www.what2do.co.il

קופת גמל בירושה אינה חלק מן העיזבון

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 27/02/2011
קופת גמל בירושה אינה חלק מן העיזבון

חוק הירושה אינו מחיל דין אחד על כלל נכסי המוריש. על פי סעיף 147 לחוק זה, יש להחריג נכסים וזכויות מסוימים של המוריש מכלל נכסיו ולקבוע עבורם הסדר נפרד. החוק קובע כי סכומים שיש לשלם עקב מותו של אדם על פי חוזה ביטוח, על פי חברות בקופת קצבה, או על פי קופת תגמולים, לא נכללים בתוך העיזבון כל אימת של הותנה כך במפורש.

 

כמו כן, יש לציין כי סכומים אלו יכולים להיות בהיקף גדול במיוחד שכן מדובר על קצבות וקרנות שהצטברו במשך שנים רבות.


קופת גמל, מהי?


צבירת הכספים בקופת הגמל נקבעת בהסדר בין המיטיב, יוצר המשאבים, לבין קופת הגמל. על פי הסדר זה, המיטיב קובע מוטב שיהא זכאי לכספים הנצברים על שמו בקופת הגמל, לאחר פטירתו ובכפוף לתנאי ההסדר. בהיעדר התניה על כך לא יכללו כספים אלה בין נכסי העיזבון, אף על פי שגם הם, כיתר נכסי המוריש, עוברים עם מותו.

לפיכך, חלוקתם של כספים אלה אינה נעשית בהתאם לדיני הירושה. כספים אלו אינם מתחלקים בין יורשים, אלא משולמים למוטב בהתאם להוראה שנתן המיטיב בחייו, אם במסמך ההצטרפות לקופה, ואם בדרך אחרת.

 

      קראו עוד בתחום:


הרציונאל אשר עומד מאחורי סעיף 147 לחוק הינו לעודד את הציבור לצבור משאבים שיפרשו רשת של ביטחון סוציאלי תחת הפרט ואשר חשיבותם כפולה – לפרט ולמשפחתו מחד, ולחברה כולה (בתור הטמעת חשיבות החיסכון לימים קשים) מאידך. ההסדר בסעיף 147 לחוק מוסיף כי המוטב ראשי לזכות בכספים אלו במהירות עם פטירת המיטיב, מבלי שיידרש לעלויות הכרוכות במימוש צוואה.

כמו כן, כספי קופת הגמל אינם חשופים, בניגוד לעיזבון, לחובות העומדים כנגד המיטיב.
לסיכום, כלכלתו של המוטב מובטחת בכספי קופת הגמל, ומכאן גם הכינוי לו זכה ההסדר של קופות הגמל כ"צוואת האיש העני".

 

ניתן לבטל בגין השפעה בלתי הוגנת

עם זאת שימו לב, אף שהכספים שבקופת גמל הוחרגו מכלל נכסי העיזבון, מהותה של הפעולה של רישום אדם כמוטב בקופת גמל (שיהא זכאי לכספים עם מותו של המיטיב) הינה הורשה. אי לכך, בתי המשפט רואים פעולה זו כ"מעין צוואה".

 

כמו כן, בהתבסס על הדמיון הבסיסי באופיין של הפעולות, הוצע בעבר לקרב בעניינים מסוימים את ההסדר החל על עיזבון לזה החל על בר-עיזבון. במקרה בו קיים חשש להשפעה אסורה על הקשיש, יכולים היורשים לטעון לביטול הרישום מחמת השפעה בלתי הוגנת.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.