www.what2do.co.il

השבת ילדים חטופים לצרפת מתוך שכונה חרדית

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 22/01/2021
השבת ילדים חטופים לצרפת מתוך שכונה חרדית

מערכה משפטית ארוכה ומפרכת הגיעה לסיומה בסוף השבוע שעבר (5.2), כאשר שני ילדים חרדים הוצאו מביתם בזיכרון יעקב ועברו למשמורת אביהם שאיננו יהודי.

 

סיפור האהבה בין האם החרדית לאב, שהינו צרפתי ממוצא פרואני, התחיל בפסטיבל קולנוע בפריז לפני מספר שנים. בני הזוג התאהבו ועברו לגור במקביל בישראל ובצרפת, כאשר במהלך השנים נולדו להם שני ילדים והם נישאו בחתונה אזרחית בקפריסין. עם זאת, האם לא הסתדרה במדינה האירופית, הן בגלל פערי התרבויות והן בגלל השפה, ושבה לישראל כאשר היא מתכוונת ללדת את בנה השני בארץ.

 

      קראו עוד בתחום:

 

האב הגיע ארצה בעקבותיה אך במגרש החנייה בקיבוץ מעגן מיכאל ציפתה לו הפתעה, האם ואימה המתינו לו עם צו הרחקה שהוצא כנגדו במעמד צד אחד בבית המשפט לענייני משפחה בחיפה.


מאותו היום החלה מערכה משפטית ארוכה ומתישה בין הצדדים, במהלכה האב זוכה במשמורת הילדים בכל הערכאות המשפטיות. בית המשפט העליון הכריע את הכף בפעם האחרונה ב-3 ליולי 2009 וקבע כי אין יסוד לעדויות לגבי "התעללות", כבכול, של האב באם ובילדיו. האב קיבל תמיכה מפתיעה גם מחבר קיבוץ נוסף ממעגן מיכאל, אשר הבין כי מדובר בעלילת שווא והסכים להעיד לטובתו.

 

השופטים - "ילד אינו חפץ!"

 

השופטים מתחו ביקורת על התנהלותה החד צדדית של האם, לדוגמא כאשר האב נקרא לחתום על מסמכי הלידה של בנו השני רק לאחר שגילה על לידתו באיחור רב. השופטים קבעו כי ניכר שהאם מתנכלת לאב, כך למשל שינתה היא את שמו של בנו הבכור מבלי לשאול אותו על כך.


יום לאחר פסיקתו של בית המשפט העליון בנושא, נעלמה האם עם הילדים ועברה לגור במרכז שכונה חרדית בזיכרון יעקב (בעקבות הליך חזרה בתשובה שעברה בשנה האחרונה). חיפושים אחריה נמשכו למעלה משמונה חודשים, ורק אז – בליווי של שוטרי משטרת ישראל ועובדי הרווחה – עברו הילדים באופן סופי לחזקתו של האב.


השופטים מתחו ביקורת חריפה על התנהגותה של האם, וכך התנסחו הם בפסק הדין – "ילד אינו חפץ, ואין לטלטלו ממקום למקום כדי לקבוע את מקום הדיון בזכויות הנוגעות לו. הילד הוא עצמו בעל זכות וטובתו דורשת כי ההכרעה בזכויותיו תעשה במקום מגוריו הרגיל, ולא תהא מושפעת מפעולות של חטיפה".

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.