www.what2do.co.il

פונדקאות בהודו - אישור על בדיקת רקמות

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 13/08/2020
פונדקאות בהודו - אישור על בדיקת רקמות

בית המשפט המחוזי קבע כי יש לבטל החלטה אשר ניתנה בבית המשפט לענייני משפחה, ובה עסק בית משפט קמא בסמכותו להורות על בדיקת רקמות בחו"ל. בפסק דינו, דחה את המשפט לענייני משפחה את התביעה אשר הוגשה על ידי הורים חד הוריים שנולדו להם ילדים מאם פונדקאית בהודו. בית המשפט קבע כי דין תביעתם של האחרונים להידחות, זאת משום שעיקרון טובת הילד קובע שלילד צריכים להיות שני הורים.

 

מהו נוהל חו"ל?


התובעים הגישו ערעור על החלטה זו, לבית המשפט המחוזי, אשר הפך כאמור את ההחלטה. בערעורם טענו ההורים כי שגה בית המשפט לענייני משפחה כאשר לא הפנה את הקטינים לבדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל.

 

נוהל חו"ל הינו נוהל של העברת דגימות דנ"א מחו"ל לישראל, לפי סעיף 58 לתקנון הקונסולרי. על פי הנוהל, כאשר מתעורר צורך בבדיקת רקמות לצורך הוכחת קשרי משפחה, אך הנבדק מצוי מחוץ לגבולות ישראל, תינטל הדגימה על ידי הנציג הקונסולארי. בדיקה זו אמורה לעבור על פי הנוהל לבית החולים תל השומר בפרוצדורה מסוימת.

 

      קראו גם בתחום:


בית המשפט המחוזי קיבל את טענותיהם של התובעים בערעור, וקבע כי לבית המשפט לענייני משפחה ישנה סמכות להורות על קביעת אבהות על ילדיהם. המערערים הוסיפו כי דחיית בדיקת האבהות עלולה להביא למצב בו הילדים יוותרו בהודו, ללא זהות ואזרחות, כאשר הם נעדרי אפשרויות לחלוטין.

 

זאת ועוד, הקטינים זקוקים לחיסונים ואין הם יכולים לקבל אותם ללא הכרה באבהותם של הוריהם.
שופטי בית המשפט המחוזי, דוד מינץ ותמר בזק-רפפורט, קבעו בדעת הרוב שיש לקבל את הערעור ובית המשפט לענייני משפחה מוסמך לקבל החלטה זו. השופטים כתבו בפסק הדין כי על פי חוק המידע הגנטי, שמיעת קולו של הנבדק הינה זכות מנדטורית, אשר משקלה חשוב עוד יותר בסוגית מורכבת זו.

 

הסוגיה החד הורית אינה יכולה לפגוע בילד


השופטים הוסיפו כי אי התרת בדיקת הרקמות ללא שמיעתם של הקטינים בבית המשפט יכולה להיעשות רק במקרים קיצוניים וחריגים. במקרה דנן, קבעו השופטים, לא מדובר בסוגיה הקיצונית שעולה כדי שלילת הסמכות לביצוע בדיקת הרקמות.


על פי פסק הדין,  בית המשפט לענייני משפחה לא היה אמור לבחון את הסוגיה החד הורית בעניין שהונח לפניו. בפסק הדין בנוגע לערעור נכתב שעל אף שבחוק ההסכמים לנשיאת עוברים נקבעה דרישה לקיומם של זוג הורים מיועדים לצורך היקשרות בהסכם פונדקאות כדין, הרי שעל פי קביעתו של בית המשפט העליון עסקינן בדרישה המפלה לרעה אמהות חד הוריות.

 

לא זו אף זו, את הבחינה של טובת הילד יש לעשות ביחס לקטין הספציפי שעניינו מונח בפני בית המשפט, ולא ביחס לקטין ערטילאי כלשהו, מעין "הקטין הסביר" (מה גם שיש להיזהר מלערב בעניין שיקולים אידיאולוגיים או דתיים).

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.