www.what2do.co.il

האם תוכר אפוטרופסות לסבא וסבתא לאחר פטירת אם

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 04/07/2011
האם תוכר אפוטרופסות לסבא וסבתא לאחר פטירת אם

בית המשפט לענייני משפחה קבע כי יש לדחות את תביעתו של סב להתמנות כאפוטרופוס על נכדתו אשר גרה עם אביה לאחר מות אמה. בפסק הדין עמדה השופטת פעם נוספת על חשיבותה של האוטונומיה ההורית ועל ההגנה הראויה שיש להעניק לה.


מדובר בקטינה אשר אמה נפטרה כשבועיים בלבד לאחר לידתה. התינוקת הרכה, אשר טרם זכתה להכיר את אמה, עברה מיד לידיו של אביה. מזה עשרה חודשים חיה הקטינה עם האב והאחרון, לפי פסק הדין, מטפל בה כיאות. במקביל, פרץ סכסוך של ממש בין משפחת האב למשפחת האם. התובע, אביה של האם המנוחה, טען כי האב מסרב לאפשר הסדרי ראיה לסבים. אי לכך, טען הסב, לא נותרה לו ברירה אלא לפנות לערכאות המשפטיות. אמה של המנוחה, הסבתא, הצטרפה אף היא לתביעה.


האב, הנתבע, התנגד בכל תוקף למינוי הסב כאפוטרופוס לבתו וטען כי הקטינה מקבלת טיפול חם ואוהב ואין צורך למנות עבורה "הורה" נוסף. השופטת קבעה כי אין להיעתר לבקשתם של ההורים, וזאת חרף האמפתיה שהיא חשה כלפיהם בגין אובדנם.


בפסק הדין נכתב כי עומדת להורה הטבעי הזכות לגדל את ילדיו כראות עיניו ולפי רצונו. אי לכך, יש להגן על זכות זו השייכת לאפוטרופוס הטבעי, כל אימת שהיא עומדת בשורה אחת עם טובת הילד. במקרה דנן, נכתב, מדובר בקטינה הזוכה לטיפול חם ואוהב מאביה ועל כן אין מקום לפגוע בסמכותו על ידי מינוי הסבא והסבתא כאפוטרופוסים נוספים עליה. אכן, אין בכך כדי לפגוע בזכותם של התובעים להסדרי ראיה עם נכדתם. עם זאת, יש לאזן בין זכות זו לבין זכותו הטבעית של האב לגדל ולחנך את בתו.


"במקרים חריגים בלבד"


מינוי אפוטרופוס נוסף, כאשר אחד (לפחות) מההורים הביולוגיים עדיין בחיים, אינו עניין שנעשה אלא במשורה. במקרים אלו, מוטל על התובע המבקש את מינוי האפוטרופוס נטל כבד במיוחד להוכיח את התקיימותן של נסיבות חריגות המצדיקות מהלך כאמור.

 

      קראו גם בתחום:

 

במקרה דנן, האב הוכיח כי הוא מעניק לבתו טיפול מסור ואוהב ואין הוא חוסך ממנה דבר. כמו כן, האב דואג אף לקיום הסדרי ראיה בין הקטינה להורי אימה המנוחה, במרכז הקשר (תוך שיתוף פעולה מצידו).


השופטת ניסתה אף לגשר בין הצדדים עם סיום פסק הדין. "ידעו הסב והאב כי סכסוכים אלה ביניהם לא יעזרו לקטינה אלא רק יפגעו בה. הגדרת הסב כאפוטרופוס נוסף לנכדה הינה כותרת בלבד ובסופו של היום ההשפעה המהותית על הילדה באה לידי ביטוי בטיב הקשר בין בני משפחתה האחראים עליה. מכלול זכויותיה של הקטינה יוגשם רק במסגרת משפחתית רחבה הכוללת את אביה, הורי אמה המנוחה, הדודים מכל צדדי המשפחה והקרובים הנוספים".
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.