www.what2do.co.il

התנגדות אב ביולוגי לקשר בין ילד לבין אימו הביולוגית

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 07/08/2011
התנגדות אב ביולוגי לקשר בין ילד לבין אימו הביולוגית

גבר נשוי ניהל רומן מחוץ לנישואין עם נערה אשר שימשה כבייביסיטרית בביתו, וכתוצאה מיחסים אלו נכנסה הצעירה להריון. מאז לידתו, הילד גר עם אביו הביולוגי ואשתו,וסבור כי אחיו הם אחיו הביולוגיים ואשתו של האב היא אימו. עד שנת 2004, היה לאם הביולוגית קשר עם הקטין אך מאז מונעים האב ואשתו את הקשר הנ"ל. אי לכך, האם הביולוגית פנתה לבית המשפט. האב ואשתו, אשר לא הכחישו את העובדה כי הצעירה הינו אימו הביולוגית של הקטין, טענו כי האחרונה לא התעניינה בקטין כלל, וכל מענייניה הוא קשר עם האב.


השאלה אשר עמדה במרכזו של פסק הדין הייתה – האם יש לחשוף את הקטין לאמת, או שמא עדיף לאחרון, מתוך עיקרון טובת הילד, "לחיות בשקר". כאמור, סוגיות הנוגעות למשמורת ילדים מבוססות על עיקרון אחד עליון – עיקרון טובת הילד. בשורה ארוכה של פסקי דין, אשר ניתנו בשלל הערכאות השונות, נקבע לא אחת כי עיקרון טובת הילד הוא המוביל את בית המשפט בבואו לעסוק בסוגיות הנוגעות לקטינים כגון משמורת, אימוץ, הסדרי ראיה וכדומה.

 

      קראו עוד בתחום:


נקודת המוצא היא כי טובת הילד היא לגדול בקרב הוריו הביולוגיים, וגידולו בסביבה זו עדיף על פני כל בית אחר. כמו כן, לכל קטין יש הזכות לדעת מהם הוריו הטבעיים ומיהם קרובי משפחתו הביולוגיים. לא מדובר רק בזכות מוסרית וחוקתית אלא גם בזכות רפואית (לדוגמא, להימנע מחיתון עם בני משפחה).

 

ישנם אינטרסים חומריים בעניין זה הנוגעים לקטין כגון זכות הירושה של המאומץ כלפי קרובי הטבעיים, אשר מימושה תלוי בכך שזהותם ידועה. השופטת (בדימוס) איילה פרוקצ'יה, כתבה בפסיקתה כי זכויות הילד וזכויות ההורה בעניין זה הינן זכויות אשר שלובות זו בזו וביחד הן יוצרות את זכותה של המשפחה לאוטונומיה.

 

עדיף לחשוף את הילד לאמת


במקרה דנן, האב ואשתו טענו כי הם נתנו לקטין מידע הנוגע לזהותו ויצרו קשר בינו לבין אמו. לטענתם, הם ביקשו למנוע מצב בו הילד יהיה חשוף לשני תאי משפחה. בית המשפט ציין כי התא המשפחתי המסורתי, של הורים וילדיהם החיים בהרמוניה, התפרק מעט בשנים האחרונות. יותר ויותר תופעות של הורים גרושים, וילדים אשר באים לעולם מחוץ לנישואין, שינו אפוא את פני המשחק.

 

עם זאת, נקבע בפסק הדין, הלכה פסוקה היא כי זכות ההורות הטבעית של כל אחד מן ההורים הביולוגיים שורדת גם במצבים אלה. המשמעות אשר נגזרה מכך למקרה דנן הייתה כי גם הקטין שבנדון איננו אלא אחד מתוך מאות אלפי הילדים שהוריהם נפרדו, והם מקיימים קשר עם כל אחד מההורים. כמו כן, לא אחת, הקשר מתקיים גם עם זוגם של ההורים, ואף כאשר ההורים הביולוגיים אינם רואים תמיד את ענייני הקטין עין בעין.


בית המשפט קבע כי הקטין במקרה דנן נותק ללא עילה משפטית מאימו הביולוגית. כמו כן, נקבע כי לא נראה שייגרם לילד נזק בלתי הפוך, או חמור במיוחד, בעצם חשיפתו לעובדה שאימו איננו אימו הביולוגית אלא אשת אביו. זאת ועוד, נקבע כי הנזק אשר עלול להיגרם ניתן לטיפול.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.