www.what2do.co.il

קביעת משמורת על קטינים בידי האם ודחיית טענות האב על הזנחתם בידיה

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 26/10/2020
קביעת משמורת על קטינים בידי האם ודחיית טענות האב על הזנחתם בידיה

תביעה למשמורת ילדים לבני הזוג שלושה ילדים קטינים. טענות התובעת יש לקבוע משמורת הקטינים אצלה כי היא זו הדואגת לכל צרכיהם הנפשיים, ההתפתחותיים הפיזיים והמנטאליים של הקטינים כך היה מאז ומתמיד.

 

לנוכח גילם של הקטינים וחזקת הגיל הרך. היא הסכימה לדרישתו של הנתבע למנות מומחה למסוגלות הורית אף כי לא היה צורך בכך ובלבד שהנתבע יקבל מסקנותיו. הנתבע נתן הסכמתו בכתב ההגנה ובבימ"ש לקבל את מסקנות המומחה שיתמנה. משקבע המומחה שהמשמורת תהייה אצל האם יש לקיים את המסקנות הללו.


כיצד יש לקבוע את המשמורת על הקטינים?

התובע והנתבעת עובדים שניהם במשטרת ישראל כשוטרים.שניהם עובדים במשמרות. הם נהגו לחלק את ההשגחה על ילדיהם כך שכאשר התובעת עבדה במשמרת בוקר הנתבע עבד במשמרת אחה"צ, שלח את הילדים בבוקר למסגרות החינוך וקיבל אותם מהן עד חזרתה של התובעת הביתה וכאשר היא עבדה במשמרת אחה"צ היא הייתה זו ששלחה את הילדים בבוקר למסגרות החינוך וקיבלה אותם מהן בשעת הצהרים. הנתבע היה חוזר אחה"צ ונמצא עם הילדים עד חזרתה של האם בשעות הלילה מעבודתה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

בחוות דעתו המליץ המומחה שמשמורתם של הקטינים תהייה אצל אמם ולגבי מסוגלות ההורים כתב כדלקמן: "בבדיקתי מצאתי כי גישתה של האם הינה עניינית. גישתה לילדים היא רגועה ושקולה. היא מוכנה לבדוק את ההתנהלות שלה. מוכנה לקבל הדרכה מקצועית ומוכנה לקבל את דעותיהם של אנשי מקצוע. לעומתה, מצאתי את מר נ. חרד ביותר, מתקשה לקבל ולהשלים עם דעות השונות מאלו שלו. התרשמתי כי בסיכומו של דבר הוא אינו תופס נכון את אופן התנהלותה של הגב’ נ. וכי הוא ננעל על מאבק סרק מה גם שבדברים מהותיים יותר כמו חלוקת הזמן הנוכחית של הילדים בין שני ההורים, אין הוא מביע ערעור.

 

האם איננה מזניחה את הילדים - חוות דעת המומחים

עוד מצא המומחה כי שלושת הילדים נמצאים כיום במצב תקין מבחינה נפשית. הם חשים קרבה לשני ההורים ואם הדבר היה נתון לשיקול דעתם, ההורים לא היו צריכים להתגרש.

 

אשר למצב הבריאותי של הילדים, הרי שבשיחות אשר קיימתי עם הדיאטנית נאמר לי בצורה ברורה כי אין בעיה מהותית לאף אחת מהבנות. אמנם אחת מהן נמצאת בתת משקל של כ-2-3 ק"ג אולם אין הדבר מעיד על הזנחה ואין סימנים של תת תזונה כמו כן היא סבורה כי אין מקום להתערב מעבר לתפריט רגיל ובריא עבור הילדה וכי נסיונות "לדחוף" לה אוכל לא רק שלא ישפרו את מצבה אלא עלולים לגרום להפרעת אכילה על בסיס פסיכולוגי. גם רופא הילדים מסר למומחה שאין כל צורך בהתערבות בעניין המשקל.

חוות דעת מומחה היא ראיה במשפט שבית המשפט רשאי להסתמך עליה או על חלק ממנה יחד עם זאת כאשר אין בחוות הדעת מסקנות שאינן יכולות לעמוד עם שורת ההגיון בהתיחס לכלל הראיות המוגשות לבית המשפט הרי שבדרך כלל בית המשפט יאמץ את מסקנותיו.

 

      קראו עוד בתחום:


5. לאחר ששמע ביהמ"ש את הצדדים עצמם ואת באי כוחם במהלך הדיונים. ולאחר עיון במסמכים הרפואיים של רופא הילדים, הדיאטנית, רופא העיניים ובחוות דעתו של המומחה אין ביהמ"ש סבור שהאם מזניחה את הטיפול בילדיה. הילדים מטופלים כראוי גם אם האם איננה נוהגת ללחוץ עליהם בעניין התזונתי וטוב שכך. האם מגלה גמישות ופתיחות ביחס אל ילדיה וזאת גישה ראויה. הילדים קשורים גם לאביהם, דבר המצביע על איזון נכון. בהתייחס לגילם של הקטינים יש לקבוע את משמורתם של הקטינים אצל אמם.

לסיכום,

ביהמ"ש קובע את משמורתם של הקטינים אצל אמם. הסדרי הראיה יתקיימו בין האב לילדיו בשלב זה כפי שהם מתנהלים כיום.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.