחזרו לשבדיה מתוקף ``אמנת האג``

בית המשפט המחוזי בפ"ת הורה על השבת שני ילדים "חטופים" בני חמש ושבע לארץ מולדתם, שבדיה, במסגרת אמנת האג. הילדים שבו למדינה הסקנדינבית לאחר שאמם הגיעה עמם לארץ, אחרי 20 שנה של חיים בגולה. טענתו של האב השבדי כי האם שיקרה בגרסה שהעניקה לשופטים, התקבלה, ובית המשפט קבע כי האם למעשה חטפה את הילדים.

בני משפחתה של האם לא קיבלו את ההחלטה בבית המשפט, אשר לא השתמעה לשני פנים, וטענו כי יגישו ערעור לבית המשפט העליון בנושא. לטענת האם, בני הזוג היו אמורים לעבור לישראל ביחד, מבלי לפרק את התא המשפחתי, אך האב התחרט ולכן הייתה צריכה היא להשאר בגפה עם ילדיה. בני משפחתה של האם טענו כי לא ייתכן הדבר, שילדים יהודים יגורשו מישראל בעוד ילדי עובדים זרים זוכים לתמיכה ומאבק ציבורי.

 

בן הזוג התחרט וחזר לשבדיה לאחר חצי שנה

סיפורם של האישה וילדיה התחיל לפני כ-20 שנה, עת עזבה האישה את הארץ לאחר שירותה הצבאי וגרה במדינה הצפונית במשך עד לפני שנה. לפני כמה שנים הכירה היא את בן זוגה ובין השניים נוצרה מערכת יחסים מורכבת אשר ידעה עליות ומורדות רבות. לשניים נולדו שני ילדים, ולמרות פרידתם "הרשמית", המשיכו בני הזוג לגור תחת קורת גג אחת בשבדיה.


לפני כשנה וחודשיים הגיעו בני המשפחה לישראל על מנת להעתיק למדינה את מקום מגוריהם. בן זוגה של האישה התחרט כעבור כחצי שנה בלבד על המעבר ושב לארצו. האישה נשארה לעומתו בארץ והילדים כבר השתלבו במערכת החינוך המקומית.

לאחר עזיבתו של בן זוגה את הארץ, הגישה האישה תביעה לבית המשפט לענייני משפחה על מנת למנוע את עזיבתם של ילדיה את הארץ. האב הגיש מצידו תביעה שכנגד וטען שהילדים למעשה נחטפו על ידי אמם ככתוב באמנת האג ויש להשיבם לשבדיה, היא מולדתם הטבעית.

 

טענות האב מתקבלות בבית המשפט


האב טען בכתב תביעתו כי מעולם לא התקבלה החלטה בין השניים על מעבר תמידי לישראל וכי מטרת הנסיעה לכאן הייתה חופשה זמנית ותו לא. לטענתו זכאי הוא ל"חופשה הורית" ממקום עבודתו תחת מטריית חוקי הרווחה השבדים וכשחזר לשבדיה השאיר את הילדים בארץ משום שהגיעו ההורים להסכמה שהקטינים יסיימו את שנת הלימודים בטרם ישובו לשבדיה.

 

לטענתו של האב, מיום עזיבתו ואף לפני כן, החלה האם לנקוט בצעדים חד צדדיים אשר מטרתם אחת – השארת הילדים בארץ אגב יצירת עובדות בשטח. האב הוסיף כי האם שינתה את גרסתה לאחר שחזר לשבדיה ומיאנה לשוב מהארץ, אי לכך – חטפה היא את הילדים.

 


האישה טענה לעומתו כי המשפחה החליטה כולה לעבור לארץ על מנת להשתקע ולראייה קבלתה לעבודה כגננת והשתלבות הילדים במערכת החינוך. לטענתה האב התחרט על המעבר ושב לשבדיה, לאחר למעלה מחצי שנה, ודבר זה התקבל אצלה כהפתעה מוחלטת.

 

סתירות בגרסת האם מפילות את תביעתה ומעבירות את המשמורת


בשל סתירות בגרסתה של האם, כגון אי הודעתה למקום עבודתה בשבדיה על רצונה להגר לישראל ומכתב שהוצג בבית המשפט בו היא מדווחת לבעל הדירה בשבדיה על כוונת המשפחה לשוב לדירה, קיבל בית המשפט את גרסתו של האב.

 

זאת ועוד, האב הוכיח כי בדירה בשבדיה נותרו חפצים אישיים רבים של הילדים, לרבות אלבומי תמונות ומשחקים, דבר אשר מראה בבירור כי מטרת הביקור בישראל המקורית הייתה חופשה לפרק זמן מוגבל. טענה נוספת אשר העלה האב הייתה ניסיונותיה של האם להשיג אזרחויות ישראליות לה ולילדיה תוך כדי שהיא טוענת במשרד הפנים כי היא רווקה ללא בן זוג.

 

מדינת ישראל חתומה על אמנת האג שהיא מסמך בינלאומי אשר נוסח על מנת למנוע חטיפת ילדים בין מדינתית בתא משפחה אשר מתפרקים. על פי האמנה, ילדים אמורים לגדול אצל ההורה המתאים ביותר ולא לצאת מגבולות מולדתם הטבעית אשר הורגלו אליה.

בית המשפט ביקש מעובדת שירות הרווחה להכין בעבורו תסקיר מפורט על המשפחה אשר יבדוק גם את רצונם של הילדים ויעמוד על טובתם. לטענתה של העובדת הסוציאלית, הילדים הושפעו באופן פסול בשל המלחמות בין ההורים וניכר היה כי הם מעדיפים שמישהו אחר ייקבע בעבורם היכן יגורו.

בית המשפט קבע כי אין ספק ששבדיה הינה מקום מגורם הטבעי של הקטינים ולכן יש להשיבם לשבדיה – היא מולדתם הטבעית.

 

השופטים הגדירו בפסק דינם מהם מגורי קטין על פי האמנה:

 

"מקום המגורים אינו ביטוי טכני. זה אינו ’דומיסיל’ או ’residence’ אלא הוא מבטא מציאות חים נמשכת. הוא משקף את המקום שבו גר כרגיל הילד עובר לחטיפה. נקודת המבט היא של הילד והמקום שבו הוא גר. הבחינה מתמקדת בחיי היום-יום של העבר ולא בתכניות העתיד. כאשר ההורים חיים יחד, מקום המגורים הרגיל של הילד הוא בדרך כלל מקום מגורי הוריו".

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.