www.what2do.co.il

שינוי מקום מגורים של קטין לאחר גירושין, אימתי?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 27/02/2011
שינוי מקום מגורים של קטין לאחר גירושין, אימתי?

הרשות להחזיק בקטין ולקבוע את מקום מגוריו וחינכו הינם חלק מסמכויותיהם של הוריו. מיותר לציין כי הורים ראויים אמורים לנהל ביניהם דיאלוג פורה השם את עיקרון טובת הילד בראש מעייניהם. בית המשפט לענייני משפחה מתערב בהחלטות אלו רק כאשר ההורים אינם מסוגלים לגבש החלטה ולהגיע להסכמה ביניהם. החלטה זו ניתנת בהתאם לטובתו של הקטין.


הפרמטרים אשר נבחנו בפסיקה לצורכי הכרעה בנושא מקום מגורים של קטינים, הוקבלו לפרמטרים בנושאי הגירה. בית המשפט מנסה, אפוא, למצוא את האיזון שבין אינטרס הילדים ליהנות ממסגרת יציבה ובין החשיבות של קיום קשר בין הילדים לבין ההורה האחר. לקטינים אין צורך להגר ומובן כי הדבר נובע בדרך כלל מהחלטות שמקבלים הוריהם או מי מהם. עם זאת, אין בכך לפסול הרצון להגר או לעקור לעיר אחרת.

 

      קראו עוד בתחום:

 

השאלה היא בסופו של יום מהי טובת הקטינים במצב בו מי מהוריהם מבקש לעבור למקום אחר, בין אם לעיר אחרת או למדינה אחרת, ללא קשר לצידוק המעבר.

 

השיקולים העומדים על הפרק הם – יכולת לשמר את הקשר עם ההורה האחר, אופי הקשר אשר יווצר עם ההורה האחר לאחר המעבר, הנטל אשר יוטל על ההורים, קשרים חברתיים הקיימים במקום מגוריו של הקטין, קשרים עם בני משפחה נוספים, מסגרות חינוכיות מיוחדות וכדומה. פעמים רבות פונה בית המשפט לבחון את רצון הקטינים. במקרים אלו, ינתן משקל רב לרצונם של הקטינים ככל שהם בוגרים יותר ומסוגלים להתייחס לסכסוך בין הוריהם בהבנה.

 

השופטים בוחנים בזכוכית מגדלת האם רצונם של הקטינים מתיישב עם רצונם האמיתי או שמא מדובר בדברי ההורה המשמורן היוצאים מפיהם. בנוסף, השופט רשאי לפנות לקבלת תסקיר מטעם פקידת סעד. תצהיר זה ינתח את המקרה לגופו ולעיתים ייתן גם המלצה להמשך ההכרעה בהליך.

 

זכויות ההורה המשמורן לצד חובותיו

 

זכות ההורה המשמורן, מכוח חוק יסוד : כבוד האדם וחירותו, הינה החופש להעתיק את מקום מגוריו. עם זאת, מוטלת עליו אחריות מהותית, כהורה וכאפוטרופוס, לקיום הקשר בין הקטינים לבין ההורה האחר. אחריות זו מוטלת על ההורה המשמורן באופן מוגבר יחסית להורה שאינו משמורן, שכן להורה המשמורן יש את השליטה המרבית באורחות חייו של הקטין.

 

למעשה, מדובר בהתנגשות ברורה בין זכויות ההורים לבין עיקרון טובת הילד. יש לציין כי התנגשות זו כשלעצמה אינה מונעת מעבר. כאמור, לא שיקולי צדקת המעבר הם אשר עומדים בבסיס החלטתן של הערכאות המשפטיות, נקודת הוצא היא כי גם מעבר שאינו מוצדק מותר כל אימת שנבחנת טובת הקטין.

 

יפים לכך דבריו של השופט סילמן ניצן – "כבלי שיעבוד מוטלים עלינו כהורים. כבלים אלו אנו נוטלים על עצמנו ברצון ובאהבה. הורות פירושה בראש ובראשונה ויתור והקרבה, מרצון ואהבה".

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
3 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.