www.what2do.co.il

פסק דין בנושא אימוץ קטין כאשר האם הביולוגית מתנגדת לכך

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 08/08/2022
פסק דין בנושא אימוץ קטין כאשר האם הביולוגית מתנגדת לכך

בית המשפט העליון קיבל את תביעתה של המדינה, שהוגשה באמצעות היועץ המשפטי לממשלה, והכריז על קטין כבר-אימוץ לאחר שאימו שתקפה את אביו, קפצה מחלון ביתה בקומה העשירית למרפסת נמוכה יותר וקראה לו לקפוץ בעקבותיה. רק בזכות שוטר שנמצא במקום, לא עשה זאת הקטין שהיה בזמנו כבן שלוש בלבד. בנוסף, במהלך הדיונים לא אותר האב והאם הינה חד הורית.

 


במלאות שלושה חודשים להיוולדו, הוכרז הפעוט כ"קטין נזקק" על ידי רשויות הרווחה ובהתאם לחוק הנוער. צו זה הוארך מעת לעת בהסכמת האם. בינתיים הועבר הקטין לבית מעבר בירושלים ואז נמסר ללשכות הסעד על מנת שיקבל את הטיפול לו הוא ראוי. לאחר הגיעו לרשות הסעד, ביקשה המדינה, באמצעות היועץ המשפטי לממשלה, להכריז על הקטין כבר אימוץ.


בית המשפט מחייב אימוץ סגור

 

בעקבות הפנייה הוכרז הקטין כבר-אימוץ על פי חוק האימוץ ובנוסף הוגדר כי אימוצו העתידי חייב להיות אימוץ סגור. בגין פסק דין זה הוגש ערעור ע"י אמו הביולוגית של הקטין ובקשות לדחיית הדיון בערעור הוגשו מספר פעמים על ידה. בית המשפט קיבל שלוש בקשות דחיית דיון עד אשר דחה אותן לבסוף, בשל הצורך להגיע להחלטה לטובת הקטין.


האישה ביקשה מבית המשפט כי יתחשב בה ובסיכויי ערעורה אשר לדעתה הינם טובים. חוות הדעת המקצועיות לגביה קבעו כי למרות שישנה תמונה קשה בנוגע למסוגלותה לנהל יחסי הורות תקינים עם בנה, אין קביעה חד משמעית כי היא איננה כשירה לכך באופן מוחלט. עם זאת, למבקשת בת צעירה יותר אשר לגביה סבורים שירותי הרווחה כי איננה מסוגלת לגדלה באופן שיפעל לטובת הפעוטה.

 

הקטין נקלט באופן מוצלח במשפחה החדשה


המבקשת אף טענה כי בשל מבצע "עופרת יצוקה", נמנע ממנה להיפגש עם עורכת דינה וכי חלו בעניינה עיכובים בירוקרטים שונים אשר פגעו בסיכוייה לזכות בתביעה. בנוסף, צו אימוץ פתוח יהווה הקלה מסוימת לתוצאותיו הקשות של האימוץ, מבחינתה.

 

      קראו גם:


בית המשפט לא קיבל את בקשתה שכן הקטין כבר נקלט באופן חיובי במשפחתו המאמצת החדשה וטלטול נוסף שלו בין המשפחות עלול לערער את מצבו ולפגוע באמונו במבוגרים (אמון שהחל להשתקם רק לאחרונה). אי לכך, ובשל היקלטותו החיובית של הקטין נדחתה בקשת הערעור של האם.


השופטים הסבירו את דחיית הבקשה גם על ידי ציטוט דו"ח שהוגש מטעם הרשות למען הילד והוצג בבית המשפט. מדובר בחוות דעת אשר - "מתארת שינוי חיובי ביותר שחל בחיי הקטין והיקלטותו במשפחה מאמצת, יחד עם הבעת חרדה לגבי שייכותו והישארותו כחלק ממשפחה זו לאורך זמן. חוות-הדעת מציינת כי תגובותיו של הקטין היום משקפות מצב של ילד שמקבל לראשונה בחייו תחושה של הורות מיטיבה, של שייכות, הקשבה והיענות לצרכיו, והמשך הדיונים המשפטיים בעניין עתידו עלול לסכן את היציבות והביטחון שהושגו בעמל רב".

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.