www.what2do.co.il

התנגדות לצוואה על ידי שתי אחיות וכנגד האלמנה

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 28/05/2020
התנגדות לצוואה על ידי שתי אחיות וכנגד האלמנה

האם בית המשפט יקבל התנגדות לצוואה, אשר הגישו אחיותיו של המנוח, וזאת לאחר שנושלו מצוואת אחיהן? האם צוואה של המנוח, אשר הותירה את כל רכושו לאשתו ובתה (בצוואת יורש-אחר-יורש) הינה צוואה קבילה וראויה לקיום?


אביו ואימו של המנוח הקימו את ביתם בסוף שנות הארבעים, כאשר אחותו עזבה את הבית בשנת 1964 ואחיו הלך גם הוא חמש שנים לאחר מכן. המנוח ואחותו השנייה נשארו לגור בבית, כאשר המנוח נותר ברווקותו עד גיל מאוחר (ולא היו לו ילדים) ואחותו התגרשה ולה שתי בנות. בין המנוח לבין אחותו ובנותיה התקיימה מערכת יחסית משפחתית חמה ואוהבת, וילדותיה של אחותו היו לו לבנות.

 

      קראו עוד בתחום:


עם השנים, הקימו המנוח ואחותו מפעל בשטח הבית והאחות עסקה בניהול המפעל. העסק פרנס בכבוד את המנוח, אחותו ושתי בנותיה. תשע שנים לפני מותו, התחתן המנוח ומאותו רגע "עבר חתול שחור" בינו לבין אחותו.

 

מצבו הבריאותי של המצווה מתדרדר


בשנת 2004 חלה המנוח בסרטן ועבר אשפוזים וטיפולים קשים. שנה לאחר מכן התדרדר מצבו והוא הזדקק לשימוש בכסא גלגלים. במהלך שנים אלו החלה משפחה נוספת לנהל דיונים מול עיריית תל אביב על הזכויות במתחם המדובר.

 

אי לכך בית המשפט לענייני משפחה ראה לנכון לציין את דברי עדותו של המנוח בבית המשפט, אשר ניתנה כחודשיים לפני עריכת צוואתו. רעייתו של המנוח טענה בבית המשפט כי בעלה היה נתון באותה תקופה תחת משככי כאבים ותרופות נרקוטיות. אחיותיו של המנוח טענו בבית המשפט לענייני משפחה כי אחיהם לא היה צלול בעת עריכת צוואתו. לטענתן, היה הוא נטול כשרות להבין על מה חתם ובמצבו לא יכול היה להתנגד לאלמנתו אשר בודדה אותו במהלך מחלתו מכל קרוביו.

 

האחיות הוסיפו כי האישה הביאה את בעלה החולה בפני נוטריון, לשם חתימה על הצוואה, מיד לאחר קבלת טיפול הקרנה. המתנגדות הוסיפו כי עורך הדין אשר היה נוכח בעת עריכת הצוואה, היה אמור לדאוג לקבל חוות דעת רפואית על מצבו המנטאלי של המנוח, ולא לקבל את צוואתו כמובנת מאליה.

 

האלמנה טוענת - המנוח הבין את טיבה של הצוואה


אלמנתו של המנוח ובתה טענו בבית המשפט כי יש לקיים את הצוואה כלשונה. לשיטתן, בית המשפט אמור לבחון שתי שאלות - האם עמדו המתנגדות בנטל המוטל עליהן, והוכיחו את השפעתן הבלתי הוגנת שלהן על המנוח, והאם היה המנוח כשיר להבין את טיבה של הצוואה בעת שחתם עליה.


בית המשפט קבע כי דין ההתנגדות להתקבל וזאת בהתחשב בעדויות אשר הוצגו בפניו. השופטים ציינו כי המנוח היה איש משפחה אוהב ודואג, אשר אחיו ואחיותיו היו לו כמשפחה לכל דבר ועניין. כמו כן, ילדיה של אחותו הגרושה, אשר חיה עימו כל השנים, היו לו כילדיו שלו.

 

זאת ועוד, היחסים התדרדרו רק כאשר נשא המנוח לאישה את רעייתו (היא הטוענת לקיום הצוואה). בית המשפט סבר כי היות והצוואה לא משקפת כלל את אחיו ואחייניו של המנוח, מדובר ככל הנראה בניצול חוסר צלילות דעתו והחתמתו על צוואה שלא כדין.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.