www.what2do.co.il

משמורת הקטינים בגין מעבר דירה של האם

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 08/04/2012
משמורת הקטינים בגין מעבר דירה של האם

האם משמורת ילדים תעבור מידי האם לידי האב, כאשר האחרונה מחליטה לבנות את ביתה החדש עם בן זוגה במרחק 100 ק"מ ממקום מגוריה הקודם? מהם השיקולים המשפטיים העומדים מאחורי החלטה זו וכיצד על בית המשפט לענייני משפחה לפסוק במקרה מסוג זה.

 

      קראו גם בתחום:


בני הזוג היו נשואים במשך כ-15 ובמהלך נישואיהם נולדו להם שני ילדים. במסגרת הגירושין בין הצדדים, הוסכם בין השאר כי משמורת הקטינים תהיה בידי האם ואילו לאב נקבעו הסדרי ראיה רחבים ביותר. עם זאת, לא חלף חודש והאישה הגישה תביעה לצמצום הסדרי הראיה בגין טענות שונות כנגד האב. האב לא השתהה יתר על המידה, והגיש תביעה משל עצמו להעברת משמורת הקטינים לידיו.

 

האם מעדיפה את טובתה על פני טובת הקטינים


אחד הטיעונים אשר הציג האב כנגד האם היה כי היא מעדיפה את טובתה על פני טובת הקטינים, ולראיה היא מעוניינת לעבור לבית המרוחק כ-100 ק"מ ממקום מגוריה הנוכחי. לטענת האב, טלטול הקטינים על גבי מרחק כה עצום ממוסדות הלימוד שלהם, ומסביבתם הטבעית, הוכיח את סדרי העדיפויות העומדים לנגד אשתו לשעבר, בבואה לבחון את טובת הקטינים.

מן הפסיקה ידוע כי טובתו של הקטין הינה "עמוד האש לאורו של בית המשפט" בבואו לקבוע בענייני משמורת. המושג "טובת הקטין" הינו, אמנם, מושג כללי ורחב, אך על אף "נזילותו" ו"גמישותו" הוא מהווה שיקול מוביל ומכריע במשפט המשפחה ובסוגיות הנוגעות לעניינם של קטינים.

 


כאמור, במהלך קיומם של ההליכים המשפטיים, החליטו האישה ובן זוגה לעבור ולבנות את ביתם במושב במרחק העולה על 100 ק"מ ממקום מגוריהם ולימודיהם של הקטינים באזור בת חפר. המומחה מטעם בית המשפט, אשר מונה על מנת לערוך לצדדים בדיקת מסוגלות הורית, ציין כי אין ספק שהמעבר גרם לטלטול ניכר של הקטינים לצורך הסעתם מבית אמם למוסדות הלימוד וחזור.

 

"לא התחשבה בפרטים הטכנים הקשורים לילדים"


"מטיבם של דברים הדבר גורם לעייפות ניכרת של הקטינים בעת הגיעם למוסדות הלימוד כפי שאכן מדווח על ידי הגורמים החינוכיים", קבע המומחה. המתאמת ההורית שמונתה אף היא מטעם בית המשפט, הבהירה כי לדעתה, בעצם המעבר למושב שמה התובעת את טובתה ורצונותיה קודם לטובת הקטינים.

בעדותה בבית המשפט אמרה המתאמת כי ניכר שהאישה ובן זוגה החדש תכננו את המעבר למושב המרוחק זמן רב מראש, אך לא חשבו עד הסוף על כל הפרטים הטכניים הקשורים בשינויים שצריך לעשות עם הילדים. "זה לא דבר שהיה ברור להם איך זה הולך להיות מבחינה טכנית, הם לא בדקו את זה, הם לא התארגנו עם זה מראש", אמרה המתאמת.
 

 

בסופו של היום, בית המשפט קיבל את חוות דעתם של הגורמים המקצועיים וקבע כי משמורת הקטינים תעבור לידיו של הגבר. "מעבר המגורים הפתאומי שלה עם בן זוגה למקום המרוחק מאוד ממוסדות הלימוד של הקטינים תוך התעלמותה באופן מוחלט מהשלכתן של הנסיעות הארוכות להן ידרשו הקטינים לצורך הגעה למוסדות החינוך בהם הם לומדים – התנהגות המעלה ספק באשר למקום אותו היא נותנת לטובת הקטינים למול טובתה שלה, כמו גם למקום אותו היא נותנת לנתבע כהורה לקטינים", נכתב בפסק הדין.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.