www.what2do.co.il

לבני הזוג הגרושים שתי דירות, האם יופרד הפירוק לפרקי זמן שונים?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 05/04/2012
לבני הזוג הגרושים שתי דירות, האם יופרד הפירוק לפרקי זמן שונים?

בג"צ דחה את עתירתו של גבר לביטול פירוק שיתוף בדירה משותפת אשר שייכת לגרושתו ולו. בני הזוג נישאו בשנת 1988 ונולדו להם 3 ילדים, אחד מהם עדיין קטין. השניים התגוררו בדירה ברמת גן הרשומה על שם האישה וברשותם גם בית בצפת הרשום על שם שני הצדדים בחלקים שווים.

 

בין בני הזוג התגלע סכסוך אשר הגיע לשיאו בחודש נובמבר 2007, אז עזב הגבר את הבית. לאחר תשעה חודשים הגיש הגבר תביעת גירושין במסגרתה כרך את ענייני חלוקת הרכוש. בהסכם בבית הדין הרבני נקבע כי הבית בצפת יימכר, ומהתמורה ישולמו המשכנתאות הרשומות על שם בני הזוג. בית הדין האזורי קיבל את טענתה של האישה לפיה אם לא יימכר הבית במהרה, לא תצליח היא לעמוד בתשלום המשכנתא הגבוה ואז יימכר הבית על ידי הבנק, דבר שיגרום הפסד לשני הצדדים.

 

הגבר דורש לדחות את הפירוק עד לדיון בדירה השנייה

 

הגבר טען כי יש לו זכויות בדירה ברמת גן, למרות שהיא רשומה על שם האישה ונרכשה לפני הנישואין, ולפיכך יש להמתין להחלטה בעניין דירה זו. בית הדין החליט כי בהתנגדותו אין כדי לשנות מהחלטתו על פירוק השיתוף בבית בצפת וציין כי הדירה ברמת גן רשומה על שם האישה ונרכשה עובר לנישואין.

 

 

זאת ועוד, בית הדין מינה כונס נכסים משום שהגבר לא שיתף פעולה בהליך פירוק השיתוף וקבע כי לאחר שמיעת ההוכחות יידון עניינה של הדירה ברמת גן.

 

מהי סמכותו של בג"ץ בבואו לדון בערעור על פסק דין של בית הדין הרבני


בג"ץ קבע בפסק דינו כי למרות שקיימת לו הסמכות לערער על החלטות בתי הדין הרבניים, ייעשה הדבר במקרים קיצוניים בהם ברור כי החלטה דיונית של בית הדין הדתי הביאה לפגיעה בעיקרי הצדק הטבעי. עם זאת, ניכר כי לא כך במקרה דנן. הגבר עצמו העיד במשפט כי הוא מתעלם מפסקי הדין שהומצאו בעניינו על ידי בתי הדין ומכתב התביעה עולה כי בהסכם הגירושין היה זה הוא שביקש את פירוק השיתוף בבית המשותף עקב תשלום המשכנתא החודשי.

 


הגבר אף טען כי בדיון בבית הדין הרבני לא היה הוא מיוצג על ידי עו"ד. גם דין טענתו זו להידחות שכן הוא היה היוזם מאחורי ההליכים במקרה דנן, מבחירתו לא היה מיוצג ולפיכך אין לו להלין אלא על עצמו.


אי לכך, קבעו השופטים בפסק הדין:


"איננו סבורים כי במקרה זה התקיימה עילה כלשהי המצדיקה את התערבותו של בית משפט זה. בית הדין (הרבני) הפעיל את שיקול דעתו באשר לאופן וזמני חלוקת הרכוש בין הצדדים. מאחר שלא הייתה מחלוקת כי הבית בצפת שייך במשותף לבני הזוג בחלקים שווים לא היה צורך לקיים דיון הוכחות טרם החלטה על פירוק השיתוף בו. אמנם, במקרים רבים עדיפה הכרעה כוללת בגורל הרכוש המשותף של הצדדים, אך בית הדין הרבני רשאי לסטות מכך במקרים המתאימים".

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף

על אילו נכסים חלה חזקת השיתוף ... 

הסדר איזון משאבים

הסדר איזון משאבים

מהו הסדר איזון משאבים ? למי הוא מועיל ? על אלו נכסים הוא חל ? ועוד שאלות ותשובות רבות ... 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

מהם היתרונות בעריכת הסכם ממון? ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.