www.what2do.co.il

אימוץ פתוח, אימוץ סגור - האמא צריכה בעצמה אפוטרופוס

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 26/10/2020
אימוץ פתוח, אימוץ סגור - האמא צריכה בעצמה אפוטרופוס

בית המשפט המחוזי דחה הבוקר את עתירתה של אישה אשר ביקשה להגדיר את האימוץ של בנה כאימוץ פתוח. מדובר בהליך אימוץ בו מתקיים קשר בין ההורה הביולוגי לבין ילדו למרות העברת המשמורת. מן הפסיקה ידוע כי האימוץ הפתוח הוא הגרסה החריגה של הליך אימוץ, ועל פי רוב נוטים בתי המשפט להפריד בין ההורים הביולוגיים להורים המאמצים, במסגרת עיקרון טובת הילד.

 

      קראו עוד בתחום:


האישה, ילידת 1979, הינה רווקה ילידת טג’קיסטן שעלתה לישראל בשנת 1995 עם אימה וארבעה אחים ואחיות. מדובר באישה חסרת מקצוע, המתגוררת בבית אימה, וסובלת מקשיים רבים - הן במישור הקוגנטיבי והן במישור האישיותי. מבחינה קוגניטיבית אובחנה האם ברמת פיגור גבולית (אי. קיו. 51), ומבחינה קלינית אובחנה בטווח של פיגור קל.

 

בית המשפט בוחן את המסוגלות ההורית של האמא


התובעת ערערה בתחילה על החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה להכריז על בנה כבר-אימוץ, אך לאחר שהשלימה עם ההחלטה – טענה כי יש להכריז על אימוץ פתוח. האישה הוכיחה את כנותה, בכך שהקפידה לבקר את הקטין בקביעות פעמיים בשבוע והראתה כלפיו אהבה רבה וחיבה.

 

בית המשפט מינה מומחים מטעמו אשר הציגו בפניו תסקירים לגבי אישיותה של האישה, יחסיה עם הקטין, מצבו של הקטין והמלצה לגבי צמצום האימוץ. מחוות הדעת, התסקירים והמסמכים שהוצגו בבית המשפט, עלה כי אין ספק שהאם מחוסרת כל מסוגלות הורית לגדל את הקטין. השופטים כתבו בפסק הדין כי אין להם ספק שהאישה אוהבת את הקטין, אך בכך לא די. בפסק הדין ציטטו השופטים את דברי השופטת עדנה ארבל - "בחינת המסוגלות ההורית הינה מנקודת מבט אובייקטיבית, דהיינו - האם ההורה מסוגל לדאוג לילדו ולא האם הוא מעוניין בכך".

על פי ההלכה הפסוקה, השיקולים לבחינת "אימוץ פתוח" נבחנים באופן הבא:

  • מנקודת מבטם של ההורים הביולוגיים – האם הם מסוגלים לכבד את אימוץ הילדים במשפחה המאמצת.
  • מנקודת מבטה של חברי המשפחה המאמצת - האם מסוגלים הם לאפשר שמירת קשר בין הקטין להורים הביולוגיים
  • מנקודת מבטו של הקטין – נקודת המבט החשובה ביותר, האם תצמח לו תועלת מקיום קשר עם הוריו הביולוגיים.

המקרה לא עומד בשום קריטריון של "אימוץ פתוח"

 

בדיון שהתקיים בבית המשפט, סיכם אחד המומחים אשר בחן את עניינה של האישה, ד"ר שרי, את הראיות במשפט אחד - "המקרה הנוכחי לא עומד בשום קריטריון שאני מכיר שיאפשר פתיחת סדק בנושא האימוץ".

 

כאמור, הכלל הוא, כי רק במקרים נדירים ורק בנסיבות יוצאות דופן יפסוק בית המשפט בניגוד לחוות הדעת שפניו. אי לכך, בית המשפט קבע כי האישה לא תזכה לאימוץ פיתוח ויש לנתק את הילד ממנה באופן שיוכל הוא לפתח את חייו ולבנות את אמונו בהוריו החדשים.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.