www.what2do.co.il

האם בית המשפט יתיר להורים לממש צוואתו הביולוגית של בנם המנוח?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 24/02/2020
האם בית המשפט יתיר להורים לממש צוואתו הביולוגית של בנם המנוח?

צוואה יוצאת דופן נחתמה על ידי ברוך פוזניאנסקי בעודו שוכב על ערש דווי במיטת חוליו בבית החולים. פוזניאנסקי אסף את כוחותיו האחרונים וביקש שיקראו לעורכי הדין של ארגון "משפחה חדשה" כאשר ברצונו לחתום על צוואה המתירה להוריו לעשות שימוש בזרעו לאחר מותו. שלושה ימים לאחר חתימת הצוואה, הלך פוזניאנסקי לעולמו בגיל 25.

בקשה לביצוע צוואתו של בנם, הוגשה על ידי הוריו של המנוח לאחר שנה מפטירתו. ההורים השיגו את הסכמתה של י', רווקה מענף ההיי טק, לשאת את נכדם ברחמה. מדובר בבקשה תקדימית אשר טרם הוגשה כמוה בישראל, ובה רצון למימוש צוואה ביולוגית שנחתמה בידי המנוח בנוכחות עורכי דין ועדים.

 

היועץ המשפטי לממשלה התנגד לצוואות ביולוגיות בעבר

 


מאבק ארוך ומסובך עומד בפני הוריו של פוזניאנסקי שכן היועץ המשפטי לממשלה הביע בעבר התנגדות להבאת ילד לעולם עקב רצון ההורים לנכד מבנם המנוח. לפי דבריו של היועץ יש לבדוק מהי טובתו של הילד אשר יהיה יתום מאביו החל מיום היוולדו. בהחלטתו הקודמת קבע היועמ"ש כי זכות להשתמש בזרעו של המנוח נתונה לבת זוגו, במידה והוכח כי כך היה רצונו של המנוח, אך מעמד חוקי בנושא זה אינו מנת חלקם של קרובי משפחה אחרים.

 

הצוואה נחתמה על פי דין

מנכ"לית ארגון "משפחה חדשה", עו"ד אורית רוזנבלום, ציינה בבקשה שהוגשה בנושא לבית המשפט כי הצוואה מעניקה באופן מפורש להוריו הרשאה ברורה להשיג אישה אשר תהה מוכנה לשאת ברחמה עובר שייוולד מזרעו. זאת ועוד, רוזנבלום מוסרת כי בד"כ מכיר בית המשפט בזכותם של בני זוג להביא ילד לעולם מזרעו של מנוח, כתלות בהצהרה בעל פה בלבד.

 

      קראו עוד בתחום:

 

אין ספק כי במקרה דנן מדובר בצוואה כתובה ומפורשת, המהווה הוכחה ישירה לרצון המת. אין ספק כי המנוח מוריש להוריו את מטענו הגנטי ובצוואתו הכתובה, שנעשתה כדין, התכוון הוא באופן ברור להותיר להם להוליד את בנו לאחר מותו.

 

בישראל - 500 צוואות ביולוגיות

הורי המנוח אינם לבד שכן כ-500 איש הפקידו בישראל צוואות ביולוגיות בשנים האחרונות. מתוך מטרה להגביר את ההכרה בצוואות אלו, פתח ארגון "משפחה חדשה" את פורום "חובת חיים" בהנהלתה של עו"ד אירית רוזנבלום, המלווה את משפחת פוזינאסקי מראשית מסעה.

 

פורום זה מורכב מהורים רבים המחזיקים בצוואותיהם הביולוגיות של ילדיהם ומעוניינים להביא נכדיהם לעולם. בין ההורים ישנם כאלה אשר שכלו בניהם במלחמות ישראל והורים אשר ילדיהם נפטרו מסיבות שונות.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.