www.what2do.co.il

אישור צוואה מוקדמת לטובת חיילי צה``ל, למרות קיום צוואה מאוחרת

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 15/01/2021
אישור צוואה מוקדמת לטובת חיילי צה``ל, למרות קיום צוואה מאוחרת

בית המשפט לענייני משפחה אישר צוואה של מנוחה ערירית, אשר הורישה את כל רכושה למען חיילי צה"ל. השופטים נדרשו לדון בהתנגדות לצוואה אשר הוגשה על ידי התובע, שהכיר את המנוחה בשנותיה האחרונות. התובע טען כי הוא אוחז בצוואה מאוחרת, אשר בה מצווה לו המנוחה את כל כספה ורכושה. במהלך הדיון בבית המשפט התגלה תמונה מכוערת של ניצול והשפעה בלתי הוגנת מצידו של התובע כלפי המנוחה.


בין השנים 1993-1994 שימש התובע כנהגו של נציב קבילות החיילים, אשר היה חברה הטוב של המנוחה. התובע התוודע למנוחה בביקורים הספורים של האלוף בדירתה, וכך נרקמה מערכת יחסים בינה לבינו ללא ידיעת מפקדו.

 

      קראו עוד בתחום:

 

מהראיות, אשר הובאו בהרחבה, עלה כי התובע הבין עד מהרה שמדובר באישה ערירית. אי לכך, סבר הוא כי היא מהווה "מקור כלכלי" עבורו.

 

למשל, הוכח כי בשנת 1995 משך התובע כספים מחשבונה של המנוחה ללא הסכמתה. עוד הוכח כי התובע החתים את המנוחה על ייפוי כוח למשיכת כספים על ידו. בנוסף, התובע הגיע עם המנוחה לסניף הבנק, וניסה למשוך באמצעותה המחאה בנקאית לפקודתו בסך של 120,000 ₪ (פעולה זו סוכלה על ידי פקידת הבנק).

 

הקשישה מאבדת את כושרה המנטאלי


כאשר איבדה המנוחה את כושרה המנטאלי בשנת 1998, הצליח התובע להכתיב לה את הוראות הצוואה השנייה. בצוואה זו, אשר נעשתה בשגיאות כתיב מהותיות, על גבי עמוד אחד ובכתב יד לא קריא, הורישה המנוחה את כל כספיה ורכושה לתובע.

 

כמו כן, התובע ניסה בעת ההיא להתנגד למינוי אפוטרופוס למנוחה. משלא צלחה דרכו, ניתק כל קשר עם המנוחה. במהלך 7 השנים, מאז ועד לפטירתה לא היה קשר בין השניים והתובע אף לא כיבד את המנוחה בדרכה האחרונה.


הצוואה השנייה, בה אחז התובע, בוטלה משלוש סיבות:

 

  1. הצוואה נכתבה שעה שהמנוחה לא הייתה כשירה לצוות (סעיף 26 לחוק הירושה, תשכ"ה -1965).
  2. התובע ערך את הצוואה, או למצער-לקח חלק בעריכתה (סעיף 35 לחוק הירושה).
  3. הצוואה נכתבה בהשפעתו הבלתי הוגנת של התובע-על המצווה (סעיף 30 לחוק הירושה).


"התובע תכנן וניצל את מצבה של המנוחה כדי להביאה לכך שתבטל את רצון ההנצחה (כמצוותה בצוואה הראשונה) ותצווה את כל רכושה באופן בלבדי לו", נכתב בפסק הדין. אי לכך, הצוואה השנייה בוטלה וניתן צו לקיום הצוואה הראשונה.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.