www.what2do.co.il

העדפת זכויות הוריות של האב על פני הדודה

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 15/01/2021
העדפת זכויות הוריות של האב על פני הדודה

שבועיים לאחר שנולדה הקטינה, כאחות לשני אחים גדולים, נפטרה אימה במפתיע באופן המכה את כל המשפחה בהלם. אביה של הקטינה, בסמוך למותה של האם, התקשה בטיפול באחיה הגדולים אשר הפגינו קשיים מתעצמים עם פטירתן אימן. אי לכך, הועברה המשמורת על הקטינה, באישור שירותי הרווחה, לביתה של אחות המנוחה (רווקה ללא ילדים).

 

שנתיים לאחר מכן, האב, בהמלצת הועדה לתכנון וטיפול במחלקת הרווחה, מבקש להחזיר את בתו אליו. עם זאת, נתקל הוא בהתנגדות חריפה מצד דודתה. הדודה טענה כי יש להשאיר את הקטינה בחזקתה, זו בהתאם לעקרון טובת הילד.

 

      קראו עוד בתחום:

 

לשיטתה, לא היה מקום לערב בשיקולי טובתה של הקטינה מושגים ערטילאיים למציאות חייה הלקוחים מחייהם של ילדים להורים ביולוגים. הדודה הוסיפה כי הקטינה, אשר גדלה בביתה מאז שהייתה בת שבועיים ימים, רואה בה דמות אם – יציבה, עקבית, סמכותית ומחנכת. לטענתה של הדודה, האב הינו אדם טוב, חסר מסוגלות הורות לשאת בצרכי הקטינה.

 

למרות התנהלותו של האב - זכותו הינה טבעית וחזקה


השופטת קבע כי אכן התנהלותו ההורית של האב בגידול ילדיו לא הייתה אופטימאלית. לדוגמא, האב לא רכש מיטה נפרדת לקטינה, נמנע מלקיים חלק ממסגרת הסדרי הראיה ו/או להשתתף במסיבת יום הולדתה של הילדה. יחד עם זאת, לא היה בחולשות אלו כדי להוות נסיבה כה חריגה המצדיקה פגיעה בזכויותיו הטבעיות כהורה הביולוגי של הקטינה.


בפסק הדין נכתב כי לא ניתן לטעון בכל דרך שהאב גילה אדישות ו/או אי אכפתיות לגבי חובותיו ההוריות המצדיקות פגיעה ו/או צמצום האפוטרופסות שלו. ההפך הוא הנכון - כעולה מהתסקירים שפורטו בפני בית המשפט (עובדים סוציאליים, גננות, יועצים משפטיים וכו’), האב התמודד עם הקשיים אשר היכו במשפחה, לא נטש את ילדיו והמשיך לעמוד לצידם בכל דרך שידע והכיר.

 

כמו כן, האב קיבל הדרכה הורית מתמשכת, התמיד להגיע לטיפול לאורך כל התקופה בה נערך, הראה רצון להתקרב לקטינה והימנעותה לא פגעו בנחישותו לנסות ולהעמיק את הקשר עימה. בנוסף, האב גילה הבנה באשר לקונפליקט בו מצויה הקטינה ושיתף פעולה באופן מלא עם הגורמים המטפלים.


חשיבות הקשר של הקטינה עם אחיה


השופטת ציינה בנוסף כי קיימת חשיבות לא פחותה למגוריה של הקטינה עם אחיה הביולוגיים. בפסק הדין הובאו דבריו של השופט זיילר העוסקות בסוגיה זו –

 

"היחסים הנוצרים בבית אבא בין האחים הם זרע המנביט פרי למשך כל החיים. אותה עזרה הדדית, תמיכה, סעד רוחני, משענת ואהבה מחברים בין האחים ונשארים עמם לכל חייהם. קשרים אלו ניזונים כולם מאותם שנים לא ארוכות שמבלים הילדים בבית אחד, בחיק הוריהם, כשהם חוגגים יחדיו את החגים, מבלים יחדיו את הימים האפורים, מחלקים יחדיו את חוויותיהם, משחקים את משחקיהם, מצרים האחד את צעדי רעהו, מקנאים האחד בשני, שמחים האחד את שמחתו של האחר, גדלים יחדיו ועושים אותן מאות ואלפי פעולות שמצטרפות כולן להוויה אחת שחיי משפחה שמה".

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.