www.what2do.co.il

אלימות בהסדרי ראיה - האם ניתן לקבל צו הגנה?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 18/07/2012
אלימות בהסדרי ראיה - האם ניתן לקבל צו הגנה?

סעיף 3 לחוק למניעת אלימות במשפחה קובע כי בית המשפט רשאי, בהתאם לבקשה המוגשת על ידי בן משפחה, לתת צו הגנה באחד מהמקרים הבאים:

 

  • בסמוך להגשת הבקשה נהג אדם באלימות בבן משפחתו, כלא אותו שלא כדין או ביצע בו עבירת מין.
  • התנהגותו של אדם מהווה בסיס להניח באופן סביר כי בן משפחתו עלול להימצא בסכנה גופנית ממשית בשל הימצאותו עימו.
  • אירועים של התעללות נפשית מתמשכת באופן אשר איננו מאפשר לבן משפחה לנהל אורח חיים תקין.
     

פעמים רבות, בתי המשפט נדרשים לבחון בקשות לצווי הגנה בגין אלימות במשפחה, וזאת על בסיס טענות בדבר אלימות המבוצעת במסגרת הסדרי ראיה. לאחר גירושין עם ילדים, בתי המשפט קובעים הסדרי ראיה ומשמורת של ההורים עם הקטינים.


על פי רוב, אחד ההורים ממונה כהורה משמורן, המחזיק במשמורת הילד במרבית הזמן, ואילו ההורה שאינו משמורן זוכה לקיים עם ילדו הסדרי ראיה על בסיס זמנים מוגדרים. כאשר עולות טענות בדבר אלימות בזמן הסדרי הראיה, בתי המשפט נאלצים לא אחת להתמודד עם גרסאות מנוגדות והכרעתם אינם פשוטה.

 

מצד אחד, קיים האינטרס של הקטין, להיות מוגן מפני מעשי אלימות המופנים כלפיו על ידי ההורה (או מי מבני משפחתו). מצד שני, בית המשפט נדרש להיזהר ממקרים בהם זכותו של ההורה הלא משמורן לראות את ילדו תיפגע בשל טענות שווא (אשר עלולות להיות נעוצות בנסיבות אחרות, לדוגמא - כעס של ההורה המשמורן כנגד בן זוגו לשעבר והסתת הילד כנגד האחרון).


מלאכה קשה


מלאכתו של בית המשפט במקרים כגון דא איננה קלה. בקשות אשר מוגשות בשמם של קטינים בגין אלימות במשפחה אינן מוגשות על ידי הקטין אלא על ידי אחד ההורים. בניגוד לצווי הגנה רגילים, העוסקים למשל בסוגיות כגון אלימות בין בני זוג, בקשות אשר עניינן אלימות כנגד קטינים הינן בעלות רגישות מיוחדות ומעלות קשיים לא פשוטים. כאשר עסקינן בטענה בנוגע לאלימות אשר ננקטה כנגד קטין על ידי הורה במהלך הסדרי ראיה, אין בפני בית המשפט "עדות קורבן מכלי ראשון".

 

      קראו עוד בתחום:


האם, אשר מגישה את הבקשה, לא נוכחת בדרך כלל בהסדרי הראיה המקוימים עם האב. מנגד, סביר להניח שהאב יכחיש את הטענות מכל וכל. במקרים בהם מדובר בקטינים בגיל הרך, המלאכה קשה עוד יותר. אין זה פשוט לגבות עדות מקטינים אלה, וקשה לא פחות לעמוד על מהימנות גרסתם. השופט זגורי התייחס לכך בכותבו - "אין לדעת באופן ברור האם דבריהם של הקטינים משקפים את שהתרחש בפועל או שמא מדובר גם בתוספות ובדברים שהילדים חוזרים עליהם לבקשת ההורה המשמורן".


אי לכך, בית המשפט מוצא עצמו מתמודד מול שתי גרסאות סותרות ומנוגדות כאשר קיימות מעט מאד ראיות ישירות למקרה, אם בכלל. לעיתים, בית המשפט מבקש להיעזר בקרובי משפחה של בעלי הדין. עם זאת, גם בעדויות אלה ישנה בעיתיות מסוימת, וזאת מן הסתם בשל רצונם של קרובי המשפחה "להגן" על הצד הקרוב אליהם. בית המשפט יכול להיעזר גם בגורמים מקצועיים הקשורים בחייו של הקטין. לדוגמא, גננת, מורה, שכנים וכדומה. כמו כן, בתי המשפט מעיינים לא אחת במסמכים הקשורים למשפחה, בפרוטוקולים של חקירת משטרה (אם הוגשה תלונה) וכדומה.

 

במקרים מסוימים, השופט מזמין את הקטין לשיחה בלשכתו ומנסה לבור את המוץ מהתבן על בסיס התרשמותו מדברי הקטין. יצוין כי "הכנתו" של הקטין לקראת השיחה עם השופט עלולה לפגוע במהימנותו. דהיינו, השופט עלול להתרשם כי הקטין "מדקלם" דברים אשר נאמרו לו טרם כניסתו ללשכה, ובכך יהיה כדי לפגוע בגרסתו באופן כללי (גם כאשר יש בה אמת).


נטל ההוכחה - מעל המשפט האזרחי


לדבריו של השופט זגורי, "בית המשפט מוצא עצמו מול שתי גרסאות מנוגדות והוא כלוא למעשה בין הפטיש לסדן. מחד גיסא, שומה על השופט להזדעק, פשוטו כמשמעו, ממקרים של התעללות או אלימות כלפי קטינים על ידי מי מהוריהם. מאידך, בית המשפט מחויב גם לבדוק בזהירות מרבית טענות אשר עלולות להכפיש שלא בצדק את ההורה אשר מואשם באלימות ולמנוע מצב שבו נרקחה כנגדו מזימה בעקבות סכסוך הגירושין".


נטל ההוכחה במקרים כגון דא עומד על נטל ההוכחה במשפט האזרחי, אך מעט למעלה מכך. דהיינו, בית המשפט לא יורה על מתן צו ההגנה אלא אם הוא יהיה סבור באופן ברור שטענותיו של הקטין אכן היו מבוססות על אלימות מצד הורהו, ואין עסקינן בטענות שווא כאשר הפה הוא פה הקטין, אך הדברים - דברי האם.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
1 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.