www.what2do.co.il

הדוד השכיר החנות בשכירות מוגנת - האם אחיינו יירש זכויותיו?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 31/05/2020
הדוד השכיר החנות בשכירות מוגנת - האם אחיינו יירש זכויותיו?

הצדדים שבתביעה לפנינו הינם אחיינו של המנוח ובעל הבניין בו השכיר דודו של הנתבע מתפרה בשכירות מוגנת. השאלה שבמחלוקת בתביעה זו היא - האם האחיין זכאי לרשת את זכויותיו של דודו בחנות?

 

הנתבע, אחיינו של המנוח, טוען כי החל משנת 2004 ועד לפטירת הדוד, היו עובדים השניים בחנות בצוותא, ולאחר פטירתו המשיך הוא והפעיל את העסק. כל זאת עד שפנה התובע, בעל הבית, לבית המשפט. לפיכך טוען הנתבע כי הוא זכאי להפוך לדייר מוגן בעסק בהתאם לסעיף 23 לחוק הגנת הדייר [נוסח משולב] התשל"ב-1972. בעל החנות טוען כי הנתבע לא עבד בחנות עובר לפטירתו של המנוח, ואינו עומד בתנאים הנוספים הקבועים בחוק להעברת זכות הדיירות.

 

האם הנתבע הוא יורש על פי דין?

סעיף 23 (ב) לחוק הגנת הדייר קובע כי באין בן זוג לדייר של בית עסק שנפטר, "יהיו ילדי הדייר לדיירים, ובאין ילדים - אותם היורשים על פי דין שעבדו עם הדייר בעסקו לפחות שישה חודשים סמוך לפטירתו". שני הצדדים התייחסו בסיכומיהם להוראה זו.

טענותיו של ב"כ הנתבע כי זכויות הירושה עוברות על פי צוואה ולא על פי דין נדחתה בבית המשפט שכן זכות הדיירות עוברת רק על פי הכללים שבחוק הגנת הדייר כך שדיירות מוגנת מועברת בירושה על פי דין ולא על פי צוואה. טענה זו עולה מלשון החוק (אשר קובע במפורש "היורשים על פי דין").

האם הנתבע המשיך לקיים את העסק?

סעיף 26 לחוק הגנת הדייר קובע כי בהמשכיות העסק "לא יהיה לדייר לפי סעיפים 23 עד 25 אלא מי שמוסיף לנהל במושכר, בן בעצמו ובין על ידי אחרים, את העסק שהדייר שלפניו ניהל בו...".

 

לכשנחקר הנתבע בבית המשפט לגבי יכולתו לקיים את העסק ועבודתו בעת שדודו היה בחיים, ענה האחרון כי עזר לו להביא כפתורים ולמלא חשבוניות. בית המשפט הגדיר את תרומתו לעסק כ"שולית", שכן הוא לא עסק בתפירה, ואף לא בהעסקת תופרים או ניהול מתפרה, כי אם בעניינים שבשולי העבודה, שיש בהם בעיקר סיוע אישי לדודו המבוגר, ופחות מניהול העסק.

 

היעדרותן של עדויות מטעם ההגנה

העובדה המרכזית אותה דרש הנתבע להוכיח היא עבודתו בעסק של דודו והמשך ניהול העסק לאחר פטירת המנוח. הראיות הפשוטות והמתבקשות להוכחת עובדות אלו עשויות היו להיות עדויות של לקוחות, ספקים, שכנים לבניין בו שוכנת החנות וכיוצא באלו, שיכולים היו להעיד על נוכחותו של הנתבע בעסק ומעורבותו בעבודה.

 


הנתבע לא השכיל להביא ולו עדות אחת מסוג זה. מדובר בראיות המצויות, בעיקרון, בידיו וניתן להניח שהיה באפשרותו להביא לעדות עדים כאלה ללא קושי מיוחד. לפיכך יש לייחס משקל ראייתי של ממש להיעדרן של ראיות מתבקשות כגון אלו.

לסיכום,

המסקנה מכל האמור לעיל היא שלא הוכחה עבודתו של הנתבע בעסק, ולא התקיימו התנאים הנדרשים בסעיפים 23(ב) ו-26 לחוק הגנת הדייר, בדבר עבודה עם הדייר בעסק שישה חודשים לפני פטירתו והמשך ניהול העסק לאחר פטירתו, כך שהנתבע אינו דייר מוגן בחנות.

אי לכך, קיבלה השופטת את התביעה והורתה לנתבע להימנע מכניסה לחנות, להימנע מלנהל בה עסק, לעשות בה שימוש או לתפוס בה חזקה בכל דרך.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.