www.what2do.co.il

תביעה נגד קיבוץ לירושת דמי עזיבה של חברת קיבוץ

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 15/01/2021
תביעה נגד קיבוץ לירושת דמי עזיבה של חברת קיבוץ

בית משפט השלום בפתח תקווה דחה את תביעתו של בן של בת קיבוץ, לקבלת מחצית מדמי העזיבה המגיעים לה, לטענתו, עקב עזיבתה את הקיבוץ לפני מותה. כמו כן, בנה של המנוחה טען כי הוא זכאי גם לדמי הפנסיה ותשלומי היתר ששולמו על ידי הביטוח הלאומי לחשבון הקיבוץ בגין המנוחה.

המנוחה הייתה ממקימי הקיבוץ, חברה בו מרבית חייה, והתגוררה בו בדירה שבה חיה יחד עם בעלה המנוח, במשך כשבעים שנה. המנוחה נפטרה בשנת 2002, בגיל 92, בבית חולים הרצפלד בגדרה, כשהיא סובלת ממחלת אלצהיימר. לאחר מותה, השאירה המנוחה שני בנים אשר אחד מהם הוא התובע בתביעה שלפנינו. הסוגיה אשר הונחה לפתחו של בית המשפט הייתה - האם זכויות המנוחה בקיבוץ יכולות לעבור במסגרת ירושה לבנה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

האם לוקה באלצהיימר, הבן נאבק בקיבוץ


התובע טען כי שבעה חודשים לפני שנפטרה אימו, כתבה היא בעצמה שאינה מוכנה לשהות במוסד הסיעודי לקשישים בקיבוץ והיא דורשת שהדירה שלה וכל זכויותיה בקיבוץ, כולל זכויות בעלה המנוח, יעברו לבני משפחתה שלא נמצאים בקיבוץ - ילדים, נכדים, נינים.

 

בנוסף, התובע טען כי הוא הודיע לקיבוץ על עזיבתה של המנוחה, לאור התנהגות הקיבוץ כלפיו והקשיים שהערים עליו. כמו כן, הלין התובע על הטיפול הרשלני של המוסד הסיעודי בקיבוץ (התובע טען שהוצאתה של אימו מהקיבוץ נבע מתוך דאגה לשלומה של בעקבות טיפול זה).

לסיכום, התובע טען כי אימו עזבה את הקיבוץ כחודשיים לפני שנפטרה, ולכן מגיעים לה דמי עזיבה על-פי תקנון הקיבוץ וכללי העזיבה של התנועה הקיבוצית. כמו כן טען התובע כי אימו זכאית (דהיינו יורשיה) ליתרת הסכומים שנותרו כמו פנסיה וקצבת זקנה מהביטוח הלאומי.

 

      קראו עוד בתחום:


הקיבוץ טען כי התובע זמם להשתלט על רכושה של אימו עוד בחייה, על מנת לפתור את מצוקותיו הכלכליות הקשות. לטענת ב"כ הקיבוץ, התובע תכנן להוציא את אמו מהקיבוץ על מנת שיוכל לדרוש את דמי העזיבה ואין ספק שהלב נכמר לנוכח מחטף ציני זה, בעת שהמנוחה כבר שכבה על ערש דווי.

 

האם הוצאת האם מהקיבוץ על ידי בנה נעשתה בחוסר תום לב?


בית המשפט דחה את טענותיו של התובע בנוגע לטיפול רשלני באימו החולה במוסד הסיעוד בתחומי הקיבוץ. למרות שהתובע הגיש, עוד כאשר הייתה אמו בחיים, שתי תביעות ותלונות במשטרה כנגד המוסד הסיעודי - תלונותיו לא התקבלו לאחר בדיקות של משרד הבריאות.


בית המשפט קבע כי הוצאתה של המנוחה מהקיבוץ, חודשיים לפני פטירתה, על ידי בנה התובע, נעשתה בחוסר תום לב. התובע התמנה כאפוטרופוס לגוף על המנוחה כשלושה חודשים לפני פטירתה. מינויו של התובע כאפוטרופוס לגוף על המנוחה בא לצורך חתימה על הסכמה לניתוח שהמנוחה הייתה צריכה לעבור לאחר שנפלה במוסד הסיעודי בקיבוץ.

 

חודש לאחר מכן מונה התובע כאפוטרופוס לרכושה של המנוחה, על-פי בקשתו, בצו זמני לששה חודשים, ויום לאחר המינוי, הוציא האחרון את אימו החולה מהקיבוץ. בית המשפט קבע כי המהירות הרבה שבה פעל התובע, כשבתוך יום אחד מהמינוי הוא כבר הודיע לקיבוץ על עזיבת המנוחה, אינה יכולה שלא לתמוך בטענת הקיבוץ שמטרתו של התובע בעת שביקש מבית-המשפט למנותו כאפוטרופוס לרכושה של המנוחה, לא הייתה תמת לב.

 

לטענת השופטים, התובע ביקש את המינוי על מנת שיוכל להודיע לקיבוץ על עזיבת המנוחה ואין ספק שהמינוי נדרש לו כיוון שלעזיבת המנוחה את הקיבוץ יש השלכות כספיות ורכושיות חשובות.

בית המשפט ראה חוסר תום לב גם בניסיונותיו של התובע לזכות באפוטרופסות על רכושה של אימו, לאחר שידע כי אין בידה כל רכוש (שכן הייתה היא חברת קיבוץ כל ימי חייה). כל מטרתו של מינוי זה הייתה למען הודעה על עזיבת המנוחה את הקיבוץ, זאת כאשר הוכח בבית המשפט שהתובע ידע שימיה של אימו ספורים.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.