www.what2do.co.il

מהי בדיקת מסוגלות הורית?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 05/04/2012
מהי בדיקת מסוגלות הורית?

כמעט בכל גירושין (וגם בהליכי אימוץ), אשר "שותפים" להם בני זוג ולהם ילדים, עולה שאלת המשמורת במהלך הדיונים המשפטיים. בניגוד לשאלות של רכוש ומזונות האישה, ידוע כי בענייני ילדים הצדדים לרוב מתבצרים בעמדותיהם שכן כל אחד מן ההורים רוצה חזקה גדולה ורחבה על ילדיו. פעמים רבות, בבואו של בית המשפט לענייני משפחה לקבוע מיהו ההורה המתאים ביותר לגדל את הילדים, נערכת להורים בדיקת מסוגלות הורית.

 

מי מבצע את הבדיקה?


בדיקת זו הינה בדיקה הנעשית על ידי מומחים כגון פסיכולוגיים ופקידות סעד הממונים מטעם בית המשפט לענייני משפחה. מומחים אלו מבצעים להורהים ראיונות פסיכולוגיים ובדיקות אישיות על מנת לאמוד על מסוגלותו ההורית של הנבדק.

 

בדיקת מסוגלות הורית נועדה על מנת לאפשר לבית המשפט לבחון את התנהלות ההורה מול הילד, אישיותו של הנבדק, והמודעות שיש לו לגבי צרכיו של הילד, לרבות צרכים רגשיים. הורה בעל מסוגלות הורית חייב להיות בעל רגישות גם למצוקותיו של הילד ועליו להפגין יכולת התמודדות עם מצוקות אלו.

 

      קראו עוד בתחום:


העיקרון המנחה בבדיקת מסוגלות הורית, כמו גם בבחינת סוגיות של משמורת ומזונות, הינו עיקרון טובת הילד. בדומה לתסקיר של קצינת מבחן, חוות דעת של מומחה רפואי או תחשיב של שמאי מקרקעין, גם בחינת מסוגלות הורית נתפסת בבית המשפט כחוות דעת מקצועית לכל דבר. עם זאת, יש לזכור כי הפוסק הסופי תמיד יהיה בית המשפט, ולא אחת קובעים השופטים החלטות אשר מתיישבות בסתירה לבחינת המסוגלות.

 

הבעיתיות באופן ביצוע הבדיקה

 


קיימת בעיתיות רבה בבדיקת המסוגלות ההורית ממספר בחינות. ראשית, הבחינה תלויה לא אחת גם באופיו של הבוחן ובאופי שבו מתבצעת הבדיקה. שנית, בעניינים שאינם קצובים (כגון רכוש או הסכמים), וכאשר בילדים והוריהם עסקינן, לעולם לא תהיה תשובה אחת נכונה ותמיד ניתן יהיה לפרש את יחסי הצדדים בצורות רבות.

 

זאת ועוד, בית המשפט, על פי רוב, נוהג שלא לערב את הילדים בשאלת המשמורת, שכן התפיסה היא שאין הם חלק מהסכסוך שנתגלע בין הוריהם. כמו כן, מדובר בהחלטות אשר נוגעות לעתיד, וכן ידוע שהעתיד דינו להשתנות וכל החלטה לגבי משמורת מקבלת מימד של ניבוי ותחזית.

 

השופטים למעשה מנסים להתחקות אחרי טובת הילד בעניין השנים שיבואו ולא רק בהתאם לצרכיו המיידיים. בחינת מסוגלות הורית מסתיימת בהמלצה וחוות דעת לגבי שאלת המשמורת על הילדים, בנוגע להסדרי ראייה, משמורת משותפת, אימוץ וכו’.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
3.5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 3)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.