www.what2do.co.il

קיום צוואה על ידי העתק לאחר שבני משפחה השמידו את המקור

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 04/04/2011
קיום צוואה על ידי העתק לאחר שבני משפחה השמידו את המקור

האם המנוח קרע את צוואתו מספר ימים ספורים לפני שקפץ אל מותו מחלון דירת הוריו, או שמא בני המשפחה השמידו את הצוואה ויש לקיים אותה מכוח העתק? מדובר בתביעה לקיום צוואה בכתב יד על בסיס העתק. חברתו של המנוח בשבע השנים האחרונות לחייו ביקשה לקיים את צוואתו על בסיס העתק הנמצא בידה. לעומת זאת, אחיו של המנוח טענו כי המנוח קרע בפניהם את הצוואה אשר ערך ובכך יש לראות ברצונו להביא לביטולה.

 

המנוח ערך במהלך חייו שלוש צוואות. צוואה ראשונה אשר במסגרתה הורה על הענקת רכושו לשני אחיו בחלקים שווים (ונכסים מסוימים לבנו). יום לאחר מכן ערך המנוח תוספת לצוואה זו ובו הורה על הורשת מחצית מדירתו לחברתו לחיים. בצוואה נוספת אשר נערכה על ידי המנוח, ובה נכתב כי היא מהווה תוספת לצוואות שכבר נערכו על ידו ועותקים מהם נמסרו לאחרים, נכתב כי הוא מעוניין להוריש את כל הזכויות בדירה לחברתו לחיים.

 

התובעת, חברתו לחיים של המנוח, עתרה לקיום הצוואה השלישית או לחילופין לקיום הצוואה השנייה. עם זאת, לא היו בידיה עותקים מקוריים של צוואות אלו. אי לכך, התובעת עתרה כי בית המשפט יקיים את הצוואות על בסיס העתק צילומי בלבד, וזאת מכוח סמכותו לפי סעיף 68(ב) לחוק הירושה.

 

 

מעביר מעטפה חתומה לחברתו 

 

בית המשפט בחן את האירועים אשר קדמו לפטירתו של המנוח. התובעת העידה כי ב-19 ליוני 2008 המנוח מסר לה מעטפה סגורה אשר היא הייתה אמורה להעביר לעורך דין במקרה ש"חלילה יקרה לו משהו בעתיד". לטענתה, שעתיים לאחר מכן התקשר אליה אחיו של המנוח וזאת משום שהוא קיבל ממנו מסרון שהוא מתכוון להתאבד. התובעת העידה כי היא נסעה מיד לבית הוריו של המנוח אשר יצאו לחפש אותו.

 

      קראו עוד בתחום:

 

לטענתה, כאשר היא הגיעה אל הורי המנוח, דרשה ממנה אימו של המנוח את המעטפה החתומה. התובעת הוסיפה כי היות והיא אינה קוראת עברית, היא כלל לא ידעה שבמעטפה זו נמצא מכתב התאבדות של המנוח.

 

חברו של המנוח, אשר עדותו עומדת להיות חשובה ביותר בהליך המשפטי דנן, העיד כי באותו היום המנוח הגיע לביתו ושיתף אותו ברצונו להתאבד. כמו כן, החבר טען כי המנוח הביע דאגה של ממש לביטחונה הכלכלי של חברתו לחיים ואף אמר לו כי הוא צייד אותה במעטפה חתומה ובה מסמכים המפרטים את הסיוע הכלכלי עבורה.

 

למחרת, המנוח הלך לבקר את הוריו. במקום נכח גם אחיו של המנוח. לטענתו, המנוח אמר שאביו צודק וכל הדיבורים על הצוואה ועל ההתאבדות היו טעות. לטענתם, המנוח קרע בפניהם את הצוואה האחרונה. עדות זו הייתה כתובה באותם המילים בדיוק גם בחקירת המשטרה וגם בתצהיר – הן של אחיו של המנוח והן של אימו.

 

האם המנוח קרע את צוואתו?

 

סעיף 36(א) לחוק הירושה, תשכ"ה-1965, קובע כי מצווה רשאי לבטל את צוואה, אם על ידי השמדתה ואם על ידי ביטולה במפורש באחת הצורות לעשיית צוואה. כמו כן, סעיף זה קובע כי במידה וצוואה הושמדה על ידי המצווה, חזקה עליו שהוא התכוון לבטלה.

 

בית המשפט בחן את העדויות אשר הוצגו בפניו וקבע באופן חד משמעי כי משפחתו של המנוח השמידה את הצוואה ועל כן יש לקיים את הצוואה על בסיס העתק בלבד. השופט ציין כי מלבד הצוואה המועתקת, היו במעטפה מסמכים רבים אשר פירטו כיצד התובעת יכולה לקבל את זכויותיה (לרבות מספרי טלפון ואנשי קשר). דברים אלו באו לידי ביטוי גם בעדותו של חברו של המנוח בבית המשפט (שר איננו צד מעורב בעניין).

 

החבר העיד כי בהליכה שערך עם המנוח, מספר ימים לאחר התאבדותו, דיברו השניים על המעטפה שהועברה למשפחה. החבר טען כי הוא אמר למנוח שלפי דעתו זה מוזר שאחיו הסתיר את עניין המעטפה. לדבריו, המנוח אמר לו שהוא מתבייש בכך ושהוא צריך לתקן את העניין על מנת לדאוג שחברתו האהובה תקבל את כל מה שמגיע לה.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.