www.what2do.co.il

האם נכד יכול לתבוע מסבו זכויות של סבתו במסגרת הלכת השיתוף?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 28/05/2020
האם נכד יכול לתבוע מסבו זכויות של סבתו במסגרת הלכת השיתוף?

בית המשפט לענייני משפחה נדרש לדון בתביעה שהוגשה על ידי נכד, אשר דרש להחלת זכויותיה של אימו המנוחה, בעבור ירושה אשר קיבלה האם מסבתו המנוחה. לדבריו של התובע, זכאי הוא לזכויות בדירת המגורים של סבו וסבתו, וזכויות שונות בחברה המשפחתית, מתוקף זכויות סבתו במסגרת הלכת השיתוף וירושת אימו את זכויות אלו.


הנכד טען כי סבתו הייתה בעלת מחצית מהזכויות בבית המגורים מכוח הלכת שיתוף בין בני זוג, ולאור נישואיה לסבו בשנת 1947. לדבריו, הסבתא חיה שנים רבות באושר עם הסב והשניים ניהלו משק בית משותף. הסב טען לעומתו כי יש לדחות את התביעה משום שהוגשה 37 שנים לאחר פטירת המנוחה, דהיינו פקיעת ברית הנישואין בינה לבינו.

 

      קראו עוד בתחום:

 

האם התביעה התיישנה?


בית המשפט קבע כי לאחר בדיקת הכללים המשפטיים בנושא, ויישומם במקרה הנדון, נראה שמקרה זה חורג מתווית הפסיקה. לדברי בית המשפט, הפסיקה המתירה ירושת זכויות מכוח הלכת השיתוף, קובעת כי מדובר ב"מתיחת" גבולות ההלכה ואין למתוח אותן עוד בזכאות נכדים לזכויות אלו. לדברי השופט, בתביעה זו מדובר בהפעלתה של חזקת השיתוף ע"י יורשו של יורש, היינו בן הדור השלישי - ונראה כי קשר זה רחוק מדי.

 

זאת ועוד, בית המשפט ציין כי אימו של התובע, ויתרה למעשה על זכות תביעתה, שכן לא תבעה מאום לאחר מות אימה בשנת 1972 ולא תבעה דבר כאשר אביה החל לקיים חיים משותפים עם בת זוגו החדשה. למעשה, במשך 33 שנים מאז פטירת אימה ועד פטירתה לא נקטה אימו של התובע כל פעולה בה דרשה זכויותיה מחמת חזקת השיתוף.

 


חוק התיישנות קובע כי "תקופת ההתיישנות מתחילה ביום שבו נולדה עילת התובענה", ובעניין הלכת השיתוף - היום שבו נולדה עילת התובענה היא היום שבו פקעו הנישואין, כלומר יום מותה של הסבתא המנוחה. אי לכך, המסקנה המתבקשת הינה , אפוא, התביעה התיישנה עקב חלוף 37 שנים מאז מות המנוחה ר.ג בשנת 1972.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.