www.what2do.co.il

מתנה לאחר פטירה שלא במסגרת צוואה

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 27/02/2011
מתנה לאחר פטירה שלא במסגרת צוואה

סעיף 8(ב) לחוק הירושה קובע כי מתנה אשר אדם נותן על מנת שתוקנה למקבל אותה לאחר פטירתו איננה ברת תוקף זולת אם נעשה הדבר במסגרת צוואה ערוכה כדין. בית המשפט העליון, בע"א 155/73 שמואל שרון נ' אסתר ליבוב ואח', הסביר את הרציונאל מאחורי הוראה זו.


ראשית, אדם אינו יכול להתחייב לתת מתנה לאחר מותו וזאת משום שהוא אינו יודע בוודאות עד כמה יאריך ימים ומה יהיו צרכיו עד ליומו האחרון. כמו כן, אנשים עלולים, במצבי רוח רגעיים מסוימים, למסור את השליטה או הזכויות שלהם בנכסים מסוימים עוד במהלך חייהם. סעיף 8(ב) לחוק חוסם אפוא מצב בו אדם יבטיח את רכושו לאחר עם פטירתו, מבלי יכולת לחזור בו ממתנה זו. אי לכך, קיים היגיון בהעברת רכוש ונכסים רק על ידי צוואה, מסמך אשר יכול האדם לשנות כאוות נפשו עד לפטירתו.

 

דוגמאות לפסיקה


הלכה הפסוקה הקפידה להעניק פרשנות מצומצמת לסעיף 8(ב). עם זאת, מדובר אפוא בהוראת חוק אשר הביאה לפסילתם של הסכמים והתחייבויות רבים בין כתלי בית המשפט לענייני משפחה. דוגמא נפוצה לכך הינה הענקת מעמד של בן ממשיך במהלך החיים וזאת בסתירה לסעיף 8(ב) לחוק הירושה. כמו כן, בתי המשפט ביטלו גם התחייבות בלתי חוזרת למתן שכר טרחה לעורך דין לאחר פטירת המתחייב.

 

בב"א 763/88 ערן פילובסקי ואח' נ' רו"ח עובדיה בלס ואח' ביטל בית המשפט כוונה להעניק דירה לאחר הפטירה ובע"א 2555/98 בוטל אף שטר מתנה אשר התברר שנותן המתנה התכוון להעניק תוקף לשטר רק עם פטירתו.


סעיף 8(ב) לחוק הירושה הינו סעיף אשר סופג ביקורת משפטית רבה מצד בתי המשפט והמלומדים. מדי פעם, נשמעות קריאות חוזרת ונשנות לבטל את הסעיף שכן מדובר בפגיעה של ממש באוטונומיה של הפרט ובעיקרון חופש החוזים. עם זאת, הסעיף נותר על כנו וטרם נתקבלה החלטה על שינויו.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.