www.what2do.co.il

עדיפות למכירת דירה בסכום גבוה על ידי מנהל עיזבון

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 12/07/2020
עדיפות למכירת דירה בסכום גבוה על ידי מנהל עיזבון

כיצד מתבטאת זכות קדימה לרכישת דירה הנמצאת ברשות עיזבון, כאשר אחד היורשים מעוניין להחזיק בנכס מחד, ומנהל העיזבון אמור לבצע תפקידו כהלכה מאידך? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה.


המנוח חתם על צוואה שקוימה באוקטובר בספטמבר 2005 ועבור ביצועה מונה עו"ד י’ כמנהל העיזבון. אחת מהדירות המוזכרות בצוואה, אשר הייתה שייכת למנוח, הייתה רשומה על שם אחד היורשים, בנו של המנוח. בדיון שהתקיים בבית המשפט לענייני משפחה ניתנה החלטה לפיה הדירה הינה חלק מן העיזבון.

 

      קראו עוד בתחום:

 

אולם, לאור רצונו של הבן להוסיף ולהחזיק בדירה, קבע בית המשפט את הדברים הבאים - הפיתרון הטוב ביותר הינו שמנהל העיזבון ינקוט בהליכים למכירת הדירה לשוק החופשי בדרך של מכרז, ולבן תעמוד זכות קדימה, אם ירצה בכך, לרכוש את הדירה (על דרך של קיזוז תמורת המכירה מחלקו בעיזבון בהתאם להצעה הגבוהה שתוצע).

 

אשתו של היורש מגיעה להתמחרות ומפסידה


סמוך לאחר ההחלטה, כתב מנהל העיזבון מכתב לבן, ובו הזכיר לו את ההחלטה. מנהל העיזבון פרסם מודעות למכירת הדירה בעיתונים בדרך של התמחרות.

 

המכירה התקיימה ונטלו בה חלק מספר מציעים השונים, אשר אחת מהם תקרא לצורך המאמר – הרוכשת. ההתמחרות התחילה על כמיליון ₪ וההצעות לרכישת הנכס עלו בהדרגה תוך שהרוכשת ואשתו של היורש משוות הצעותיהן. בשלב מסוים, הגיעה מחירה של הדירה להצעה שניתנה על ידי הרוכשת על סך של 1,500,000 ₪.

 

בשלב זה, הודיעה אשתו של היורש כי הוא לוקחת הפסקה להתייעצות. לאחר ששבה האחרונה מן ההתייעצות, הודיעה היא למנהל העיזבון כי אינה משווה סכום זה. מנהל העיזבון הכריז על הרוכשת כזוכה בהתמחרות על בסיס הסכום שהציעה.

 

היורש לקח חלק בהתמחרות - לא יוחזר הגלגל לאחרונית


בית המשפט ציין כי מטרת מכירת הנכס נועדה למכירת הדירה בשוק החופשי בדרך של מכרז. כמו כן, השופטים הוסיפו כי למרות שניתנה ליורש זכות קדימה, עדיין חובת מנהל העיזבון היא להשיג את המחיר האפשרי המרבי. מדובר באחת מן החובות החשובות ביותר של מנהל עיזבון, זאת על מנת למלא את תפקידו כהלכה, (עבור היורשים ובעלי הנכס).

 

 

השתתפות היורש – באמצעות אשתו – בהתמחרות, נעשתה מרצון טוב, ללא כל כפייה, וזאת לאחר שהאחרון דע מראש על החלטת בית המשפט. לפיכך, השופטים קבעו כי לא הייתה כל הטעייה שהיא.


במילים אחרות – מרגע שנטלה אשתו של היורש חלק בהתמחרות, "והעלתה" את המחיר - לא ניתן להחזיר את הגלגל אחורנית.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.