www.what2do.co.il

ביטול הסכם מתנה בגין השפעה בלתי הוגנת

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 08/11/2010
ביטול הסכם מתנה בגין השפעה בלתי הוגנת

בית המשפט לענייני משפחה קבע כי יש לבטל הסכם מתנה אשר נערך כשלושה חודשים לאחר עריכת צוואה נוטריונית. מדובר במקרה בו המנוחה העבירה את מלוא זכויותיה בנכס העיקרי בעיזבון, דירת מגוריה, לאחת מארבעת ילדיה. עם זאת, שלושה חודשים לפני כן קבעה המנוחה, בצוואה בפני רשות, כי היא מעוניינת לחלק את עיזבונה באופן שווה בין ארבעת ילדיה.

 

התובעים, שלושת הילדים האחרים, טענו כי יש להצהיר על בטלות עסקת המתנה וזאת מחמת השפעה בלתי הוגנת על המנוחה. לדבריהם, לא הייתה כל סיבת נראית לעין אשר בגינה תשנה האם את רצונה כפי שבא לידי ביטוי בצוואתה. בית המשפט מינה מומחה רפואי מטעמו אשר יבחן את יכולותיה הקוגניטיביות של המנוחה בעת מועד עריכת המתנה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

מומחה זה קבע, לדאבונם של התובעים, כי במועד עריכת המתנה לא הייתה עדות לכך שהאחרונה סבלה מבעיות נפשיות או קוגניטיביות. עם זאת, בית המשפט ציין כי הוכח בפניו שבעת עריכת הסכם המתנה, הייתה המנוחה קשישה סיעודית התלויה באופן מוחלט בביתה המתגוררת עמה בביתה. כמו כן, הנתבעת הייתה בעלת גישה מוחלטת לכספי המנוחה ואף מנעה מידע לגבי כספים אלו מאחיה האחרים. בנוסף, הוכח שהנתבעת מנעה מהמנוחה מפגשים עם ילדיה האחרים.

 

המנוחה לא ידעה קרוא וכתוב - הסכם המתנה לא הוקרא לה

 

הנתבעת הודתה כי אמה המנוחה לא ידעה קרוא וכתוב. עם זאת, בהסכם המתנה לא צוין באופן מפורש שתנאי ההסכם הוקראו והוסברו למנוחה. זאת בניגוד לצוואה הנוטריונית אשר כללה פירוט כאמור.

 

"מעורבותה של הנתבעת בעריכת עסקת המתנה הייתה בשיעור גבוה ביותר. בית המשפט התרשם מחומר הראיות שהונח בפניו שהנתבעת ניצלה לטובתה את התלות המקיפה של האם בה לצורך הפקת יתרון בלתי הוגן לעצמה על דרך של נטילת זכויות האם בדירה במתנה עוד בחייה", נכתב בפסק הדין.

 

 

השופטים אף מתחו ביקורת על הנתבעת וזאת משום שהאחרונה ידעה על כך שהאם ערכה כ- 3.5 חודשים קודם לכן צוואה בה הורישה את הדירה ל- 4 ילדיה בחלקים שווים. בית המשפט ציין כי לא ניתן לקבל את גרסת הנתבעת לפיה המנוחה ויתרה בערוב ימיה על כל נכסיה ללא הבטחת טיפוליה הסיעודיים.

 

לדוגמא, היות והמנוחה קיבלה קצבה זעומה מהביטוח הלאומי, ברור כי היה עליה להבטיח את תשלומי בית האבות על בסיס דמי השכירות או מכירת הנכס. כמו כן, לא הייתה התרחשות עובדתית מאוחרת שהביאה את האם להחליט לשנות את דעתה שבאה לידי ביטוי בצוואה שערכה כ- 3.5 חודשים לפני עריכת מסמכי עסקת המתנה. דהיינו, עסקת המתנה לא התיישבה באופן הגיוני עם הצוואה אשר ערכה המנוחה.

 

השפעה בלתי הוגנת יכולה להיות עילה להגשת התנגדות לצוואה. עם זאת, בתי המשפט מכירים בכך שהשפעה בלתי הוגנת על קשיש יכולה לבוא לידי ביטוי גם בהעברה חד צדדית של נכסים, עוד בחייו של הקשיש. אי לכך, הסכם המתנה בוטל והצוואה קוימה כסדרה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.