www.what2do.co.il

האם האח הסית את האם החולה כנגד אחיו בנוגע לעריכת הצוואה?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 13/03/2014
האם האח הסית את האם החולה כנגד אחיו בנוגע לעריכת הצוואה?

שני אחים הגיעו עד לבית משפט העליון, עקב חילוקי דעות בנוגע לקיום צוואת האם. בעוד שאח אחד קיבל את כל רכושה של האם, האח השני נותר בלי כלום, זאת בטענה כי הוא התנהג בצורה לא הולמת כלפי ההורים.

המבקש טען כי אחיו השפיע על החלטת האם בזמן שהיתה חולה והפעיל עליה מניפולציות על מנת להוציא אותו מהירושה.

 

האם ציוותה כי אח אחד יקבל את כל רכושה והשני לא יקבל כלום

 

באוגוסט 2004 נפטרה האם, כתוצאה ממחלת הסרטן. אב המשפחה חלה במחלת אלצהיימר והאם שימשה כאפוטרופוסית על גופו החל משנת 2002 עד לפטירתה. באותה תקופה שמונתה לאפוטרופוסית בידי בית משפט, היא ערכה צוואה בפני עורך דין ובנוכחות עדה נוספת, בה היא ציוותה כי רכושה כל יחולק לאח אחד (המשיב) ולשלושת מילדיו ולאח השני (המבקש) היא לא ציוותה דבר, זאת לנוכח התנהגותו הבזויה כלפיה וכלפי האב.

 

האח טען כי האם לא היתה כשירה לעריכת הצוואה

 

באוקטובר 2004 הגיש המשיב בקשה לקיום הצוואה וכחודש מאוחר יותר הגיש המבקש התנגדות לקיומה, לבית המשפט לענייני משפחה, בטענה כי אחיו ואשתו ניצלו את מחלת האם ואת מצבה הבריאותי הרעוע והפעילו עליה לחצים להרחקתה מהמבקש, כמו כן, טען כי האם לא היתה כשירה לערוך את הצוואה בשל מחלתה.

 

מנגד טען המשיב כי האם היתה אדם עצמאי וטיפלה באביהם החולה, חרף מחלתה, והיא ערכה את הצוואה בדעה צלולה ומפוקחת. המשיב הוסיף כי הסכסוך בין האם לאחיו החל בשנת 2000, לאחר שהאח החתים את האב, חולה אלצהיימר, על תצהיר בו הוא מעניק לו את ביתו במתנה. האם שגילתה את הדבר, הגישה תביעה לביטול המתנה והחליטה להוציא את בנה, שניצל לרעה את מצבו של אביו, מהצוואה.

 

האם היתה אשה צלולה וכשירה לכתיבת הצוואה

 

בית המשפט לענייני משפחה דחה את התנגדותו של המבקש לקיום הצוואה וקבע כי המנוחה היתה כשירה לעריכת הצוואה. הוא ביסס את קביעתו על סמך רישומים רפואיים וחוות דעת של מומחה. עוד קבע כי המשיב כלל לא היה מעורב בעת עריכת הצוואה והיא נחתמה במעמד שני עדים שונים, כאשר עד אחד הוא עורך דין. בית המשפט שמע את עדותם של שכנים וקרובי משפחה נוספים של המנוחה, שדיווחו כי היא היתה אשה צלולה ועצמאית, ולא היתה תלויה כלל בעזרתו של המשיב.

 

המבקש טען כי יחסיו עם האם היו מצוינים

 

המבקש הגיש ערעור לבית משפט המחוזי וכשזה נדחה, הוא פנה לבית משפט העליון. המבקש טען כי בית המשפט לענייני משפחה התעלם מהתמונות והעדים שצירף להתנגדותו, המצביעים על טיב היחסים בינו לבין הוריו ועל יחסיו המצוינים עם אמו. המבקש חזר על הטענות בנוגע לאחיו שהסית כנגדו את האם בזמן שהיתה חולה. עוד טען כנגד חוות דעתו של המומחה הרפואי וכנגד העדים מטעם המשיב. המבקש הוסיף כי לאחיו ששה ילדים, אך עם זאת האם הורישה את רכושה רק לשלושה ילדים, והעניין מעלה חשד בנוגע לכשירותה.

 

בית משפט העליון לא קיבל את הטענה כנגד בית המשפט לענייני משפחה, שכביכול התעלם מהעדויות והתמונות שהציג המבקש ודחה את ערעורו בנוגע לקיום צוואת האם.

 

בע"מ 7499/13 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.