www.what2do.co.il

הקטין מתנגד לשוב למדינה ממנה בה ודורש להישאר בישראל

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 20/01/2021
הקטין מתנגד לשוב למדינה ממנה בה ודורש להישאר בישראל

הקטין ואחיו, בני 17 ו-15 בהתאמה, הינם תושבי ארה"ב אשר הגיעו לישראל בספטמבר 2008. השניים היו אמורים לשהות בישראל שלושה חודשים בלבד, אך בתום התקופה הקצובה גמרו הם אומר להישאר בארץ תוך שהם גרים עם אחיהם למחצה מנישואיו הראשונים של אביהם ומשתלבים במסגרות ישיבתיות.

 

      קראו עוד:


לאחר שכשלו מאמציהם של ההורים להשיב את הקטינים לניו-ג’רסי, הגיעה האם לישראל על מנת לקחתם. הקטינים הגישו נגד האם בקשה לבית המשפט לענייני משפחה על פי החוק למניעת אלימות במשפחה ועתרו לצו שיעכב את יציאתם מן הארץ. הקטינים טענו למסכת התעללות מצד ההורים ובעקבות תלונותיהם נאסר על האם ליצור עימם קשר ואף נאסרה יציאתם מן הארץ. עוד ביקשו הקטינים כי אחיהם למחצה ימונה לאפוטרופוס עליהם.

 

הקטין טוען - הנני "כמעט בגיר"


הקטין בן ה-17 טען בבית המשפט כי הערכאה הישראלית היא הפורום הנאות לדון בעניינו שכן מאפייניו הייחודיים של מקרהו מצדיקים את עריכת הדיון בישראל. לדבריו, בארה"ב אין הוא יכול לנהל הליך משפטי נגד הוריו בעודו קטין, דבר אשר אפשרי בעבורו רק בישראל. הקטין הוסיף וציין כי הוא "כמעט בגיר" ועל כן על טענותיו להישמע במסגרת הליך משפטי הוגן.


הוריהם של הקטינים טענו כי הבקשה נעדרת כל בסיס עובדתי ומשפטי ומהווה תוצאה של מסע הסתה פרוע ורשה. לדברי ההורים – מוכנים הם שהקטינים ישובו לזרועותיהם תוך המשך המעקב של רשויות הרווחה בארה"ב.

 

האם ישראל היא הפורום הנאות? מהי טובת הילד?


השאלה אשר עמדה במרכזו של הדיון המשפטי בעניין שלפנינו הייתה סוגיה מורכבת ביותר. מצד אחד, מתוקף אמנת האג ועיקרון טובת הילד, על ענייניהם של קטינים להיות נידונים במסגרת הנורמטיבית ביותר שלהם.

 

      קראו עוד בתחום:

 

במקרה דנן מדובר בשני קטינים אשר חיו כל חייהם בארה"ב, התחנכו וגדלו שם. מאידך, המבקש מתקרב לגיל 17 ושוהה בישראל תקופה של כשנה וחמישה חודשים. מרכיבים אלה מצביעים על מורכבות ההכרעה.


עם זאת, לצערם של הקטינים, עמדת המומחים באשר לטובתם הטתה את הכף בבירור לטובת ההורים. השופטים ציינו שכל המומחים שבדקו את המבקשים במסגרת ההליך נשוא התובענה קבעו מפורשות שטובתם דורשת העברה למדינת ניו-ג’רסי. המומחים היו תמימי דעים כי יש להחזיר את הקטינים למקום מושבם הטבעי, שם תוסיף סוגיית המשמורת להתברר תחת פיקוח שירותי הרווחה המקומיים.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.