www.what2do.co.il

השפעה בלתי הוגנת מול השפעה מותרת - האם הצוואה כשרה?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 29/05/2011
השפעה בלתי הוגנת מול השפעה מותרת - האם הצוואה כשרה?

צוואה נחשבת לפעולה המשפטית האחרונה אשר עושה אדם בחייו. מדובר במסמך אשר קובע כיצד מעוניין המצווה לחלק את רכושו לאחר פטירתו. פעמים רבות קשישים מוצאים עצמם בודדים בערוב ימיהם ולא אחת ישנם גורמים המנסים לנצל זאת בכדי לזכות בכספים ורכוש במסגרת צוואה.

 

לעיתים מדובר בילדיו של המצווה או נכדיו, וישנם מקרים בהם עסקינן בשכן, חבר, מטפל וכדומה. חוק הירושה מנסה להתמודד עם תופעת ניצול הקשישים בעבור צוואתם בשורה של הוראות המגבילות את אופן עריכת הצוואות. אחד מסעיפי החוק הבולטים בעניין זה הוא סעיף 30(א) לחוק הירושה, תשכ"ה.

 

על פי סעיף זה, צוואה אשר נעשתה מחמת איום, אונס, תחבולה, השפעה בלתי הוגנת או תרמית – דינה להתבטל. כיצד אפוא ניתן לדעת האם השפעה מסוימת על מצווה הייתה בלתי הוגנת או מותרת? מיותר לציין כי לא בכל סיטואציה בה אחד מילדיו של הקשיש מטפל באביו בשנותיו הקשות, מדובר בהשפעה בלתי הוגנת. קו עדין, ולעיתים רבות מטושטש, עובר בין השפעה אשר נובעת מסיוע אמיתי וכן, לבין השפעה בלתי הוגנת אשר מקורה באינטרסים שונים.


על מנת להפריד בין השפעה מותרת להשפעה בלתי הוגנת יש לערוך את האבחנה בין השפעה בתור שאלה עובדתית, אם הייתה כזו או לאו, לבין העדר ההגינות אשר נובעת מהשפעה כשאלה נורמטיבית ערכית (ובית המשפט בוחן אותה באמות מידה מוסריות וחברתיות).


השפעה בלתי הוגנת היא ראשית כל השפעה אשר איננה שגרתית. מהשפעה זו מדיף ניחוח של אי הגינות הפוגע אפוא באמות המידה המוסריות. בפסיקה בעניין זה צוינו ארבעה אלמנטים אשר מפרידים בין השפעה מותרת להשפעה שאיננה כזו.

 


ראשית, יש לבחון האם המצווה אכן היה נתון להשפעתו של הנהנה. שנית, בית המשפט בוחן האם הנהנה היה יכול להפעיל השפעה בלתי הוגנת על המצווה. שלישית, יש להוכיח כי הנהנה היה בעל האמצעים המתאימים להפעיל את ההשפעה הבלתי הוגנת. רביעית, ניתן להתרשם מהצוואה כי מדובר בצוואה שמטרתה – השפעה בלתי הוגנת.


היות ומדובר במערכות היחסים הנמצאות בתוך המשפחה – בית המשפט בוחן כל מקרה לגופו וכל משפחה בהתאם לנסיבותיה. במסגרת זו נבדקים מצבו המנטאלי של המצווה, מצבו הפיסי, מידת התלות של המצווה בנהנה, מידת חולשתו של המצווה, האם המצווה בודד ו\או נותק מאנשים קרוסים, מה היה טיב מערכת היחסים בן הנהנה למצווה ועוד.


    המבחנים הרלבנטיים לעניין זה הינם:

  1. מבחן התלות והעצמאות – האם בעת עריכת הצוואה היה המצווה במצב עצמאי מבחינה מנטאלית, שכלית ופיסית. לדוגמא, האם בעת עריכת הצוואה לא סבל המצווה משיטיון או אלצהיימר (מחלות הפוגעות בשיקול דעתו לברור את הנהנים מצוואתו).
  2. מבחן התלות והסיוע – במידה והמצווה לא היה עצמאי, והוא היה זקוק לסיוע מצד הזולת, האם טיב הסיוע אשר ניתן לו, מבחינת התלות והיקף הסיוע, מעידים על תלות חריגה. לדוגמא, קשיש המרותק לכסא גלגלים אשר זקוק באופן נואש לעזרתו של בנו לקבלת תרופות או להגעה לסידורים שונים.
  3. קשרי המצווה עם אחרים – מבחן זה מהווה אפוא מבחן משנה למבחן התלות והסיוע. במסגרתו בוחן בית המשפט האם המצווה ניהל קשרים עם אחרים זולת המצווה. כמו כן, נבדקות פעולות שונות אשר מתבצעות על ידי הנהנה בנוגע לקשריו של המצווה עם אחרים. לדוגמא, כאשר ילד אחד מונע מאביו הקשיש לפגוש את אחיו או לנהל קשרים עם נכדים שאינם בני, ייתכן ומדובר בבידוד המצווה המעלה חשש להשפעה בלתי הוגנת.
  4. נסיבות עריכת הצוואה – נסיבות עריכת הצוואה יכולים אף הם לגרום לבית המשפט להביא לביטולה. לדוגמא, על הנהנה מוטל איסור להיות נוכח בעת שנערכת צוואה עבורו. יצוין כי לא מדובר במבחן אשר עומד בפני עצמו ואין די בו כדי להעיד על השפעה בלתי הוגנת. עם זאת, נסיבות עריכת הצוואה יכולות בהחלט להצטרף לאחד מהמבחנים האחרים בכדי להוכיח השפעה אסורה.


כפי שצוין קודם לכן, קיומה של תלות לא פוסלת על הסף צוואה. היסוד הבלתי הגון (ניצול תלותו של הקשיש בנהנה) הוא אשר מקים את העילה לביטול צוואה בגין השפעה אסורה. בבוא בית המשפט לבחון קיומם של יחסי תלות מסוג זה – מוטל על בית המשפט לשאול עצמו האם העובדות כפי שהוצגו בפניו מוכיחות שהמצווה ערך צוואתו מתוך רצון לגיטימי או שמא מדובר בהעדר רצון אך תלות בנהנה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.