www.what2do.co.il

חוות דעת מומחה בבית המשפט לענייני משפחה בוטלה מחמת הגשתה ללא אישור

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 21/06/2012
חוות דעת מומחה בבית המשפט לענייני משפחה בוטלה מחמת הגשתה ללא אישור

פעמים רבות, לאחר פטירתו של אדם, בני משפחתו ונהנים נוספים מצוואתו טוענים לזיופים במסמכים החשובים. לא אחת, מתבקשת אף חוות דעתו של גרפולוג מומחה אשר יעמוד על מהימנות חתימותיו וכתב ידו של המנוח.


תקנה 258יב(ז) לתקנות סדר הדין האזרחי קובעת כי בעל דין בבית המשפט לענייני משפחה איננו רשאי להגיש חוות דעת מומחה מטעמו, אלא אם בית המשפט בחר לתת צו כאמור על פי סעיף 8(ג) לחוק בית המשפט לענייני משפחה. תקנה 258יב(א) לתקנות סדר הדין האזרחי קובעת כי בית המשפט לענייני משפחה הינו בר סמכות להורות על מינוי מומחה מטעמו (גם מבלי לקבל לכך את הסכמתם של בעלי הדין), אך בעל דין אינו רשאי לעשות כאמור על דעת עצמו.

 

      קראו עוד בתחום:


במקרה אשר הונח לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה, נדונה סוגיה אשר זהו עניינה. מדובר בבעל דין אשר צירף לכתב תביעתו חוות דעת גרפולוג מומחה מטעמו, וזאת מבלי שניתן לכך אישור על ידי בית המשפט. בעל הדין השני טען כי אין להתייחס לחוות הדעת הנ"ל וזאת משום שמדובר בחוות דעת שהוגשה בניגוד לתקנות סדר הדין.

 

צירוף חוות הדעת ירוקן את החוק מתוכנו


בית המשפט קיבל את טענת ההתנגדות. בהחלטה נקבע כי "המבקש נטל לעצמו את החירות לצרף את חוות דעתו של הגרפולוג, וזאת למרות שהוא לא קיבל אישור לכך למפרע". המבקש טען כי אין לקבל את הטענה הנ"ל וזאת משום שכאשר בית המשפט לא מינה מומחה בפועל מטעמו, כפי שהוא רשאי לעשות לפי סעיף 8(ג) לחוק בית המשפט לענייני משפחה, הרי שלא הייתה לא ברירה אלא לצרף את חוות הדעת נשוא הבקשה (שהייתה, לדידו, בעלת משקל רב להליך).


"עם כל הכבוד", קבע השופט בהחלטתו, "לא היה בידי את לקבל טענת המבקש אף בעניין זה; צדקה באת כוחו של המשיב בתגובתה כי פרשנות כגון דא של הוראות החוק הייתה עלולה לרוקן את ההסדר המיוחד למינוי מומחה בבית המשפט לענייני משפחה מתוכנו".


נקבע כי "דרך המלך לקבלת חוות דעת של מומחים בביהמ"ש לענייני משפחה חייבת להיות על ידי פניה לביהמ"ש והגשת בקשה למינוי מומחה מטעם ביהמ"ש. בעל דין בביהמ"ש לענייני משפחה איננו רשאי לפעול לפי תקנה 217 לתקנות סד"א ולהגיש במצורף לכתב טענותיו חוות דעת מומחה מטעמו בעניין שאינו עניין שברפואה, על פי השיטה המפורטת שם, אלא אם כן הוא פנה לבית המשפט וביקש ממנו לבחון את האפשרות למנות מומחה מטעמו, וזה הושיב פניו ריקם".


למעשה, רק כאשר בית המשפט דוחה את בקשתו של בעל הדין הנ"ל למנות את המומחה המדובר, נסללת לפני בעל דין זה הדרך להגיש חוות דעת משלו על פי השיטה המפורטת בפרק י"א לתקנות סדר הדין האזרחי. במילים אחרות, אין להגיש חוות דעת כגון דא מבלי לקבל "דחייה" קודמת למינוי זה מבית המשפט.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.