www.what2do.co.il

סטייה מהוראות צוואה בגלל סכסוך יורשים, האמנם?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 23/08/2011
סטייה מהוראות צוואה בגלל סכסוך יורשים, האמנם?

אדם ערך צוואה ובה קבע באופן מפורט כיצד הוא מעוניין שרכושו יחולק לאחר מותו. במסגרת "קרבות ירושה" בין הנהנים בצוואה, ניטשה מחלוקת קשה בין נכדו של המנוח לבין בנו. האם ניתן יהיה לסטות מהוראות הצוואה הברורות, וזאת על מנת למנוע מצב של שותפות במקרקעין של הבן והנכד? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה.


סעיף 111(ג) לחוק הירושה, התשכ"ה-1965, קובע כי בית המשפט יורה על חלוקת נכסיו של מנוח לפי צוואה אשר האחרון הותיר אחריו, וזאת כאשר צוואה כזו נערכה כדין. עם זאת, בסיפא לסעיף זה נקבע כי בית המשפט רשאי לסטות מהוראות הצוואה, וזאת כאשר הוא שוכנע כי נסיבות המקרה מצדיקות זאת.


מנהל העיזבון טען כי מדובר בחלקת מקרקעין אשר המנוח הורה להעבירה בצוואתו באופן הבא – 95% לבן, ו-5% לנכד. לטענת מנהל העיזבון, הענקת 5% לנכד בנכסו של הבן לא נועדה להעניק לנכד בעלות קניינית אלא מטרתו של המנוח הייתה "ליצור מנגנון פיקוח על פעולותיו של הבן" בנכס. מנהל העיזבון טען כי בנסיבות אשר נוצרו כיום, אין מקום לקיים מנגנון פיקוח זה ויש להפריד את רכוש הצדדים באופן מוחלט.

 

הנכד טוען כי יש להצמד לרצון המת


הנכד טען כי 5% מהמקרקעין אשר הוענקו לו בצוואה נבעו מרצונו של המצווה. בכתב ההגנה הפנה הנכד את בית המשפט לעיקרון המוביל בדיני צוואות וירושות – "מצווה לכבד את רצון המת". הנכד הוסיף כי המנוח היה "דעתן ומשפטן", וחזקה עליו שידע מהן ההשלכות של הקנייה זו בצוואה. לטענת הנכד, במידה ואכן היה מדובר ב"מנגנון פיקוח", המנוח היה יכול להוריש לבנו את מלוא הבעלות על המקרקעין, ולצרף הערת אזהרה בדבר פעולות עתידיות בנכס. אי לכך, אין לסטות מרצונו של המנוח להעניק לנכדו "בעלות בפועל" על המקרקעין.

 

      קראו עוד בתחום:


בית המשפט קבע כי כל סטייה מהוראות הצוואה לפי סעיף 111(ג) לחוק הירושה צריכה להיות מנומקת ומוסברת. נימוקים אלו חייבים לקפל בתוכם "סיבות מיוחדות" אשר הצדיקו את הליכתו של בית המשפט בסטייה מדרך הצוואה. במקרה דנן, מנהל העיזבון הצהיר "בחירוף נפש" כי המצווה לא העלה את הרעיון של פיצול הבעלות לשני היורשים אלא היה זה מפרי רעיונו, כמנגנון פיקוח בלבד.

 

עם זאת, עסקינן בשני משפטנים אשר הרעיון של בעלות היה ברור להם היטב. בעניין זה, קבעה השופטת, מקובלת עליי עמדתו של הנכד כי ניתן היה לחשוב על מנגנון פיקוח שונה, כגון נאמנות או הערת אזהרה. לפיכך, והיות והמנוח לא בחר ללכת בדרך זו, אין ליצוק כוונה אחרת לגבי תוכנה של הצוואה.


סעיף 54 לחוק הירושה קובע כי צוואה מפורשת לפי אומד דעתו של המצווה כפי שהיא משתמעת מתוך הצוואה, ורק אם אינה משתמעת מתוכנה - כפי שהיא משתמעת מתוך הנסיבות. במקרה זה, מדובר בצוואה ברורה אשר אין כל צורך לחפש לה "משמעות אחרת מתוך הנסיבות החיצוניות".

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.