www.what2do.co.il

האם יש לעכב את פירוק השיתוף בבית המגורים?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 12/07/2020
האם יש לעכב את פירוק השיתוף בבית המגורים?

האם יש לעכב את פירוק שיתוף בבית מגורים?

עובדות המקרה

ניתנה החלטה בתביעת התובעת להורות על פירוק השיתוף בבית המגורים של הצדדים. הנתבע התנגד לפירוק השיתוף. בהתאם להחלטה ניתן צו לפירוק השיתוף בבית המגורים בדרך של מכירתו בשוק החופשי ממוכר מרצון לקונה מרצון כשהוא פנוי מכל אדם וחפץ וזכויות הצדדים בו נקיות מכל חוב, עיקול, שיעבוד או זכות אחרת של צד שלישי כלשהו. הנתבע טוען כי יש לעכב את פירוק השיתוף לאור התיקון לחוק יחסי ממון.

האם יש לעכב את פירוק השיתוף?

1. בדיון נשמעו טענות הנתבע כי תיקון מס’ 4 לחוק יחסי ממון מאפשר הקדמת מועד האיזון לפקיעת הנישואין ובכך לטענתו נפתח הסיכוי לאיזון כולל גם ללא פקיעת הנישואין ויש להמתין לדחות את פירוק השיתוף בדירת המגורים ולערכו יחד עם האיזון הכולל.

 

סיפורה האישי של מסורבת גט

2. התיקון לחוק יחסי ממון התקבל רק לאחרונה ולא התגבשה עדיין פסיקה בעניינו. יש בחוק מגמה ברורה לכך שהחוק לא התכוון להיטיב עם מי שמסרב לשחרר את רעהו מקשר הנישואין. סעיף 5א[ג] מקנה שיקול דעת לבית המשפט לעכב ביצוע פסק דין לאיזון משאבים ולהתנות את ביצועו בהפקדת כתב הסכמה להתרת נישואין, לרבות כתב הסכמה למתן גט או קבלת גט מצד המבקש. סעיף 5א[ד] אומר כי: "רשאי בית המשפט שנתן פסק דין לאיזון משאבים לעכב ביצועו אם סבר כי המבקש פועל בחוסר תום לב בענין התרת הנישואין ..."

 

קרא עוד...

 

פסק דין בתובענה לביטול הסכם ממון והסכם גירושין

האם ניתן לבטל הסכם פשרה אשר יש לו תוקף של פסק דין?

תביעות לביטול הסכם למראית עין בתוך המשפחה

האם רשאי אחד הצדדים לחזור בו מהסכמתו לאיזון משאבים לפני פקיעת הנישואין?3. בענייננו, התביעה לפירוק שיתוף בבית המגורים הוגשה לפני כ- 6 שנים ורק לאחרונה הגיש הנתבע תביעה רכושית לאיזון כלל הרכוש. התביעה עוד צריכה להתברר, לאור ההסטוריה בתיק זה וסרובו של הנתבע לגירושין ההליך צפוי להיות הליך ארוך. הצדדים רחוקים מאד עדיין מפקיעת נישואיהם, היום, כך נדמה כי הם רחוקים יותר מאשר היו בעת מתן החלטתי הקודמת. אז סברתי כי יש סיכוי לאיזון כולל. כעת, אין אני רואה את הסיכוי לאיזון כולל באותה ראייה חיובית כמו אז.

4. משכך שב בית המשפט להלכות אשר נקבעו בשורה ארוכה של פסקי דין כפי שהובאו בהחלטה הקודמת לאמור: כשישנם שני שותפים בלבד לנכס ואחד מהם דורש פירוק השיתוף, אין השותף האחר יכול לדרוש שהשיתוף יקוים למרות רצונו של שותפו לפרקו .

5. בית-המשפט לענייני משפחה יכול, בנסיבות המתאימות, לעכב את ההוראה על פירוק השיתוף בדירת המגורים בין בני הזוג אם ברצונו להגיע למצב בו כל עניינם של בני הזוג יוסדר באופן כולל. לפעמים יכול פירוק שיתוף מהיר יחסית בדירת המגורים להסיר אבן נגף להסדרת יתר הנושאים הנתונים במחלוקת. לכן, גם כשקיימת יכולת לבית המשפט לעניני משפחה לעכב פירוק שיתוף בדירת המגורים של בני זוג, יהיו מקרים בהם פירוק שיתוף מהיר יהיה ראוי.

6. אין עוד מקום לעיכוב הביצוע עד לאיזון הכולל כאמור, שכן, האיזון הכולל רחוק היום מבעבר.

7. בענייננו לא ניתנו בבית הדין הרבני צווים למדור ספציפי אלא ניתנו צווי מניעה וצווי עיקול במסגרת שלום בית. משניתן בבית משפט זה פסק דין לפירוק השיתוף במקרקעין בהתאם לסמכותו של בית המשפט הזה לדון בפירוק השיתוף לא צריך עוד בית הדין לפגוע בזכויותיה הקנייניות של התובעת בדירה ודין הצווים שניתנו בבית הדין הרבני להתבטל. בית המשפט מצפה כי בית הדין יבטל הצווים הזמניים אשר נתן לעניין במסגרת תביעות הנתבע לשלום הבית לאור כל האמור לעיל.

לסיכום,

לאורן של הלכות אילו ובנדון נסיבות המפורטות לעיל ומשביהמ"ש אינו רואה כיצד יוסדר כלל עניינם של הצדדים בקרוב, ניתן בזה צו לפירוק השיתוף בבית בדרך של מכירתו לאלתר בשוק חופשי ממוכר מרצון לקונה מרצון, כשהוא פנוי מכל אדם וחפץ וזכויות הצדדים בו נקיות מכל חוב, עיקול, שיעבוד או זכות אחרת של צד שלישי כלשהו.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף

על אילו נכסים חלה חזקת השיתוף ... 

הסדר איזון משאבים

הסדר איזון משאבים

מהו הסדר איזון משאבים ? למי הוא מועיל ? על אלו נכסים הוא חל ? ועוד שאלות ותשובות רבות ... 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

מהם היתרונות בעריכת הסכם ממון? ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.