www.what2do.co.il

תביעה במגזר הדרוזי לקיום צוואה שהושמדה

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 12/07/2011
תביעה במגזר הדרוזי לקיום צוואה שהושמדה

בית המשפט לענייני משפחה בנצרת נדרש לבחון מחלוקת בנוגע לצוואה בעדה הדרוזית. התובע, האח הבכור מבין משפחה בת שישה ילדים (ארבעה בנים ושתי בנות), הגיש לבית המשפט עתירה לביטול צו ירושה אשר ניתן ביולי 2006 לגבי עיזבונו של האב המנוח שהלך לעולמו בשנת 1992.


על פי צו הירושה, חולק העיזבון באופן שווה בין האחים. התובע טען כי המנוח השאיר צוואה המחלקת את העיזבון באופן אחר. לטענתו, אחיו, אשר הגיש את הבקשה למתן צו הירושה ידע על קיומה של הצוואה. התובע הוסיף כי אחיו הזכרים ידעו על הצוואה וזאת משום שבשנת 1985 ערכו הם הסכם, בידיעת המנוח, על אופן חלוקת העיזבון. הסכם זה, טען התובע, שיקף את רצונו של המנוח בצוואתו. הנתבעים טענו כי יש לדחות את התביעה וזאת משום שהתובע היה זה אשר העלים את הצוואה משום שהיות ויחסיו עם המנוח היו מעורערים, הוא ידע כי הצוואה לא תשרת אותו.


צוואה הושמדה – לא הוכחה


למעשה מדובר בצוואה שהושמדה. בית המשפט קבע כי דין התביעה להידחות וזאת משום שהתובע לא הוכיח את צורתה של הצוואה, מועד עריכתה, וחשוב מכך – את תוכנה. לאורך כל ההליך התובע לא טרח לציין תאריך מדויק בו נערכה הצוואה, גם לא את החודש ו\או השנה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

הראייה היחידה לטענותיו הייתה דווקא עדותו של אחד מאחיו הנתבעים לגבי צוואה שנערכה בשנת 1988, שנתיים לאחר החתימה על הסכם החלוקה. עם זאת, התובע נמנע מלציין פרטים ולו בסיסיים לגבי אותה צוואה נטענת. התובע טען כי מדובר בצוואה בכתב יד, אך לא טרח לציין האם המנוח היה זה אשר כתב את הצוואה או אדם אחר. כמו כן, לא היה ברור האם מדובר בצוואה בעדים ואם כן - מיהם העדים.


התובע טען בתצהירו כי באחד הימים הוא גילה מסמך קרוע במטבחו של אחד האחים אשר זוהה מיד על ידו כצוואת אביו. לדבריו, הוא פנה עם גזרי המסמך לאחיו ושאל מי קרע את הצוואה. התובע טען כי האחים אמרו לו שהצוואה נקרעה אך הדבר איננו חשוב משום שחלוקת העיזבון הוסכמה ביניהם. בית המשפט דחה גרסה זו.

 

ראשית, התובע העיד על עצמו כי הוא אינו יודע קרוא וכתוב ועל כן תמוה כיצד זיהה את המסמך הקרוע כצוואת אביו. כמו כן, התובע מילא פיו מים כאשר נשאל מדוע לא שמר את גזרי הנייר, אשר היוו לדבריו שרידיה האחרונים של צוואה התומכת בגרסתו.


לא הביא את אשתו למתן עדות – נשים דרוזיות לא מעידות בבתי משפט


התובע הביא לעדות איש דת, שיח', אשר טען כי צוואתו של המנוח הוקראה במועד הלווייתו. עם זאת, השיח' העיד כי הוראות החלוקה אשר הוקראו היו בנוגע למקרקעין בהסכם החלוקה שנערך מול המנוח בעודו בחיים. דהיינו, מדובר במתנה שניתנה בחייו של המנוח לבניו, ועל כן הוראות הצוואה אינן נוגעות אליה. יתרה מכך, הסכם זה, ככל שהוא מורה על הוראות הצוואה, הינו למעשה הסכם של ירושה עוד בחיים אשר דינו להתבטל לפי סעיף 8 לחוק הירושה.


עניין נוסף, התובע לא הביא את אשתו למתן עדות בבית המשפט. אי הבאת האישה לעדות עמד לתובע לרועץ וזאת משום שהאחרון איננו יודע קרוא וכתוב, ועל כן כל ידיעותיו בנוגע ל"צוואה" כביכול אינן מידיעה אישית. אי לכך, הימנעות זו מהבאת עדות הייתה בעלת משקל רב. התובע טען כי בעדה הדרוזית אין זה נהוג כי נשים מגיעות לעדות בבתי המשפט. בית המשפט דחה טענה זו וקבע כי היא מחלישה באופן משמעותי את גרסתו.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.